OZCAN AKYOL Daling van aantal nieuwe hiv-infecties zet gestaag door Zit niet met de ellende! Heeft de vorige eigenaar de auto slecht onderhouden? carfax.nl 6 dinsdag 12 november 2019 Column ^0 @OzcanAkyol ijn vriendin is nogal van de feestdagen. Ze heeft een fijne jeugd gehad en gunt die ook aan onze kinderen. Deze zaken kwamen zondag bij elkaar, de avond voor het Sint Maartenfeest. Omdat Mia (3) en Baran (2) sinds de wintertijd elke ochtend om 05.00 uur wakker worden, ging mijn vriendin vroeg maar goedgemutst naar bed - ze had wilde plannen. ,,Ik ga lampionnen met ze ma ken'', legde ze uit. ,,Waar is dat goed voor?'' vroeg ik. ,,Dan kunnen we langs de deu ren voor snoep.'' ,,Maar we wonen in de binnen stad.'' Ik vond het vooral allemaal heel ingewikkeld klinken. Wat de boer (ik) niet kent, dat vreet-ie niet. Ze had geen zin in mijn scepsis, daarom kreeg ik een zoen op mijn wang, gevolgd door de medede ling dat ik morgen mocht blijven liggen, aangezien ik tot midder nacht aan een tekst moest werken. Het uitslapen zat er niet in. Door gekrijs in de woonkamer kroop ik ook vroeg uit bed. Baran was met een pen op de muur aan het teke nen, als een doorgedraaide kun stenaar. Zijn zus lijmde gekleurde vellen papier op onze nieuwe televisie. ,,Wat is hier aan de hand?'' ,,Het ging niet helemaal goed'', zei mijn vriendin, die in haar bad jas op de bank lag. ,,Ze luisteren niet en willen allerlei andere din gen doen.'' „Misschien moet je het nog eens proberen als ze wat ouder zijn?'' Die woorden tergden haar. Ze vermande zich en samen brachten we de kinde ren naar de opvang, om vervolgens afzon derlijk naar werk te vertrekken. De avond van het Sint Maarten feest was regenach tig. Tussen de bedrijven door had mijn vrien din zelf twee lampionnetjes in el kaar geknutseld. Samen met een vriendin wilde ze coüte que coüte langs de deuren lopen. Ik ging weer op zolder werken. Op het plein hoorde ik gekrijs. „Nééhéé", riep Baran. Zijn stem geluid echode voor mijn gevoel door heel Deventer. ,,Ik wil een boekje lezen'', zeurde Mia. Ik ben een slecht mens, want ergens haalde ik hier voldoening uit. Ik vond het niets dat ze in de kou en de regen buiten liepen. Vlak voor hun slaaptijd kwamen ze natgeregend de woonkamer in rennen. ,,Papa, Sint-Maarten is heel cool'', riep Mia. Ze liet een zak met snoep zien. ,,Lolly'', vulde Baran aan. „Cho colade." Hij zweeg even. ,,Jij ook, pappie?'' Ik kreeg een spekje van hem. Hij lachte tevreden. Er was een nieuwe gezinstraditie gebo ren. Barans stemgeluid echode voor mijn gevoel door heel Deventer Het aantal nieuwe hiv-diagno- ses in Nederland daalt. Waren het er in 2015 nog 941, vorig jaar stopte de teller bij 664. ANP Amsterdam Nederland loopt voorop bij de in ternationale doelstelling om aids uit te bannen, blijkt uit de jongste cijfers van Stichting Hiv Monito ring. ,,Dit laat zien dat we in Ne derland een uitstekende uit gangspositie hebben om het eer ste land ter wereld te worden met nul nieuwe hiv-infecties'', rea geert directeur Mark Vermeulen van stichting Aidsfonds - Soa Aids Nederland tevreden. De stichting start daarom van daag samen met de GGD en de Hiv Vereniging de landelijke campagne Hebikhiv?, om te late diagnoses te voorkomen. Mensen in risicogroepen worden via soci ale media opgeroepen een check uit te voeren op de website Heb- ikhiv?. Bij symptomen krijgt men een verwijsbrief en voorrang bij de GGD. Mannen die seks hebben met mannen lopen het meeste risico op besmetting. Naar schatting zijn er 23.300 mensen met hiv in Nederland, van wie 92 procent weet dat ze het virus dragen. Zo'n 1900 mensen in ons land zouden nog niet weten dat ze hiv hebben. Op het moment van diagnose heeft een op de drie al een verge vorderde hiv-infectie en een be schadigd afweersysteem. In Ne derland overlijden zo'n twintig mensen per jaar aan aids doordat het virus te laat wordt ontdekt. Van de mensen die weten dat ze hiv hebben, ondergaat 93 pro cent behandeling. Bij 96 procent i Nederland loopt voorop bij de strijd tegen de ziekte aids van hen onderdrukken medicij nen het virus succesvol. Het nog relatief nieuwe medicijn prep zou besmetting zelfs voorkomen. De doelstellingen van de Ver enigde Naties voor 2020 heeft Ne derland al gehaald. De nieuwe doelstellingen voor 2030 zijn '95-95-95': 95 procent van de hiv- dragers is op de hoogte van be smetting, 95 procent van hen slikt medicijnen en bij 95 procent van deze mensen slaat de behande ling aan. De doelstellingen voor 2020 waren '90-90-90'. GO Sint-Maarten •-.-V*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6