3 dagen Groningen Uitspraak over terughalen IS-kinderen 4 'Zoutprobleem wordt opgelost' 59.- 46.- TERUGKEER INSPANNINGSVERPLICHTING Nederland moet zijn best doen om de kinderen van IS- vrouwen terug te halen naar Nederland, desnoods door ook hun moeders mee te nemen. Dat heeft de rechter in Den Haag gisteren in kort geding bepaald. Toch zorgt het vonnis bij verwanten voor onzekerheid. Het kabinet maakt zich geen zorgen over een mogelijk teveel aan schadelijke chemische stof fen in strooizout. ,,Dat wordt opgelost. Het is geen pro bleem", zegt minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastruc tuur). Een interview met Arbin Bos, directeur van zoutleverancier De Nederlandse Zoutbank in De Telegraaf, heeft onrust ver oorzaakt, maar Van Nieuwen- huizen maakt zich geen zorgen dat er niet gestrooid kan wor den om gladheid op de wegen tegen te gaan. Volgens Bos zijn er te hoge PFAS-waarden ge meten in strooizout, stoffen waar momenteel zeer strenge normen voor gelden. Eurosalt Handelmaatschappij, de zout- leverancier van Rijkswater staat, denk dat het zo'n vaart niet zal lopen. ,,Dat zout ligt al miljoenen jaren onder de grond. Het wordt gemijnd, be werkt en overdekt vervoerd in schepen en vrachtwagens", al dus een woordvoerder. ,,In de keten wordt geen PFAS ge bruikt", verzekert de zegsman. Schande voor onze generatie dat we niets doen terwijl er een genocide aan de gang is Andere advocaat voor Willem Holleeder Willem Holleeder heeft een nieuwe advocaat. Desiree de Jonge neemt de verdediging over van haar kantoorgenoot Robert Malewicz. Zijn andere advocaat, Sander Janssen blijft wel. De wissel gebeurt in goed overleg, laat het advocatenkan toor weten. Morgen is de tweede, niet-inhoudelijke zit ting in het hoger beroep. Het is de verwachting dat de zaak vol gend jaar inhoudelijk wordt be handeld. Eerder dit jaar is hij veroordeeld tot levenslang. Sancties tegen Venezolanen Vandaag weer stikstofoverleg Soedan krijgt 55 miljoen euro diner 3 dagen Twente HP Zwaluwhoeve hotel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Een oma zit wat verslagen op een stoel buiten de rechtszaal waar zo juist uitspraak is gedaan in een kort geding namens 23 IS vrou wen, die willen dat Nederland hen terughaalt uit Syrië. Haar dochter is één van die vrouwen, die vastzit in een detentiekamp in Syrië. De oma kocht eerder nog spulletjes voor haar kleinkinderen, denkend aan een vlugge terugkeer. ,,Daar ben ik mee gestopt." En na vandaag gaat ze er zeker niet weer mee beginnen. Aan de ene kant bieden de woorden van de rechter hoop, tegelijkertijd doen ze de achterblijvers van IS vrouwen de moed in de schoenen zinken. Dat zit als volgt. De rechter is duidelijk over de kinderen: Nederland moet zich in spannen om ze terug te halen. Zij kunnen niets doen aan de vrese lijke beslissing die hun moeders namen om af te reizen naar een ge bied waar terreurorganisatie IS gruweldaden beging die de ver beelding tarten. De Staat handelt volgens de rechter onzorgvuldig door zich niet actief in te zetten voor de terugkeer van de 56 kinde ren - een baby werd onlangs nog geboren, anderen zijn oud genoeg om zich hun 'vorige' leven hier nog te herinneren. In de deten tiekampen waar ze zitten, zijn de omstandighe den erbarmelijk. De vrouwen daarentegen heb ben hun rechten verspeeld. Ze keerden ons land de rug toe, we- j tend dat ze ver- Worsteling trokken naar een plek waar IS 'weerzinwekkende en grove mis daden' beging. ,,Ze lieten zich niks gelegen aan de inspanningen van Nederland hen tegen te houden'', zo sprak de rechter. Maar: als de te rugkeer van hun kinderen alleen mogelijk is wanneer de moeders meekomen naar Nederland, dan is het niet anders. Punt is dat de rechter ook vindt dat Nederland geen 'grote veilig heidsrisico's' hoeft te nemen. Tot voor kort zou dat niet zo'n pro bleem zijn, omdat er ook een ver plichting geldt alle mogelijkheden Nederland moet