II bolderman.nl Reizen 2020 nu boekbaar! bolderman.nl NIEUWS 13 Prothe semaker René Wolterink boetseert een neus of oor in enkele dagen. Rechts onder: een kunst gezicht. Zo komt het dat Els Captijn inmid dels zestien neuzen heeft, voor elk weertype een ander. ,,Ik pak regelma tig mijn neuzendoos - een kartonnen bakje - erbij, ga met een spiegeltje bij het raam zitten en kies dan een ge schikt exemplaar uit. Ze liggen op slagorde naast elkaar. Ik heb zelfs een grijzige neus. Die is voor begrafenis- moet zeggen: mijn nieuwe neus is mooier dan het origineel.'' Het grootste nadeel van een silico nen neus is vocht. Als er condens on der de plakrand komt, kan hij losla ten. „Daarom fiets ik liever niet in de regen. Voor je het weet, heb ik een flapperneus. Dat is waardeloos hoor. Om diezelfde reden geef ik ook geen drie zoenen meer op verjaardagen. De kans op botsingen is té groot.'' Een ongelukje kan altijd gebeuren, zegt Bouman. Maar de kwaliteit van gezichtsprotheses is volgens haar in de laatste honderd jaar met sprongen vooruit gegaan. Ze toont beelden uit de Eerste Wereldoorlog, waarop mannen te zien zijn met kapotge schoten gezichten. ,,In die tijd werd er volop geëxperimenteerd met ge zichtsprotheses, maar ze werden vaak gemaakt van gelatine. Gedu rende de dag verliest dat materiaal zijn vorm.'' Ofwel: dan druipt je nieuwe neus langzaam van je gezicht af. Ook moesten de soldaten hun nieuwe gezicht vastzetten met elas tiekjes rond de oren. Anno 2019 ziet niemand dat pa tiënten zoals Captijn een kunststukje in hun gezicht hebben. Behalve bij opwinding. Captijn: ,,Wanneer ik me te druk maak, worden mijn wangen rood en blijft mijn neus wit. Dat ge beurt ook als ik een wijntje drink. Maar ach, ik laat me er echt niet door weerhouden.'' sen.'' Ze lacht om die opmerking. ,,Voor mij is het inmiddels normaal. Ik slaap en douche zonder neus.'' Haar reukvermogen is iets afgeno men sinds de operatie, vertelt ze. „Subtiele bloemgeuren of grassen in het bos ruik ik niet meer. Maar wan neer de boel aanbrandt in de keuken, merk ik dat heus wel.'' Captijn heeft een 'plakneus', ofwel een neus die ze vastdrukt met speci ale lijm. Maar ze heeft ook 'neuzen- maatjes', zoals ze haar lotgenoten noemt, die hun neus bevestigen met magneetjes. In het laatste geval moet de patiënt wel sterk bot hebben in het gezicht, om voor deze recon structie in aanmerking te komen. De Haarlemse is overigens één van de weinige patiënten die expliciet vroeg om neushaar. ,,Mijn zus zei: als ik je aankijk, valt je neus op door de lichte neusgaten.'' Dus ging ze terug naar het Antoni van Leeuwenhoek. ,,We doen dat normaal niet. Het kost te veel tijd, maar omdat mevrouw Captijn zo superzuinig is op haar neuzen, maken we een uitzonde ring'', vertelt Bouman. Captijn had recht op 24 neuzen in zes jaar tijd, maar liet er slechts 16 maken. Allen met donkere haartjes dus. Wolterink grijnst. ,,Ik haal die haren bij mezelf juist weg.'' Achter hem, aan de kap stok, hangen dikke vlechten van kunsthaar, die het duo normaal alleen voor nieuwe wimpers en Ik geef geen drie zoenen meer op verjaardagen. De kans op botsingen is te groot wenkbrauwen gebruikt. De neusprothese van Captijn viel ook vrouwelijker uit. ,,Mijn eigen neus was wat streng door de scherpe lijnen bij de neusvleugels. Shirley heeft hem glooiender gemaakt. Ik Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 15/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 12 dagen Corsica en Sardinië 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust 10 dagen Saas-Grund met Mont-Blanc Express, Zwitserland 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra woensdag 13 november 2019 GO FOTO'S MARCO OKHUIZEN - Els Captijn Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13