Je moe ze goed kriehe 9 PIER RENOVATIE De pier van de Vlaamse badstad Blankenberge krijgt een opknapbeurt. En niks te vroeg. Zuiderburen Streektaal A De kogel is eindelijk door de kerk. Na de afbraak van het oude treinsta tion en de bouw van een gloednieuw station en hotel krijgt de Vlaamse badstad Blankenberge er binnenkort een groots renova tieproject bij. De iconische pier, die al jaren in verval is, wordt op geknapt. De pier is een ontspannings complex met verschillende hore cazaken, een auditorium en ten toonstellingsruimte. Het bouw werk heeft een rijke geschiedenis en behoort ondertussen tot het nationale patrimonium. Tot ver over de landsgrenzen geniet dit unieke bouwwerk - een 350 meter lange brug in zee - erkenning en herkenning. Het is een pareltje uit 1894, de belle époque, en is hiermee de oudste pier aan de At lantische kust. Het is voor de bad- stad wat de Eiffeltoren voor Parijs is. De renovatie omvat enkel de wandelweg, die kampt met beton rot. De weg ligt er al jaren verval len bij. Het bleef wachten op Vlaamse centen. De regering trekt nu ruim zes miljoen uit voor de grootschalige opknapbeurt, die net geen acht miljoen zal kosten. De gemeente Blankenberge be taalt de rest. ,,Dit fenomeen, een echte erfgoedparel, moeten we eens goed opblinken", sprak mi nister Ben Weijts. ,,De aankondi ging voor de restauratie komt niks te vroeg. Het gebouw vertoont al jaren stevige gebreken. Vooral de staat van de wandelweg is slecht." Attractie De werken gaan volgend jaar van start en het karwei zal mogelijk tot drieënhalf jaar duren. De reno vatie moet een heuse attractie worden voor de badgasten. Er wordt een dam rondom de pier gebouwd. Je kan het het best ver gelijken met een condoom rondom het gebouw en de wan delweg. Die route zal bereikbaar blijven voor wandelaars en fiet sers. Door er een bezienswaardig heid van te maken, wordt van de nood een deugd gemaakt. Er wordt voor de opknapbeurt teruggegrepen naar het historisch uitzicht van de oorspronkelijke betonnen pier uit de jaren dertig. In het originele ontwerp waren de betonnen kolommen een heel De pier is voor de badstad wat de Eiffeltoren voor Parijs is stuk slanker dan de huidige toe stand. De gereconstrueerde pier zal daardoor een stuk eleganter ogen dan de huidige versie. Op ba sis van de oorspronkelijke plan- nen wordt de pier herbouwd in wit beton, wat de constructie ook beter zal wapenen tegen de tand des tijds. In brand In 1888 was er al een ontwerp voor een pier. Blankenberge stemde in met het voorstel van de Société Anonyme du Pier de Blanken- berghe. In februari 1894 ging een aannemer aan de slag en op zon dag 12 augustus 1894 wandelden de eerste bezoekers over de giet ijzeren pier in art-nouveaustijl. Het achtkantige platform aan het uiteinde droeg een elegant pavil joen uit glas en metaal. De pier bleek een enorme trekpleister, maar zou nauwelijks twintig jaar blijven staan. Op 15 oktober 1914 werd ze door de Duitse bezetter in brand gestoken. Een geraamte van het bouw werk bleef over. Na de Eerste We- reldoorlog kocht de gemeente het bouwwerk. In 1930 werd beslist om de stad zelf de nieuwe pier te laten bouwen. De eerste jaren huisde er een pretpark. Tijdens de Tweede Wereldoor log bleef het bouwwerk intact, omdat de Duitse sergeant Kese- berg het bevel van zijn oversten om de pier op te blazen negeerde. Hij werd er later voor onderschei den door de stad. De pier werd omgedoopt tot Aquarama en was een onderdeel van het Meli-pret- park (nu Plopsaland De Panne). Eind vorige eeuw werd hij al eens ingrijpend gerenoveerd na dat betonrot werd vastgesteld. Als onderdeel van de renovatie wer den bijkomende verdiepingen ge bouwd in het water, wat noch de stabiliteit, noch de transparantie van de structuur ten goede kwam. Na de werken werd de pier in 2004 beschermd als monument. Soms vraehe kennissen me wè es oe of 't zit mee mien biljar ten en dat van de Meliskerkse soos. Dirom dan noe een kleine 'up date' over ons 'level'( twi dialect woorden van ons kleinhuusen wat randz3ken van de soos! Over m'n eihen kan 'k bepaeld hin lovende woorden spreke/schrieve. Eêl soms ebb'ik het idee da'k een bitje ver- opperd bin bie dit spil. Mè nog vódat die gedachte wortel kan schiete in m'n geêst, liekt het of aole bóze biljartgeês- ten tegen me saemenspanne en de drie ballen op het groene laeken d'r aordigheid in ebbe raekelings langs mekaore ene te rollen, onderwiele dat ik ze mee mien biljartstok gecomman deerd ao om mekaore te raeken. Nae wi zó'n partij uut de serie 'Brulle mee de musse op!', besefik aolmè meer dat de voetbal en de tennisbal vroeger vee beter luusterde nè wat ik wou, dan die witte of gele biljartballen. Soms hae 'k naebie dienke dat het an m'n eihen leit...! Biljartbril Gelukkig is en bluuft gedeêlde smart alve smart en mohe me in de koffie-, thee-, bier-, en borrelpauze bie de soos van andere senior-strijders ore, dat het 'net-nie' ook bie ulder op komt as een regenbuu nae een prach tige en zunnige dag. Eigenlijk zouwe me d'r wat an wille doe, wan me bin tot de conclusie gekomme dat het an de ballen leit. Die bin te klein vó mensen van onze leeftied. Ook 3 schaf je een biljartbril an, ze bluve mekaore passere mee een 'vloeitje' ruumte! Dirom pleite me vó wat hró- tere ballen (een paer millimeter in doorsnee is 3 genoeg Dan bin aol die ballen 'goed' die je noe de nódige ergernisse heveEn dan kunne me nie mi de ballen de schuld geve. Al- leên nog mè ons eihen of een te kouwe biljarttaefel wi een bal nie goed op kan rolleWan iemand of ies moet toch de schuld kriehe! Bluuft vó mien nog het probleem van het feit, da me alleên mè mee mannen biljarte. En dat in een tied, d3 ze aole spilletjes en spellen gen- derneutraal wille ebbe. De vrouwen bin iedere keer an 't rummicubben in een zaaltje nest ons en di doet dan wi hin ienkele man an mee. Oe kriehe me noe de vrouwen achter de 'keu'en de groene taefel bie onze soos? Ze ebbe a verscheiene uutnódigingen af- geslohe wan ze voele d'r eihen beter achter de plankjes met blokjes. Ik be- love, dat er ooit wè es wat mannen mee komme spele, as ulder de moed op kunne brienge ons spil beter te lere kennen. Ik dienke dat het nog ge zelliger is as er gemengd gespeeld oordt 3 z3't wè even wenne weze. Pas vroeg ik nog oe of 't hieng bie de spe lende dames. ,,Je moe ze de blok jeseest goed kriehe", reageerde d'r éên mee een dienk-rimpel op d'r vooroód. Nou, as dat zó is, dan is't net biljarten!! dinsdag 12 november 2019 GO Parel van Blankenberge opgepoetst In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De pier van Blankenberge wordt op geknapt. Frank Gijsel Blankenberge In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. De wandelweg kampt met betonrot en wordt volgend jaar onderhanden genomen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41