Autotuners eren verongelukte Jonno met stoet ZEELAND 3 reau wil dat de overheid zich gaat bezighouden met 'beschermd landschapsgezicht': weg met prik keldraad, ruim baan voor doornha gen van mei- en sleedoorn, voor sloten, singels, bomen, houtwallen, heggen en vergezichten. Von Harras ziet ook een rol weg gelegd voor organisaties als de ZMf, bewaker van het Zeeuwse land schap. ,,In die functie kunnen en willen wij graag aan het begin van ontwikkelingen meedenken over manieren om dat te doen zonder dat het landschap daaronder lijdt." Windmolens Het Planbureau noemt Zeeland een voorbeeld van een 'kansrijk en dunbevolkt gebied' voor ontwikke lingen op het gebied van de ener gietransitie, zoals windmolens en zonneparken. Clustering van windmolens hier in de provincie voorkomt verrommeling van héél Het zou al heel veel schelen als die blokkendozen in het groen ingebed zouden worden Nederland. Tegelijk moeten zonne panelen zoveel mogelijk op daken en zo min mogelijk op landbouw gronden en natuurgebieden komen te liggen. Directeur Alexander Bolomey van Het Zeeuwse Landschap heeft bij die clustering van windmolens wel een kanttekening. ,,Het wil in Zeeland nog wel eens waaien, dus prettige plek om die windmolens neer te zetten, dachten ze zeker. Dat is wel heel kort door de bocht. Er staan er hier al heel wat. Dat moe ten er niet veel meer worden." Zuidwestelijke delta Ook hij vindt dat er wel wat beter mag worden nagedacht over het ef fect op de omgeving, vóórdat er iets wordt neergezet. ,,Ik denk dat provincie en ge meenten samen de vinger aan de pols moeten houden." En als er dan toch 'landschappen van nationaal belang' moeten worden aangewe zen, waar nóg voorzichtiger ge bouwd moet worden, is Zeeland toch bepaald kanshebber, vindt hij. ,,Zeeland is als zuidwestelijke delta uniek." Landschapsarchitect Jan-Willem Bosch (voormalig directeur van BoschSlabbers Landschapsarchi tecten) denkt bij 'verrommeling' direct aan de Zeeuwse kust en de- len van Tholen. ,,Daar is ontwik keld zonder landschappelijke visie. Bij de Zeelandbrug op Noord-Beve land was een prachtig open land schap. Dat is er niet meer." Maar ook de Deltadammen zijn volgens hem een goed voorbeeld. ,,Op en rond de Stormvloedkering is het de laatste decennia steeds voller ge worden, met name op Neeltje Jans. De Oosterschelde is vanaf Neeltje Jans steeds minder zichtbaar ge worden." Gelukkig, zegt Bosch, hebben overheden een stokje gestoken voor de bouw van een hotel in het Veerse Meer en het villapark Brouwersei land. ,,Het toont aan dat er behoefte is aan een veel strakkere sturing. En aan consistent beleid. Ook moet je blijvend in het landschap investe ren, anders krijg je uiteindelijk ach teruitgang. Wat dat betreft biedt een aanwijzing tot landschap van nationaal belang wellicht kansen". Wendy Wagenmakers Tholen Het ongeluk tussen twee auto's ge beurde zaterdagmorgen. Kort daarna hoorde Marzel Beekhuizen van Car Tuning Zeeland al geruch ten dat oud-lid en vriend Jonno er bij betrokken was. Die vermoedens werden al snel bevestigd. Toen zon dag duidelijk werd dat de jonge Tholenaar aan zijn verwondingen was overleden, ontstond bij Marzel het idee om tijdens de uitvaart een stoet met getunede auto's te laten rijden. Ook de huidige club van Jonno, Road Tuning Zeeland, en twee andere clubs zullen de stoet begeleiden en ondersteunen. Wan neer de uitvaart plaatsvindt, is nog niet bekend. Gebruiksaanwijzing Marzel kende Jonno goed. ,,Hij woonde lange tijd tegenover mij. Daarnaast is hij lid geweest van Car Tuning Zeeland, de club waar ik in het bestuur zit. Zo'n vijftien keer per jaar komen we samen met an dere autoliefhebbers uit Brabant en Zeeland. Tijdens die meetings was hij er altijd bij. Dan komt het ineens wel dichtbij. Volgens Marzel was Jonno een goede jongen, maar had hij wel een gebruiksaanwijzing. Als je hulp nodig had, stond hij voor je klaar en als hij zelf iets nodig had, durfde hij dat ook gerust te vragen ,,Als je hulp nodig had, stond hij voor je klaar en als hij zelf iets nodig had, durfde hij dat ook gerust te vragen. Mensen zeiden weleens; 'dat ventje dat altijd alles voor el kaar krijgt', maar dan op een goede manier." Jonno maakte er een sport van om aan zijn geliefde Rory, een Re nault Twingo, te sleutelen. Marzel: ,,Aan de buitenkant zag je er nog niet zoveel van, maar hij had zijn muziekinstallatie omgebouwd en er lag een turbootje onder de mo torkap. De auto was nog under con struction, want met tunen ben je nooit klaar." Emotioneel Zondagavond is Marzel met wat vrienden en hun auto's naar Hal steren gereden voor een herden king. Marzel: ,,Er kwam zelfs ie mand uit Hulst. We lieten de moto ren draaien en trapten twee minu- ten lang het gaspedaal in, maar er was ook ruimte voor stilte. Je zag dat mensen die elkaar niet kenden, condoleances uitwisselden. Het was een intieme en emotionele bij eenkomst." Op de bijeenkomst werd ook het nummer Ride or die van Djaga Djaga gedraaid. Hoe wrang ook, het nummer klonk regelmatig uit de speakers van Jonno's auto. Marzel: ,,Hij was echt fan van dat nummer. Ik heb er zelfs stickers van laten drukken. Ik wil graag dat iedereen die meerijdt in de stoet de sticker op zijn of haar auto plakt. Dat zijn al gauw een stuk of zeventig mensen. Jonno zei weleens dat hij weinig vrienden of kennissen had, maar zo zie je maar dat hij veel geliefder was dan hij dacht." dinsdag 12 november 2019 en molens bedreigen het uitzicht Windmolens bij Nieuw- en Sint Joosland. FOTO'S MARCELLE DA- VIDSE - Ira von Harras A Windmolens en bedrijf Kingfish bij Colijnsplaat. De automobilist uit Tholen die zondag in het ziekenhuis over leed na een zwaar ongeluk op de A17 bij Roosendaal is de 19- jarige Jonno Voormeulen. Zijn vrienden uit de cartuning-wereld zijn aangeslagen. ,,Zijn auto Rory was alles voor hem, maar werd ook zijn eindbestemming." - Marzel Beekhuizen, autovriend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35