Morales landt veilig in Mexico NIEUWS 15 INTERVIEW CRIMINOLOOG ANTON VAN WIJK f: 1 Zedencriminoloog Anton van Wijk onderzocht mannen die kinderporno downloaden. Die schrikken enorm als de politie plotseling op de stoep staat. ,,Ik dacht, oh shit, ik kan het dorp wel verlaten. Ik had mezelf dan misschien wel van kant gemaakt.'' Arnhem oedendag meneer. Politie! We willen even iets per soonlijks met u be spreken." Terwijl vrouw en kinderen zich nieuwsgierig afvragen wie de onverwachte visite toch is, beseft papa donders goed waarom deze mannen bij hem op de stoep staan. Zo zou het moeten gaan. Agenten in burger die onverwacht bij downloaders van kinderporno op de stoep verschijnen om de heer des huizes te vragen waar hij zijn kinder porno bewaart. Met behulp van een speciale usb-stick kunnen politie mensen nagaan of computers, lap tops en telefoons kinderporno bevat ten. De politie heeft geen tijd en man kracht meer voor de huisbezoeken. Als het wel gebeurt is de impact groot, weet criminoloog Anton van Wijk. Voor zijn onderzoek hield hij interviews met wat hij noemt 'kin derpornoplegers'. ,,Ik dacht: o shit, als dit in de krant komt, kan ik wel in pakken en vertrekken uit het dorp. Ik had mezelf dan misschien wel van kant gemaakt'', zegt een van de kin derpornoplegers in het rapport. Betrapt Van Wijk: ,,Mensen voelen zich be trapt en de hele familie kan op de hoogte raken als die tijdens de con trole aanwezig is. Bovendien is er bij kinderpornoplegers ineens het besef dat zij bij de instanties in beeld zijn.'' Sinds zeven jaar hoeven niet alle kinderpornoplegers voor de rechter te komen. Het gaat dan om lichtere gevallen, mannen die voor het eerst tegen de lamp lopen en tijdens werk of hobby niet in de buurt van kinde ren komen. Zij krijgen de kans om een strafzaak bij de rechter te ontlo pen. Voorwaarde is wel dat ze zich onder toezicht van de Reclassering stellen en behandeling ondergaan. Deze 'Indigo-aanpak' werd in 2012 geïntroduceerd, om politie en justitie te ontlasten van de vele zaken die op de plank blijven liggen. Onderzoeksprogramma Politie en Wetenschap wilde weten of die aan pak nog wel werkt. Criminoloog Van Wijk, directeur van Bureau Beke in Arnhem, deed uniek onderzoek. Hij Er is nu erg weinig zicht op de grote bulk. Je weet niet of het bij enkele plaatjes blijft onderzocht ruim honderd kinder pornoplegers die alleen behandeling kregen en een controlegroep van ruim honderd kinderpornoplegers die zich wel voor de rechter moesten verantwoorden. Behalve politiedos siers, sprak hij met zedenagenten, Reclassering, ggz-hulpverleners en kinderpornoplegers zelf. Van Wijk snapt dat de politie niet alle meldingen kan onderzoeken. ,,Juist daarom is de Indigo-afdoening een goed idee. Je geeft als overheid een duidelijk signaal af dat downloa den van kinderporno niet wordt ge tolereerd. Daarom is het ook jammer dat de politie vrijwel geen waarschu wingsbrieven meer verstuurt naar woningen waar meerdere mensen door de wifi gebruikmaken van de zelfde internetaansluiting, zoals stu dentenhuizen. De brief vermeldt dat er vanaf dat IP-adres gedownload is.'' Opnieuw de fout in Volgens de officiële politieregistra ties is de recidive van kinderpornop legers beperkt. Desondanks komt Van Wijk met collega's tot een even opvallende als verontrustende con statering. Kinderpornoplegers die opnieuw de fout in gaan, doen dat na twee jaar. Dat is de termijn waarop het toezicht van de Reclassering af loopt. „Misschien moet de termijn van toezicht worden verlengd'', zegt Van Wijk. Hij pleit voor meer maat werk. ,,Er is behoefte aan een goed risicotaxatie-instrument voor deze groep, zodat alleen de lichte gevallen instromen.'' Ook de lichte gevallen houden de markt van productie en verspreiding van kinderporno, waarmee crimine len grof geld verdienen, in stand, al dus Van Wijk. Juist de lichte catego rie kinderpornoplegers ging op nieuw downloaden: een kleine 19 procent, tegen 9 procent uit de groep die voor de strafrechter kwam. Van Wijk maakt zich grote zorgen over het feit dat duizenden meldin gen blijven liggen. ,,Er is nu erg wei nig zicht op de grote bulk. Je weet niet of het bij enkele plaatjes blijft. Of dat het gaat om zeer ernstige vormen, of dat er enorme hoeveelheden kin derporno worden gedownload. Of misschien zelfs worden vervaardigd. Dit is zorgelijk. Er kunnen ernstige zaken tussen zitten. Misschien zien we zelfs een tweede Robert M. over het hoofd.'' De foto's die de gevluchte lei der de afgelopen dagen via zijn twitteraccount verspreidde, wa ren veelzeggend. De eerste nacht als ex-president bracht hij door onder een gespannen laken in de buitenlucht. Daarna poseerde hij, met een Mexicaanse vlag over zichzelf heen gedrapeerd, in een Mexicaans regeringstoestel, dat hem uit zijn eigen land ophaalde. De vlucht zelf ging ook al niet van een leien dakje: niet alle landen gaven het toestel toestemming over hun grondgebied te vliegen, waardoor hij onder meer een tus senstop in het zuidelijker gelegen Paraguay moest maken. Morales stelt dat zijn politieke tegenstanders een coup tegen hem hebben gepleegd. In de stra ten van de Boliviaanse hoofdstad La Paz patrouilleerden gisteren nog steeds militairen en politie, om plunderingen en gevechten tussen aanhangers van rivalise rende politieke groeperingen te voorkomen. Morales (60) werd in 2006 als so cialistische boerenleider tot pre sident gekozen, hij was toen enorm populair bij de arme be volking van het land. Hij slaagde er in de economie van Bolivia te laten groeien en bleef jarenlang populair. Zijn presidentschap ging wankelen na een omstreden derde herverkiezing in oktober, die volgens critici ongrondwette lijk en frauduleus was. Het is de afgelopen maanden onrustig in veel landen in Latijns- Amerika. Onder meer in Ecuador en Chili gaan demonstranten de straat op vanwege de sociale on gelijkheid in die landen. woensdag 13 november 2019 GO 'Als we maar geen tweede Robert M. over het hoofd zien' Henk van Gelder -Anton van Wijk, zedencriminoloog LA PAZ De Boliviaanse ex-presi dent Evo Morales is gisteren in Mexico aangekomen, het land dat hem asiel verleent. Morales trad afgelopen weekend na veer tien jaar af als president, na we ken van hevige protesten tegen zijn bewind. Ex-president Morales moest buiten slapen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15