Marjan Berk Zeven tips voor een goedkope zorgpremie 1 2 3 4 5 6 7 NIEUWS 17 Korting collectieve verzekering verlaagd Stiekem stopte ik dan nog een paar kinderboeken in mijn tas ^^B ^B Bee den AA mensch die ^Abb^V maar één bb BH boek leest'. ^B ^B Deze waar schuwing kwam in de middel eeuwen van de filosoof Thomas van Aquino. En honderden jaren later wordt deze aansporing gebruikt voor de titel van het feestelijke en rijk geïllustreerde boek dat Cor Witbraad schreef naar aanleiding van de 111de ver jaardag van de Openbare Biblio theek in Zutphen. Dus: viert al len feest! in Amersfoort lid van de biblio theek. Die bieb werd, nadat ik de boekenkast van mijn moeder had 'leeggegeten' - rijp en groen door elkaar - de plek waar ik mijn lees honger kon stillen. Bij de jeugd afdeling haalde ik de toegestane twee boeken, en stiekem deed ik dan nog twee andere kinderboe ken in mijn grote tas. Mijn grootste probleem was hoe ik die twee clandestiene boe ken, wanneer ik ze had gelezen, weer ongezien terug kon smok kelen. Na die escapade liep ik door naar de grotemensenafde- ling, waar ik om een felrealisti sche roman voor mijn moeder en om een boek over 'kunst' met plaatjes vroeg. Met al dit rechtmatig en on rechtmatig veroverde leesvoer trok ik mij een hele week terug. Na zo'n week wist ik alles over de schilder Raoul Hynckes, hetgeen een levenslange voorkeur voor het magisch realisme bij mij te weegbracht. Ook de Falklandjes, de gebun delde columns van Herman Heij- ermans, gingen er bij mij in als koek. Alle pretdichters en stuk jesschrijvers, zoals Piet Paaltjens, Justus van Maurik en Chariva- rius, hadden mijn voorkeur, het geen iets zegt over mijn latere liefde voor de korte baan, zoals het cabaret. Maar laat ik niet verdwalen in deze vroege highlights, want zo als Cor Witbraad in zijn boek be toogt: er is méér dan het uitlenen van literatuur. Véél meer! 'De Openbare Bibliotheek is een so ciaal-maatschappelijke instelling die ouders leert hoe zij kun kin deren kunnen voorlezen, die taalles verzorgt voor laaggeletter- den, ongeletterden en asielzoe kers, die oudere en jonge digibe ten bijspijkert, die kinderdagver blijven helpt met de aanschaf van boeken. In het gebouw van de bi bliotheek komen mensen samen om er te werken, te leren, te le zen, om er te worden voorgele zen, een cursus te volgen (taal, digitaal), om er een presentatie voor te bereiden, om in alle rust te studeren, hetgeen thuis niet altijd mogelijk is, om er bladen en kranten te lezen die te duur zijn om zelf aan te schaffen en noemt u maar op.' Ik citeer Cor Witbraad nog maals: 'De Openbare Bibliotheek is veel meer dan een uitleenclub en dat kan niet voldoende wor den onderstreept!' Daarom is het op zijn zachtst gezegd treurig dat, als er op ge meentelijk niveau moet worden bezuinigd, de Openbare Biblio theek vaak als eerste wordt aan gepakt. De taak die de biblio theek in onze maatschappij ver vult, is daarvoor té belangrijk. Bent u goedkoper uit met uw collectieve verzekering? Ongeveer twee derde van de ver zekerden in Nederland is collec tief verzekerd. Volgens de Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa) loont het voor 72 tot 90 procent van hen om over te stappen. De reden: de kortingen op de collec tieve verzekering worden gehal veerd van maximaal 10 naar 5 procent. Iemand die bijvoor beeld in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis werkt en 10 pro cent korting kreeg op zijn basis verzekering, betaalde in 2019 geen 120,95 maar 108,86 euro. De nieuwe premie is in 2020 met 1 euro verlaagd naar 119,95. Maar de korting gaat omlaag naar 5 procent, waardoor de