g-s NOx en CO2 in één klap Geen plek bij jeugdzorg: meisje uren in de boeien Saai Een op de drie Zeeuwen vlucht bij een watersnood, ook als de overheid adviseert dat niet te doen. Toch is de angst voor een overstroming niet groot. Zeeuwse zorgen 2 OVERSTROMING ONDERZOEK Commentaar We gaan terug van 130 naar 100 kilometer per uur. Dat is de opvallendste maatregel uit het stikstofpakket van het kabinet. Het heeft even geduurd voor Rutte III zover was. Het verlagen van de maximumsnelheid ligt voor de hand, maar vooral de VVD heeft er moeite mee. Want ja, daar gaat je vrijheid hè. Gelukkig zijn de liberalen om. Dat 's avonds en 's nachts toch nog 130 mag worden gereden, is niet meer dan een schoonheidsfoutje, een doekje voor het bloeden voor de VVD. Met de 100 kilometer per uur zet het kabinet een goede stap om de stikstofbelemmeringen voor de bouw op te heffen. Langzamer rijden betekent zowel minder stikstof (NOx) als minder kooldioxide (CO2). Dus het kabinet helpt de bouw maar ook zichzelf. Want het beperken van kooldioxide is nodig om te voldoen aan het beruchte Urgenda-arrest dat de regering dwingt tot klimaatactie. Het is overigens wel wrang dat de 'stik stofwinst' ook wordt gebruikt om de wegen te verbeteren. Dat betekent meer verkeer en dus weer meer uitstoot. Nederland zal eventjes moeten wennen aan de veel lagere maximumsnelheid. Niet heel lang. Want voor een gevoel van vrijheid moet je toch al jaren niet meer op de weg zijn. Het is er te druk, er zijn te veel files. Dat beseft bijna iedereen. Om de mensen mee te krijgen die denken dat zij ondanks alles het gaspedaal wel in kunnen drukken, is strenge handhaving van de nieuwe snelheidslimiet nodig. Vanaf dag één. Voor een gevoel van vrijheid moet je toch al jaren niet meer op de snelweg zijn VLISSINGEN Een jeugdagent op Walcheren heeft op Instagram een bericht geplaatst waarin hij baalt van jeugdzorg in Zeeland. De agent beschrijft hoe hij maandagavond een meisje met psychiatrische pro blemen 4 uur lang met handboeien om moest vasthouden, omdat er geen geschikte behandelplek voor haar was. Het 13-jarige meisje probeerde zichzelf maandagavond ernstig te verwonden. De politie werd gebeld en agenten hielden het meisje in bedwang. Omdat er geen acute be- handelplek voor haar beschikbaar was bij jeugdzorg, werd ze noodge dwongen in de handboeien gesla gen. Pas na vier uur werd een crisi slocatie in Zeeland voor haar ge vonden. Het meisje werd met een ambulance naar de behandelplek gebracht. De agenten zijn gefrus treerd over de moeite die het ken- ALMANAK nelijk kostte om een geschikte plek voor het meisje te vinden. ,,De angstige blik in haar ogen toen we haar daar los lieten blijft me nog wel even bij, net als de ge dachte hoe het toch mogelijk is dat we een dergelijk kwetsbaar meisje Oma Goes wordt ouder, en ook een beetje vergeetachtig. Ze weet haar pincode niet meer, vergeet haar geliefde plantjes water te geven en belt soms wel vijf keer op één avond naar de kinderen. In goed overleg met haar zoons en dochter verruilt ze haar huurhuisje voor een ap- De angstige blik in haar ogen blijft me nog wel even bij als een crimineel moesten boeien, omdat men zo snel niets anders kon of wilde regelen", schrijft jeugd agent Sjac van Eijzeren. Hij zegt dat het dit keer wel erg lang duurde voor het meisje aan de hulpverle ning kon worden overgedragen. partement in een woonzorgcen trum. Kleinzoon Patrick komt een paar weken na de verhui zing langs en vraagt of het haar een beetje bevalt, zo tussen de gelijkgestemden. Oma Goes schudt haar hoofd. „Het is zo saai hier, met allemaal van die oude mensen." Geen streep door hondenbelasting Bas en Jordi van KlusmetPlus genomineerd voor De Jonge 100 IJZENDIJKE Geen nieuw proces over kasteelmoord Uit een vorige week verschenen studie van het Europese interregio nale project Frames blijkt dat het hooggelegen Sloegebied ongeschikt is om bij een dijkdoorbraak 26.000 evacués uit de 'badkuip Ritthem' langdurig op te vangen. Een ander onderzoek van Frames leert dat bij een watersnood vrijwel de hele A58 onder water komt te staan. Mensen die hun huis uit moeten, kunnen het best een hooggelegen plek in de buurt opzoeken. Lector waterveiligheid Teun Terpstra van de HZ University of Applied Sciences, die betrokken is bij de studies van Frames, heeft in juli een belevingsonderzoek