Eredivisie: VAR moet zich 22 EK-KWALIFICATIE NOORD-IERLAND - NEDERLAND Oranje is er bijna, op zijn eerste eindtoernooi sinds 2014. Maar de laatste loodjes in de kwalificatie gaan met blessureleed gepaard. Wie speelt er zaterdag in de spits tegen Noord-Ierland, als Depay het niet redt? ,,Ik heb vier opties'', zegt de bondscoach. Kort Malen en Bergwijn in training Donyell Malen (20, foto) en Steven Bergwijn hebben de training bij PSV hervat. Malen, de topscorer van de eredivisie met tien doel punten, kwam op 19 oktober tegen FC Utrecht voor het laatst in actie. Zonder Ma len en Bergwijn kwam PSV zes keer niet tot winst. PSV probeert het aanvallende duo klaar te stomen voor het competitieduel thuis tegen Heerenveen na de interland break. Ruzie kost Sterling interland Raheem Sterling (foto) komt morgen voor straf niet in actie voor Engeland tijdens de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Montene gro. Reden is een ruzie met Joe Gomez (Liverpool) tijdens de training. Beide spelers hadden het zondag ook al met elkaar aan de stok tijdens Liverpool - Manchester City: 3-1. Hoewel Sterling zijn excuses maakte, besloot de Engelse bondscoach Gareth Southgate om de aanvaller niet op te stellen. Albon houdt stoeltje Red Bull Alexander Albon blijft in 2020 teamgenoot van Max Verstappen bij het team van Red Bull. De 23-jarige Thaise coureur verving halverwege dit Formule 1-seizoen de Frans man Pierre Gasly. Albon promoveerde na de Grote Prijs van Hongarije van Toro Rosso naar Red Bull. In de zeven races die Albon voor de Oostenrijkse renstal reed, eindigde hij alle keren bij de eerste zes. Flitsen EK Schaken NBA De opstellingen van Oranje in aan loop naar interlands; onder Ronald Koeman geven die zelden voer voor hete kroegdiscussies. Maar nu is er dan tóch zo'n item, op de valreep nog, in de laatste en beslissende week van de EK-kwalificatiereeks. Wie start zaterdag als spits in en tegen Noord-Ierland, mocht vaste keus Memphis Depay niet tijdig fit blijken? Bij de eerste veldtraining, gisteravond op de KNVB Campus in Zeist, beperkte Memphis zich tot wat individuele oefeningen en 'latje trappen'. Vier andere kandidaat- spitsen draaiden alvast in groeps verband warm. ,,Vier ja, want zo veel opties zijn er'', zegt Koeman. De bondscoach heeft het dan over Ryan Babel, Luuk de Jong, Wout Weghorst en Myron Boadu. Koeman heeft 'wel een idee' over wat hij wil. Maar hij zal de trainin gen tot aan zaterdag gebruiken om te kijken en te vergelijken. ,,Bij de keuze die je moet maken zonder Memphis, blijf je het liefst dicht bij waar je mee bezig bent'', zegt hij. ,,Waarbij je ook meeneemt dat het balbezitgedeelte in de laatste twee interlands niet goed was. Tegen EK-KWALIFICATIE Programma Stand Noord-Ierland en Wit-Rusland was het baltempo te laag, waren we slordig, onrustig. En dat tegen twee tegenstanders die ons verdedigend bespeelden. Dat moet nu beter. En dat kan zijn met een targetman, een aanspeelpunt, op wie andere spe lers kunnen doorbewegen. Maar het kan ook zijn met een meer be weeglijke spits. Dat gaan we deze week bekijken.'' Het minst verandert er bij Oranje als Ryan Babel in de punt start. Die speelt daar wel vaker. Recent bij voorbeeld nog, uit in Duitsland (2-4). Al scoorde Oranje die avond in Hamburg juist vier keer vanaf het moment dat Babel weer naar de vleugel terugverhuisde en daarvan daan met goede voorzetten kwam. Luuk de Jong zou de logische keuze zijn in de 'targetman'-vari- ant. De Jong laat bij Sevilla zien dat hij meer kan zijn dan alleen een in valler voor slotfases als er moet worden geforceerd. Afgelopen weekeinde maakte hij met een krachtige uithaal de winnende goal in de stadsderby tegen Betis (1-2). De 18-jarige Myron Boadu zou de verrassende keuze zijn. Wat ook geldt voor Wout Weghorst. De spit sen van AZ en VfL Wolfsburg wer