verze kerde uiteindelijk 113,95 euro kwijt is. ,,Dat is dus 5,09 euro méér dan vorig jaar", benadrukt Jochum Veerman van vergelijker Independer. Past uw zorg verzekering nog wel bij uw situatie? Check of de zorgverzekering nog wel past bij de huidige situatie. ,,Het aanvullende pakket dat u koos toen u kinderen kreeg, heeft u nu misschien niet meer nodig'', oppert Veerman. Maar voor wie zwanger is, of wie weet dat een kies moet wordt vervan gen door een kroon, loont een aanvullend pakket wellicht juist wel. ,,Als u op onderzoek uit gaat, kan natuurlijk ook blijken dat u vooral moet blijven zitten'', stelt Veerman. Is een aanvullend pakket wel nodig? Houd er rekening mee dat u voor een aanvullend pakket maande lijks een bedrag moet neertellen. Twaalf keer dus. Bovendien moet u soms alsnog een deel van de kosten zelf betalen; bij een tandartsverzekering wordt bij voorbeeld vaak een maximaal bedrag uitgekeerd. ,,Als de totale rekening hoger uitvalt dan wat er wordt vergoed, dan kunt u die reguliere controle mogelijk toch beter uit eigen zak betalen.'' Be sluit u om tot een aanvullend pakket en heeft u kinderen, ver zeker die dan mee op de aanvul lende polis. Kan uw eigen risico omhoog? Het minimale eigen risico is 385 euro. Wanneer u dat verhoogt tot een maximum van 885 euro, kunt u geld op uw premie bespa- ren. Dat kan vooral voor jonge, gezonde mensen interessant zijn, omdat die kortingen op kunnen lopen tot honderden eu ro's per jaar. ,,U loopt wel het ri sico dat u in één klap 885 euro moet ophoesten als u naar het ziekenhuis moet'', benadrukt Veerman. ,,Men moet dus wel een financiële buffer hebben.'' Bent u ook tevreden met online contact? Zit u helemaal niet te wachten op post van uw verzekeraar, neem dan een online verzeke ring. ,,Dan heeft u vaak dezelfde dekking, maar alleen digitaal contact. Dat is goedkoper.'' Kunt u toe met een budgetpolis? Verwacht u weinig zorgkosten en neemt u genoegen met min der keus aan ziekenhuizen? Dan kunt u geld besparen met een zogenoemde budgetpolis. Maar daar zitten wel risico's aan, waarschuwt de Consumenten bond. Als u in een ziekenhuis te rechtkomt waar uw verzekeraar géén afspraak meer heeft ge maakt, kunt u voor onverwacht hoge kosten komen te staan. Heeft u ruim voldoende spaargeld? Zit u zo goed in de slappe was dat u de premie voor het hele jaar in één klap kunt missen, dan kunt u korting krijgen. ,,Vooral vanwege de extreem lage rente is dat nu relevant'', licht Veerman toe. ,,Het gaat om een kleine kor ting, maar dat bedrag is altijd nog meer dan de rente die u krijgt op uw spaarrekening. Maakt u de hele premie voor het einde van dit jaar over, dan is het saldo op uw spaarrekening lager en scheelt het nog vermogens belasting ook.'' woensdag 13 november 2019 GO De bieb Direct na de oorlog werden wij Een ziekenhuisopname kan in de papieren lopen bij een hoog eigen risico. foto shutterstock Zorgverzekeraars buitelden gisteren over elkaar heen met berichten over de verlaging van de premies. Maar doordat kortingen op collectieve verze keringen deels verdwijnen, zul len veel mensen tóch meer kwijt zijn als zij niets verande ren. Dit zijn zaken waar consu menten op kunnen letten. Natasja de Groot en Marcia Nieuwenhuis Rotterdam u Elk jaar stappen ongeveer één miljoen Nederlanders over. Tot nog toe was 2013 het jaar met de meeste overstappers: toen koos 7,2 procent voor een nieuwe zorgverzekering. Onder zoeksbureau Ipsos verwacht dat voor 2020 een recordaantal mensen zal overstappen, van wege het sneuvelen van de hoge kortingen op collectieve verzekeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17