ge houden over het risico op overstro mingen en mogelijke reacties wan neer zich een ramp voordoet. Aan de studie, die nog niet is gepubli ceerd, deden 691 Zeeuwen mee, verspreid over de hele provincie. Bedreigingen Van alle mogelijke bedreigingen zijn de ondervraagden het minst bang voor een grote overstroming vanuit zee. Dat strookt met de uit slag van de PZC-poll van afgelopen weekend, waarbij 67 procent van de mensen aangaf niet bang te zijn voor een overstroming. ,,Mensen hebben gewoon heel erg veel ver trouwen in de kennis en kunde van de instituties die verantwoordelijk zijn voor onze waterveiligheid", verklaart Terpstra. De Zeeuwen is gevraagd welke evacuatiestrategie ze het beste vin den, mocht het toch tot een dijk doorbraak komen. Een evacuatie uit de provincie voorafgaand aan een overstroming wordt gezien als de beste oplossing (rapportcijfer 6,8), gevolgd door schuilen op zol der (6,2). Een gemeenschappelijke schuilplaats in de buurt krijgt de laagste waardering, een 5,6. Mensen hebben gewoon heel erg veel vertrouwen in onze waterveiligheid TOP10 De ranglijst ziet er zo uit: 1. Aantasting milieu 2. Klimaatverandering 3. Droogte door tekort aan neerslag 4. Kosten voor levensonder houd 10. Grote overstroming vanuit zee Toch zijn de laatste twee strate gieën in Zeeland de meest voor de hand liggende, betoogt Terpstra. ,,Bij een preventieve evacuatie haal je mensen uit een gebied vóór er iets gebeurt. Dat kan alleen als je daarvoor tijd genoeg hebt. Die is er waarschijnlijk niet. Een analyse van verkeersmodellen gecombineerd met waarschuwingstij den geeft aan dat ongeveer een kwart van de be volking bij een grote overstroming Zeeland op tijd kan verlaten. Als je nog aan het evacueren bent wan neer de dijken doorbreken, ben je enorm kwetsbaar. Dan is de kans op slachtoffers het grootst. Dat zie je bij andere rampen ook. De dode lijke slachtoffers zijn vaak mensen die zich om wat voor reden dan ook op de weg bevinden." Het ligt dus voor de hand dat de overheid mensen adviseert thuis te woensdag 13 november 2019 - Sjac van Eijzeren, jeugdagent Tip? redactie@pzc.nl DEN HAAG De hondenbelasting wordt voorlopig niet af geschaft. Minister Ray mond Knops (Binnen landse Zaken) vindt dat gemeenten zelf moeten bepalen of zij 'blaftaks' innen of niet. Knops ant woordt dat op vragen van Henk Krol (50PLUS). Aanleiding was de petitie van Gary Yanover uit Kortgene, die al jaren strijdt voor afschaffing van de hondenbelasting. De minister wijst er wel op dat er onderzoek loopt naar een beter en eenvoudiger belasting stelsel voor gemeenten. Daarbij komt ook hon denbelasting aan bod. i\ I II 11 KRUININGEN Bas van de Kruisweg (19) uit Kruiningen en Jordi van der Meijden (20) uit Oostdijk zijn genomi neerd voor de landelijke prijs De Jonge 100.Van der Kruisweg en Van der Meijden zijn de beden kers van KlusmetPlus. Een initiatief om jongeren te koppelen aan ouderen die een klusje hebben. Inmiddels beschikt Klus metPlus over een lijst met 200 jongeren in heel Zeeland die willen hel pen. Door te stemmen via de website van De Jonge 100, maakt het duo kans op de landelijke prijs. Het cassatieberoep dat Evert de C. uit IJzen- dijke - een van de ver dachten van de kasteel- moord - eerder dit jaar aantekende, is verwor pen. Er komt dus geen nieuw proces over de zaak. Dat meldt dagblad Het Laatste Nieuws. De C. is nu definitief veroor deeld tot 20 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij de moord op Stijn Saelens. Het Hof van Cassatie boog zich gis termorgen over de kas- teelmoord in Wingene. Een van de veroordeel den - Evert de C. - vocht zijn veroordeling tot 20 jaar cel aan en eiste een nieuw proces. Eén derde Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Teun Terpstra, onderzoeker Uit de enquête van Terpstra blijkt dat Zeeuwen zich het meeste zorgen maken over de aantasting van het milieu en de klimaatverandering, meer nog dan over de kosten voor levensonderhoud of cri minaliteit. ,,Dat is voor het eerst", zegt hij. ,,Ook de zorg over de zeespiegelstijging scoort hoog. Maar het over stromingsrisico staat hele maal onderaan." 5. Criminaliteit/onveiligheid op straat 6. Stijging zeespiegel 7. Wateroverlast door hevige regen 8. Langdurige hittegolven 9. Kosten verduurzamen wo ning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34