meteen met dit vonnis aan de slag zoals internationale hulp te be nutten. Eerder boden de Amerika nen aan jihadisten naar Europa te rug te brengen, de Koerden die de detentiekampen bestieren wilden ze graag kwijt. Maar nu is er de in val van Turkije in Syrië. De regio waar de vrouwen verblijven is in stabiel. Dus lijkt het voor de over heid nog gemakkelijker zich achter onveiligheid te verschuilen, zoals al gebeurde toen journalisten, fa milieleden en een advocaat zich nog openlijk in de kampen bega ven. ,,Ik denk dat ik mijn familie uit eindelijk wel zal gaan zien'', zegt de oma. ,,Maar ik denk ook dat het nog jaren gaat duren." Zo ver wacht ook Klaas Spijk, wiens dochter Mandy uit Gouda met kinderen afreisde, dat Nederland zal blijven hameren op onveilig heid. ,,Terwijl de afgelopen tijd wel weer weeskinderen uit diverse landen en een Duitse vrouw zijn opgehaald." Kans Aan de andere kant zijn er hoop volle woorden. Advocaat André Seebregts, die het merendeel van de vrouwen vertegenwoordigt, ziet een grote kans op een posi tieve uitkomst. Hij verwacht bin nen twee weken duidelijkheid over terugkeer van de kinderen. „Nederland moet meteen met dit vonnis aan de slag. Er kan niet worden gewacht op een hoger beroep." Seeb regts benadrukt dat ook na de Turkse inval de Amerikaanse V ambassadeur Hoekstra in Nederland ^lk duidelijk Het is maar zeer de vraag hoe ver dat gaat reiken. Premier Mark P Kabinet zal geen mensen naar onveilig gebied sturen Rutte zei gisteren eerst het von nis te willen bestuderen. Maar de kans is groot dat het kabinet het ophalen van de kinderen van IS- vrouwen nog steeds als 'te ge vaarlijk' bestempelt, zoals het steeds deed. Om radicalisering van de kin deren te voorkomen en te zorgen voor berechting van de moeders, adviseerden het Openbaar Minis terie en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NTCV) juist wel om hen op te halen. Maar minister Blok (Buiten- dinsdag 12 november 2019 GO DEN HAAG Minister van Justitie Tambadou van Gambia klaagt bij de VN Myanmar aan wegens moord op Rohingya-moslims. AMSTERDAM BRUSSEL De Europese sanc ties tegen 25 hoog geplaatste Venezo lanen zijn verlengd tot 14 november 2020. Voor hen geldt een reisverbod naar Europa en een bevriezing van hun Europese bankte goeden. Ook het embargo op wapens voor onderdrukking van de bevolking wordt verlengd. De straffen moeten 'de mocratisch gedra gen oplossingen be vorderen'. DEN HAAG Kabinet en coalitie partijen praten van daag verder over op lossingen op de korte termijn voor de stikstofcrisis. Giste ren is men 'echt wel een stap verder' ge komen, aldus pre mier Rutte. BRUSSEL De Europese Unie trekt 55 miljoen euro uit voor huma nitaire hulp aan Soe dan. Zeker 8 miljoen Soedanezen zijn hulpbehoevend, van wie er volgens de Commissie 6,3 mil joen niet genoeg te eten hebben. De steun bestaat uit voedselhulp voor met name moeders en jonge kinderen. Sinds 2011 heeft Soedan 518 miljoen euro aan hulp ont vangen. maar Het Groninger Museum, de Martinitoren en meer. Er gaat niets boven Groningen! 2 nachten in 3* Best Western Groningen Plaza (8,1) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (dagschotel van het seizoen) Gratis gebruik wifi, binnenzwembad en parkeren Hotel Wyllandrie, Ootmarsum (7,8) 4* Hotel Dorhout Mees (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 1 nacht incl. uitgebreid ontbijtbuffet 2x diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren 1 dagkaart Zwaluwhoeve Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbei 70 cpg toeristenbelasting Onzekerheid, Carla van der Wal Den Haag -André Seebregts, advocaat De worsteling was al groot, maar die is na het vonnis over de Syriëgangers niet kleiner geworden voor het kabinet. De regering zei steeds IS-vrouwen noch hun kinderen te willen re patriëren, maar het vonnis ver plicht nu wel tot een 'inspan ning'. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4