'Tikkende tijdbom' gedood 12 NIEUWS Prothesemakers geven kankerpatiënten hun gezicht terug Els Captijn verloor haar neus aan kanker. In het Antoni van Leeuwenhoek krijgt ze elk half jaar een nepneus, zó echt dat niemand het verschil ziet. ,,Hij is mooier dan het origineel.'' et is weer tijd voor een nieuwe winterneus.'' Els Captijn (72) vertelt het luchtig, alsof ze naar de Miss Etam gaat voor een winterjas. Haar nieuwste reukor gaan moet iets lichter worden dan haar huidige, vertelt ze, aangezien haar huid in de winter iets bleker wordt. ,,Ze kunnen de tint precies aanpassen op de kleur van mijn wangen.'' Met 'ze' doelt Captijn op de pro thesemakers van het Antoni van Leeuwenhoek in Amsterdam. Hier geven Shirley Bouman en René Wol- terink kankerpatiënten hun oude ge zicht terug, nadat deze hun ogen, oren of neus zijn verloren tijdens een operatie. Els Captijn is één van hun vaste klanten. Zij ontdekte zes jaar geleden een plekje op haar rechter neusvleu gel. ,,Eerst was het nog een bobbeltje, maar binnen een jaar was het zo groot en rond als een macadamia- noot.'' De bestralingen hadden geen effect. Captijns neus moest eraf. ,,Tja dat was niet leuk. Het is toch mijn ge zicht. Maar ik dacht: de kanker zit ge lukkig alleen aan de buitenkant van mijn lijf. Bovendien zijn mijn bor sten er ook al af, doe mijn neus ook maar. Hup, weg ermee.'' De Haarlemse weet nog goed hoe de verpleegkundige haar na de opera- Ik trok de doek er gelijk af. Tja, het was niet zo'n fraai gezicht. Maar ik heb het leven zo lief tie een afgedekte spiegel aanreikte. ,,Als ik eraan toe was, mocht ik de theedoek stukje bij beetje verschui ven. Ik trok de doek er gelijk af. Tja, het was niet fraai, zo'n gat in je ge zicht. Maar weet je wat het is: ik heb het leven zo lief. Ik was blij dat ik er nog was.'' Zo nuchter als Captijn met de situ atie omgaat, gebeurt maar zelden, vertelt prothesemaker Bouman. Vaak hebben patiënten maanden nodig om de nieuwe situatie te accepteren. ,,En sommigen accepteren het nooit'', vult collega Wolterink aan. Jaarlijks laten zo'n 140 kankerpatiënten hier, in een smalle, atypische spreekkamer op de begane grond, nieuwe ge zichtsprotheses aanmeten. In de ladekastjes liggen ogen, oren en neuzen, zó bedrieglijk echt dat je eventjes met je ogen moet knipperen. Wolterink pakt zijn 'eerste oortje' van de bovenste plank. Daar stopte hij elk vrij uurtje in, gedurende een halfjaar, vertelt hij. Nu boetseert de van oorsprong fysiotherapeut - 'ik wilde iets anders' - een oor of neus in een paar dagen. Die maakt hij eerst van was, en past die vervolgens zo vaak aan met soldeerbouten en ander gereedschap dat deze naadloos aan sluit op het gezicht van de patiënt. Definishing touch is het kiezen van de juiste huidskleur. Soms is het duo een uur aan het mengen tot het te vreden is. Omdat een neus nooit egaal van kleur is, vermengen ze de verf met wolvezels. Zo lijkt het - een maal af- alsof er kleine adertjes door de kunststof huid lopen. Het belangrijkste is de goedkeu ring van de gebruiker, benadrukt Bouman, want eenmaal gegoten in siliconen kan er niets meer worden veranderd aan de vorm. Patiënten doen ongeveer drie jaar met dezelfde mal. Wel mogen ze elk half jaar te rugkomen voor twee nieuwe prothe ses, wanneer de oude gescheurd of vies is. Bovendien kunnen ze dan ge lijk de kleur laten aanpassen. commandant van de strijdgroep, Baha Abu al-Ata. Hij werd daarbij gedood, samen met zijn vrouw. Als vergelding vuurden Islamiti sche Jihad en Hamas een golf aan raketten op Israël af. Volgens het Israëlische leger zijn sinds gisteren vijftig projectielen op het zuiden en midden van het land afgevuurd. Twintig ervan zijn onderschept. Kruispunt Een van de raketten belandde in de kuststad Ashdod op een druk kruispunt. Een verkeerscamera legde vast hoe het projectiel een auto net miste. De Palestijnse ra ketten zijn doorgaans niet erg tref zeker. In de Israëlische plaats Neti- vot, 15 kilometer ten zuidoosten van Gaza, is wel een huis geraakt, maar vielen geen slachtoffers. De Israëlische premier Netan yahu noemde Baha Abu al-Ata in een persconferentie 'de drijvende kracht achter terreur in de Gaza- strook'. Hij was 'een tikkende tijd bom' die raketaanvallen op Israël uitvoerde en daarom was besloten hem uit de weg te ruimen. Netan yahu zei dat er meer aanvallen op de Gazastrook te verwachten zijn. Volgens de Syrische autoriteiten heeft Israël in de nacht van maan dag op dinsdag ook het huis van een voorman van Islamitische Jihad in Damascus, Akram al-Ajouri, ge bombardeerd. Daarbij vielen twee doden, onder wie zijn zoon, en tien gewonden. Israël voerde gisteren meerdere luchtaanvallen uit in de dichtbe volkte Gazastrook. Daarbij werd onder andere een motor geraakt met twee mensen erop. Zeker een van de twee kwam om het leven. Het zou gaan om een lid van de Palestijnse strijdgroep Islamitische Jihad. Daarnaast werden, volgens de Israëli's, een trainingskamp en een ondergrondse wapenopslag getroffen. Eerder vielen de Israëlische strijdkrachten vanuit de lucht de woning aan van de plaatselijke woensdag 13 november 2019 GO De vrouw met de zestien neuzen Hanneke van Houwelingen - Els Captijn Een Palestijnse raket slaat in op een kruispunt in de Israëlische stad Ashdod. foto reuters TEL AVIV De Israëlische liquida tie van een kopstuk van Islamiti sche Jihad heeft tot een escala tie van geweld geleid in Israël en de Gazastrook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12