verdeelt Nederlandse coalitiepartijen 5 'Humanitaire hulp' bleek geld voor IS: zes opgepakt was: het aanbod jihadisten te repa triëren staat nog steeds. Zo kan het dat vader Bert Klijn juist heel opgelucht media te woord staat in de gang van de rechtbank. Zijn dochter vertrok op 19-jarige leeftijd 'uit naïviteit' naar het kali faat, waar ze kinderen kreeg, die hij van foto's en video's kent. Klijn ge looft dat terugkeer een stuk dich terbij is gekomen. Gemengde gevoelens dus. In stilte vertrokken de familieleden, in een enkel geval ultiem teleurge steld. Dat laatste geldt voor de fami lie van Chadia B., naast de kinderen misschien wel de grootste verliezer in deze zaak. De in psychische nood verke rende Nederlandse reisde niet één, maar twee keer af naar Syrië, terwijl haar familie alles deed haar tegen te houden. Bij elke instantie werd aan de bel getrokken. Desondanks ver trok Chadia naar het kalifaat. In Sy rië kreeg ze geen kinderen, maar raakte ze totaal in de knoop en ver loor ze een voet, die waarschijnlijk is geamputeerd. Ziek Via andere Nederlanders horen de familieleden over Chadia. Ze zou ziek zijn, zowel lichamelijk als gees telijk. Volgens de verhalen leeft en slaapt ze in poep. Kinderen gooien stenen naar haar. Chadia's hoofd lijkt op foto's te zijn kaalgeschoren. ,,We missen haar elke dag. Op elke verjaardag is er een lege plek'', ver telt familielid Omar. Stel dat uitein delijk wel de Nederlandse moeders vertrekken. Wie ontfermt zich dan over Chadia? De toekomst blijft ongewis. Het vonnis houdt de vrouwen verant woordelijk, ziet de onschuld van de kinderen en maakt voor die laatste groep een andere toekomst moge lijk. Dat is zeker gewenst, bena drukt de rechter, gezien de mening van experts en veiligheidsdiensten, die vrezen voor meer radicalisering als de kinderen in de kampen blij ven. - DONATIES landse Zaken) herhaalde giste ren nog eens, in een brief die vóór het Haagse vonnis kwam, dat het kabinet 'geen mensen naar onveilig gebied' stuurt. Die argumentatie gaat wel wankelen als Amerikaanse of Koerdische soldaten rond de twee vluchtelingenkampen waar de 23 vrouwen en 56 kinde ren zitten, gaan aanbieden om de repatriëring te begeleiden. Tegelijk lijkt die kans kleiner, nu er ook berichten zijn dat de gebieden rond die kampen weer in handen dreigen te vallen van Assad. Met de regering in Da mascus verbrak Nederland juist alle diplomatieke banden, dus dan lijkt repatriëren weer van de baan. Politieke druk De wegtikkende tijd werkt dus in het voordeel het kabinet. Dat neemt niet weg dat de po litieke druk op het kabinet is op gevoerd. Zo zijn de coalitiepar tijen verdeeld. VVD en CDA spraken gisteren van een 'zorge- lijk vonnis'. Juist omdat het de vrouwen en kinderen helemaal niet wil zien terugkeren. D66 daarentegen bejubelt juist dat de kinderen 'beschermd' worden. ,,Zij hebben niet voor een leven in het kalifaat gekozen", aldus D66. Zo is de tweedracht bin nen de kabinetspartners nog eens onderstreept. Toch trok het kabinet zich daar tot dusver niet veel van aan, het is de vraag of de rechterlijke uit spraak de uitgezette koers wel zal doen wijzigen. dinsdag 12 november 2019 GO ook na 'kindervonnis' Kijk op de site bij /video Hoe advocaat André Seebregts en familieleden reageren op de uitspraak. Een van de Nederlandse IS-vrouwen met haar kind, afgelopen februari, in een Syrisch kamp. foto epa In Midden-Nederland zijn vier aanhoudingen verricht rond een internationaal on derzoek naar het financieren van terrorisme. De Fiscale In lichtingen en Opsporings Dienst (FIOD), Belgische au toriteiten en de politie hielden in totaal zes mensen aan die geld inzamelden via benefiet samenkomsten. Twee ver dachten werden in België ge arresteerd. Ze zouden in 2013 en 2014 in Turkije en Syrië geld hebben overhandigd aan strijders van Islamitische Staat (IS), of aan personen die hiermee in con tact stonden. Het geld zou zijn ingezameld onder de vlag van een stichting, met als doel 'hulp bieden aan oorlogs slachtoffers'. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) is onduidelijk of dona teurs wisten dat hun geld naar terreurorganisatie IS ging. ,,Dat onderzoeken we." Wel spreekt het OM van een op merkelijke zaak. ,,We hebben ontzettend veel van dit soort zaken rond financiering van terrorisme. Maar dat betreft vaak uitreizigers die geld kre gen van familie of bekenden. Hier gaat het om via een stichting ingezameld geld." Het vermoeden van het Open baar Ministerie is dat de stich ting in Nederland minimaal 200.000 euro aan donaties heeft opgehaald door bijeen komsten en benefietsamen komsten. Meer dan 130.000 euro zou contant zijn opgeno men en door de verdachten naar Syrië zijn gebracht. Een kamp voor IS-vrouwen en kinderen bij Hasakeh in het noord oosten van Syrië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5