7 OER-HOLLANDS VOLKSAARD Niets zo Hollands als gezelligheid. Maar wanneer vinden we iets gezellig? Petra Vethman (52) schreef er een boek over en verklaart voor de krant onze gezelligheid in zes thema's. Gezelligheid in huis Gezellig samen eten? Hè, gezellig: een verjaardag! Gezellig op vakantie Gezellig aan de toog Volkse gezelligheid Vethman: ,,Waar in tropische lan den gerust een tl-balk aan het pla fond wordt gehangen, houden Ne derlanders van donker. Dat komt van vroeger, toen we tijdens lange winters op grootmoeders houten meubels zaten, rond bescheiden kaarslicht. Onze inrichting is de afgelopen decennia uiteraard enorm veran derd, maar er is één ding dat Ne derlandse huizen van alle tijden typeert: spulletjes. Wij vinden het allemaal érg gezellig als de boel een beetje dichtslibt. Die snuiste rijen en frutseltjes zetten we graag in de vensterbank volgens 'de wet van twee'; onze opmerkelijke voorliefde om twee dezelfde plantjes, kandelaars of Boeddha beeldjes voor het raam te zetten. Woonblad VT Wonen is die trend ooit begonnen. Dat we in Nederland 's avonds de gordijnen openlaten, komt ook van vroeger: toen we massaal gelo vig waren moest de pastoor kun nen zien dat we niks te verbergen hadden. Inmiddels vinden we het ook juist gezellig om ons achter gesloten gordijnen terug te trek ken." ,,Van oudsher is diners geven voor Nederlanders geen usance. Vriendjes en vriendinnetjes wer den vroeger zelfs traditioneel het huis uitgestuurd vóór het avond- maal. Dat lijkt ongezellig, maar samen eten was een heilig mo ment voor het gezin. Er werden wel diners gegeven, maar vooral door de elite. Dat waren stijve, for mele avonden. Niet per se gezellig. Kaasfondue en gourmet brach ten daar in de jaren 60 en 70 ver andering in. Tijdens zulke infor mele avondjes zat men samen babbelend aan tafel te klooien met miniatuurpannetjes. Foodtrend- analist Marjan Ippel noemt dat 'het culinaire equivalent van sa men een spelletje doen of tv kij ken'. En samen iets doen: daar zijn Nederlanders dol op. Nu nog wordt er met kerst door de meeste mensen gegourmet, aldus cijfers van Albert Heijn. Ja, we noemen het inmiddels camp, maar vinden het éigenlijk heel ge zellig." ,,Nederland staat bekend om de kringverjaardag. Waar die kring vandaan komt, heb ik niet weten schappelijk kunnen onderbou wen, maar ik heb wel theorieën. Bijvoorbeeld: het was met zo'n kring erg makkelijk voor de vrouw des huizes om rond te gaan met blokjes kaas en rolletjes ham. Franse chef Alain Caron vertelt in mijn boek hoe hij in de jaren 80 in Nederland werd uitgenodigd voor een huisfeestje. Dat bleek niet meer dan samen op de grond bier drinken met wat crackers en vieze kaas. Hij was geschokt, maar wij Nederlanders vinden zoiets gezellig, want het is informeel. De formele, stijve kring zie je nog steeds, maar is vreselijk ou derwets. Je zit dan immers vast op de stoel die je aan het begin koos. Ga je ergens anders zitten, dan zeg je impliciet dat je bent uitgepraat met je oude gesprekspartner. En dat is niet gezellig." ,,Nederland is kampeernatie num mer één. Naar verhouding wonen hier de meeste kampeerders ter wereld, blijkt uit cijfers van de ANWB. Dat heeft veel te maken met de gezelligheid van slapen in een tent. Een tent is, net als een huurbungalow trouwens, immers een kleine variant van ons huis, en zo'n knusse miniversie vinden we gezellig. En het eenvoudige geluk van 's avonds spelletjes doen bij kaarslicht vinden we gewoon fijn. Kamperen begon eind negen tiende eeuw, met jongemannen die als reactie op de industrialise ring en urbanisering de natuur in gingen. Wij Hollanders zijn dol op praatjes maken en op de camping heb je geen alibi nodig om zomaar iemand aan te spreken. Daarbij zijn Nederlanders extreem egali tair en op de camping is geen hië rarchie. Rangen en standen doen er niet meer toe. Dat blijkt wel als je bedenkt dat Nederland met Joop den Uyl en Wim Kok twee kampe rende premiers heeft gehad." ,,Begin negentiende eeuw moch ten armlastige burgers thuis een tapperijtje openen om wat bij te verdienen. Vandaar dat zo veel kroegen vandaag nog Huiskamer of Huyschkaemer heten. En omdat in die tijd de huizen bruin en don ker waren ingericht, vinden wij de echt Nederlandse bruine kroeg ge zellig. Sinds jaar en dag zoeken we in het café een soort tweede huis, een plek waar je in alle rust kunt reflecteren op de dag. 'Je derde le ven', noemt Midas Dekkers dat in zijn cafémemoires: het leven tus sen je bestaan thuis en op kantoor. Een café vinden we fijn als er een losse sfeer hangt en iedereen gelijk is. Ofwel: als je met iedereen een praatje kunt maken. Het bruine café heeft inmiddels veel concurrentie, maar wie weet zorgt de terugkomst van de kopstoot voor een ommekeer voor de gezel lige kroeg." ,,We dragen ons Nederlander schap niet vaak uit, maar als er volks feestgevierd wordt, kunnen we ons even ontzettend nationa listisch gedragen. Dan gaan we er helemaal voor, tot polonaises aan toe. Dan voelen we ons allemaal enorm verbonden. Niemand zit als zoutpilaar stil, want dat is niet gezellig. Mede door de reformatie heb ben we in Nederland relatief wei nig nationale feestdagen. Het le ven was immers enkel een voorbe reiding op het hiernamaals. We zijn als volk beter in feesten ge worden en hebben zelfs een carpe diem-mentaliteit omarmd. Kijk maar naar events als Pride en de Uitmarkt. Dat is heel goed: wat volkse gezelligheid, daar knapt de Nederlander van op, ook al komt de kater later." dinsdag 12 november 2019 GO Oehhh, wat gezellig! Louis Bollee Amsterdam i Gourmetten in 1974: toen was het al razend populair. foto's nationaal archief/ spaarnestad, hollandse hoogte Het boek Gezellig! van Petra Vethman is verschenen bij uitgeve rij Ambo|Anthos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7