den eerder nog niet of slechts spo radisch geselecteerd door Koeman. Eén punt Oranje trapt zaterdagavond afin de wetenschap dat het nog één punt nodig heeft voor plaatsing. Maar ook een nederlaag met één doel punt verschil tegen de Noord-Ieren is geen probleem. Dan wordt de klus volgende week dinsdag thuis tegen dreumes Estland geklaard. ,,Hoe eerder we ons kwalificeren In Engeland zijn ze wel zo'n beetje klaar met de VAR. Spelers, trainers, fans vooral. Er klinken op de tribu nes zelfs heuse anti-VAR-spreek koren. Simpelweg omdat ze op het Britse vasteland vinden dat de aard van hun spel wordt aangetast. Ook in Nederland gaat er nauwelijks een weekend voorbij, waarin het een keer met over de VAR gaat. Uit een rondgang van deze krant langs de trainers en aanvoerders van de eredivisieclubs is de conclu sie helder. Zij vinden massaal dat de VAR moet blijven, maar tweederde dringt er wel op aan dat hij zich te rughoudender moet opstellen bij het corrigeren van de scheidsrech ter. Heracles-aanvoerder Robin Pröp- per: ,,Ik hou ervan als een scheids rechter een wedstrijd aanvoelt. Al leen als de VAR ergens honderd procent zeker van is, moet er inge grepen worden. Er is te veel ruimte voor interpretatie bij scheidsrech- ters, terwijl ze allemaal hetzelfde zouden moeten denken.'' FC Utrecht-trainer John van den Brom ondersteunt die woorden. ,,Het moet wel zo zijn dat de scheids rechter altijd leidend is en de baas op het veld blijft. Maar het zijn ook mensen en soms mis je iets. Alleen als je iets wiït zien, dan is er altijd wel iets te zien'', zegt hij. Ook John Stegeman, coach van PEC Zwolle, zit op die lijn. ,,De VAR is er in mijn ogen enkel voor de extreme geval len zoals bal wel of niet over de lijn, een donkerrode kaart die de scheidsrechter over het hoofd ziet of het afkeuren van een buitenspel- doelpunt.'' FC Groningen-trainer Danny Buijs voelt, net als Ajax, Feyenoord Quote van de dag 'Het begint een beetje te vervelen dat Hamilton steeds wint. Het zou goed zijn als jonge coureurs het gaan overnemen.' woensdag 13 november 2019 VOETBAL VOETBAL FORMULE 1 München huis vest in 2022 een gecombi neerd EK van diverse spor ten. Tussen 11 en 21 augustus wordt in de Duitse stad om de Europese ti tels gestreden in de sporten atletiek, wiel rennen, golf, turnen, roeien en triathlon. Het vermaarde schaaktoer nooi in Wijk aan Zee heeft de Noor Mag nus Carlsen (foto) vastge legd. De we reldkampioen verdedigt in ja nuari zijn titel in de 82ste editie. 8 De basketbal lers van Boston Celtics boek ten hun acht ste zege op rij in de NBA. De ploeg verste vigde met de de 116-106 winst op Dallas Mavericks de koppositie. Op de valreep is er strijd om Depays plek Maarten Wijffels Zeist GROEPC Zaterdag 20.45 uur Noord-Ierland - Nederland 20.45 uur Duitsland - Wit-Rusland Dinsdag 20.45 uur Nederland - Estland 20.45 uur Duitsland - Noord-Ierland gespeeld w g v pt (v-t) 1 Nederland 6 5 0 1 15 19-7 5 0 1 15 20-6 3 Noord-Ierland 4 0 2 12 4 Wit-Rusland 5 Estland Na elk speelweekend is er wel discussie over het functioneren van de videoscheidsrechter. De oplossing? De VAR moet zich terughoudender opstellen bij het corrigeren van de scheids rechter. Dat vindt tweederde van de trainers en aanvoerders van de eredivisie na een rond gang van deze krant. Daniël Dwarswaard Rotterdam Schaatser Koen Verweij maakt zondag bij de eerste wereldbeker in Minsk zijn rentree. De 29-jarige Noord-Hollander is op de 1500 meter de vervanger van Sven Kramer. Robert Lewandowski van Bayern Mün- chen wordt in de winterstop geopereerd aan zijn lies. Uit onderzoek bleek dat hij tot de winterstop zonder schade kan doorspelen. Scheidsrechter Serdar Gözübüyük (35) leidt morgen in Belgrado de EK-kwalificatie- wedstrijd Servië - Luxemburg. —Max Verstappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22