12 ZEELAND DUURZAAM VERVOER Een duurzaam, sexy eenpersoons stadsautootje, dat ook nog eens lekker is om in te rijden. Een gadget dat de wereld verovert. Dat is wat Ronald Schoonrok (36) uit Zundert voor ogen heeft met zijn elektrische Yks1 (spreek uit: iksie). Dat een grafisch vormgever een auto ontwikkelt ligt niet erg voor de hand. Maar voor Ronald Schoonrok, geboren en getogen Rotterdammer, is het een logisch samengaan van zijn passies. ,,Ik ben een echte autofreak. Al sinds mijn geboorte zit het in mijn bloed. Dit is mijn jongensdroom. Ik wilde wel iets creëren, maar wist niet wat." Daarnaast runt hij in Rotterdam zijn eigen ontwerp bureau en is duurzaamheid iets wat hem dagelijks bezighoudt. ,,Ik heb altijd de drang gehad om een keer een product neer te zetten dat de wereld een beetje verandert." Ook genieten Het begon een paar jaar geleden als een soort hobby, met wat ideeën en schetsen voor een elek trische sportauto. ,,Er zijn natuur lijk al verschillende stadsauto's, zoals de Renault Twizy en de Biro. Maar ik wil een auto die het gevoel In Rotterdam zit 80, 90 procent van de automobilisten alleen in z'n voertuig geeft dat je op een motor zit, ik wil kunnen genieten in een auto. Daarom wilde ik ook een motor rijdende engineer bij het team." Die vervolgens met het idee kwam om de wielen te laten kan telen, zodat het voertuig schuin door de bocht kan. Ddt, en het sportieve, gestroomlijnde uiterlijk moet de Yksi onderscheiden van z'n elektrische concurrenten. De keuze voor een eenpersoons auto, die bovendien maximaal 80 kilometer per uur rijdt, was een heel bewuste. ,,We hebben een middagje in Rotterdam zitten tel len en het bleek dat 80, 90 procent van de automobilisten alleen in de auto zit. Met de Yks1 richten we ons echt op de stad.'' Bezorg- en hulpdiensten Volgens Schoonrok is samenwer ken met autoverhuurbedrijven het hoofddoel. ,,Maar het is ook interessant voor bedrijven die zo'n auto voor bijvoorbeeld werk nemers neer willen zetten. Voor bezorgdiensten en hulpdiensten zou het ook ideaal zijn. En de uit stoot is nul, dus de auto zou ook ergens binnen rond kunnen rijden. Particulieren zijn niet zozeer onze doelgroep. Hoewel ik met de Yksi prima van Zundert naar Breda zou kunnen rijden, dat heb ik al zitten kij ken." Betaalbaar Het 'team', dat zijn Schoonrok en een aan tal collega's van ont werpbureau Jenk, waarvan hij mede-ei genaar is. Na de ruwe schetsjes die hij tussen de bedrijven door maakte, begon het team twee jaar geleden de zaak professio neel aan te pakken. „Het con cept staat redelijk. We zitten nu in de haalbaarheidsfase. Met engi neers zijn we de haalbaarheid aan het onderzoeken. Kan het en kan het betaalbaar? Deze fase eindigen we als alles meezit volgend jaar met een prototype. Daarna gaan we naar de productiefase." Voor de haalbaarheidsfase heb ben ze ongeveer 150.000 euro no- dig. ,,We investeren zelf 50.000 euro. De rest willen we ophalen door middel van crowdfunding, subsidies en investeerders. Bijna elke week hebben we een gesprek met potentiële investeerders. We werken aan een dekkingsplan dat we heel erg gaan promoten in Amerika, in steden als New York en Los Angeles." Als alles volgens plan verloopt zou de eerste Yksi over een jaar of drie, vier op de markt moeten ko men. Telefoon opladen En als het aan Schoonrok ligt blijft het niet bij een model, maar zijn er nog allerlei varianten mogelijk: wat langer met meer laadruimte, een of twee extra stoelen, vol met zonnecellen. ,,Het mooiste zou zijn als het meerdere functies krijgt, dat je er bijvoorbeeld ook heel snel je telefoon mee kunt op laden als je langsloopt. Dan is het niet alleen een auto, maar wordt het iets dat mensen verbindt." Allerlei varianten zijn mogelijk: extra stoel, meer laadruimte, vol met zonnecellen dinsdag 12 november 2019 ZV Sexy stadsautootje uit Zundert moet de wereld gaan veroveren Ine Cup Zundert/Rotterdam -Ronald Schoonrok Ronald Schoonrok met een schaalmodel en een tekening van de Yks1. ,,Er zijn al verschillende stadsauto's, maar ik wil er eentje waarin ik kan genieten.'' foto ron magielse/pix4profs Zo gaat de Yks1 er uitzien. Het voertuig, dat maximaal 80 kilome ter per uur haalt, gaat straks schuin door de bochten. BEELD RONALD SCHOONROK Meer informatie: yks1.nl -Ronald Schoonrok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55