f t Souvenirs van Reimerswaal 4 AUDREY BECK LAPT GEDUMPTE BEESTJES OP Het begon ruim drie jaar geleden met twee verwaarloosde cavia's die Audrey Beck (34) opving en weer oplapte. Nu wonen er in haar Hulster woonkamer 34 zorgbehoevende Guinese biggetjes. „Mensen, zorg goed voor je cavia's, want mijn opvang zit nu helemaal vol." De liefde voor cavia's be gon bij Audrey al jong. Ze bleek allergisch voor honden en katten en van haar tante kreeg ze een cavia als huisdier. Toen ze een aantal jaar geleden op vakantie twee cavia's met een flinke schurftinfectie zag, kon ze dat niet aanzien. Ze nam ze mee naar huis en lapte zeugje Mi- lou en beertje Milo weer op. ,,Al- leen bleek Milou zwanger en voor ik het wist, had ik opeens vijf ca via's." Vervolgens werd een ander ziek dutsje binnengebracht van een kennis, maar ook die bleek in ver wachting en baarde weer drie caafjes, zoals Audrey de baby cavia's liefko zend noemt. Toen ze vervol gens hoorde dat er in de Stropersbos- sen vlakbij Hulst cavia's waren ge dumpt, be- t sloot ze die (met goedvinden van de boswachter) te vangen. Dat lukte met drie en ook die vonden in de Stanleystraat in Hulst een nieuw huis. Audrey: „Cavia's over leven niet in het wild. Het zijn prooidieren, eten zoeken, lukt misschien nog wel, maar beschut ting zoeken tegen honden, mar ters, vossen, dat is veel lastiger." Eén van de Stroperscavia's was blind geworden door de vele door nige braamstruiken in het bos, maar knabbelt nu in een van de ruime bakken in de woonkamer aan spinazie alsof er niks aan de hand is. In huis is het een 'gewiep' van jewelste, naar het 'wiep-wiep- Mensen denken dat cavia's simpel te houden zijn, maar dat is niet zo wiep-geluid' dat de beestjes ma ken en ze vragen door hun schat tige verschijning, gladharig, 'punk'-langharig of borstelig in al lerlei kleuren, om geaaid te wor den. Ontzettend schattig, maar dat is ook meteen de val. ,,Mensen denken dat ze simpel te houden zijn, maar dat is niet zo. Ze hebben een zwak gestel, worden gauw ziek als ze niet het juiste voer krij gen en ze laten niet merken dat ze ziek zijn. Tot het te laat is. En dan worden ze gedumpt. Verschrikke lijk. In het Overijsselse Dalfsen zit 'knaagdierendokter' Eva Stoffels. ,,Drie uur heen en drie uur terug. Ik ga er geregeld heen, maar dat heeft niet iedereen over voor zijn cavia." Het nieuws van Audreys cavia- opvang (genaamd G-Force) in Hulst ging snel rond en zo kon de opvang uitgroeien naar 34 plui- zenbollen. De meesten zitten in de 'cavia-flat', een omgebouwde kledingkast van Ikea. Anderen in ruime bakken op de grond, in groepjes. Audrey werkt vanaf thuis en heeft er naast haar werk (repa ratie van gsm's én een nagelstu dio) een extra dagtaak aan de ver zorging en het knuffelen van de cavia's. ,,Maar ik zou niet anders willen, ik leef voor mijn dieren en mijn gezin." Haar echtgenoot zei twintig ca via's geleden al dat het nu wel wel letjes was en het werd voor haar zoontje ook steeds lastiger weer nieuwe namen te verzinnen, maar de opvang groeide nog even door. De cavia's blijven ook voor altijd bij Audrey. Nu is de ruimte echt op. Bovendien kost het veel geld. ,,Wie me wil sponsoren met groente of een zakcentje, graag!" SPOREN IN DE DELTA Kleine archeologische voor werpen gaan van hand tot hand en verdwijnen vaak uit zicht. Dat geldt zeker voor ou dere vondsten, zoals enkele ver dwenen gietmalletjes uit de ver dronken Zuid-Bevelandse stad Reimerswaal. Deze leistenen voorwerpjes waren rond 1750 ge vonden; gelukkig maakte een on bekende kunstenaar er toen een mooie tekening van. Twee mallen tonen Maria met het Christuskind en de apostelen Paulus en Petrus, de derde bevat een afbeelding van rozen. De datering is ongeveer 1500-1550, het einde van de bloei van Reimerswaal. De stad werd in 1631 na een doodsstrijd van een eeuw door zijn laatste inwoners verlaten. Wie de originele teke ning wil zien, moet naar het Zeeuws Archief in Middelburg, want daar wordt deze bewaard in de beeldcollectie Zelandia Illu- strata. De mallen dienden voor het gie ten van penningen om lakens en andere stoffen te merken. Ten- minste, dat was de opvatting tot er bericht kwam van een vondst uit de oevers van de Theems in Lon den. Het betrof een bedevaartme daille van tin-lood, met aan de voorzijde Maria met Kind en aan de andere kant Paulus en Petrus. Kunsthistoricus Jos Koldeweij constateerde in 1988 in de baan brekende publicatie Heiligen uit de modder. In Zeeland gevonden pel grimstekens dat de medailles die in de Reimerswaalse mallen moesten zijn gegoten, sterk leken op het Londense hangertje. Hiermee zette hij deze vondsten in de inter nationale context die sterk ver bonden is met het fenomeen 'pel grimsinsignes'. Deze religieuze souvenirs zijn in Zeeland bij dui zenden gevonden. Dat gewone mensen in de mid deleeuwen zelden verder keken dan hun woonplaats en de directe omgeving daarvan, is een misvat ting. De beroepsopleiding binnen het gildesysteem, de handel en vooral ook de godsdienst zorgden voor verruiming van de horizon. Tallozen gingen op bedevaart, uit vrije wil of als opgelegde straf. Vaak hield men het dicht bij huis, maar men reisde ook ver: naar Rome bijvoorbeeld. Of naar Santi ago de Compostela in Spanje, ook nu populair als bestemming voor 'echte' gelovigen en hippe wande laars. Zelfs trok men naar het Hei lige Land. Dichtbij huis blijven kon ook als je in Reimerswaal woonde. De kerk van het nabije Hinkelenoord bezat een splinter van het Heilig Kruis. En Reimerswaal zelf trok pelgrims naar Onze Lieve Vrouw Kinderbed, één van de devoties die door de Kerk al in de 16de eeuw zijn afgeschaft, om de uit wassen van volksgeloof en volks devotie op te schonen. 0 woensdag 13 november 2019 GO Cavia-opvang zit helemaal vol Sheila van Doorsselaer Hulst i fb -Audrey Beck Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers 4 Gietmal met Paulus en Petrus. Audrey Beck voor haar 'cavia-flat' met in haar armen Schatje en Caramel. fotos boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36