Stop gejojo met opvangcentra Ruim zeven maanden cel voor straatrover In Goes mag het licht 's nachts best wel uit Mond open 2 Een windmolen, haaks op de weidsheid van het water bij de grijze loodsen van Seafarm in Kamperland. Een detonerend driehoekje zonnepanelen even voorbij de Sloedam. Blokkendozen langs wegen. Het zijn voorbeelden van 'verrommeling' in Zeeland. Commentaar et soebatten om de opvang van asielzoekers begint weer van voren af aan. Commissaris van de koning Han Polman moet opnieuw de gemeenten langs. Sinds kort verwacht staatssecretaris Ankie Broekers-Knol een extra inspanning. Dus zal de discussie weer losbarsten. Want er zijn altijd bedenkingen. Deze keer roept Broekers-Knol zelf extra kritiek op. Nog maar een maand geleden besloot Goes met medeweten van de centrale opvangorganisatie COA dat het plaatselijke asielzoekerscentrum dichtgaat. Maar nu lig gen de kaarten plotseling anders. Nederland moet ineens vijf duizend extra opvangplekken improviseren. Bij de opvang van asielzoekers nemen gemeenten allerlei hindernissen. Niet alleen praktisch. Er zijn zorgen over onrust en misdaad rond een opvang. Er is irritatie over gelukzoekers uit veilige landen, over slepende asielaanvragen, en over ge brek aan huizen voor mensen met een verblijfsvergunning. Er is vreemdelingenhaat en onberedeneerde angst. Steeds opnieuw moeten gemeenten hun burgers overtuigen dat het toch echt nodig is. Daarom pleitte Polman jaren geleden al voor een vaste hoeveelheid opvangplaatsen in elke Zeeuwse gemeente. Geen dagkoersen. Geen gejojo. Misschien is er dan zo af en toe wat overcapaciteit, maar dan ben je wel van het gezeur af. Polmans aanpak is de beste garantie voor een jarenlange van zelfsprekende en geruisloze opvang. Precies wat nodig is. Het soebatten bij gemeenten om opvang van asielzoekers begint weer van voren af aan Samen met twee minderjarige mededaders had W. afgelopen maart Goes twee jongens gedwon gen een petje, een gsm en wat geld af te geven. Een paar uur later vielen ze ook nog eens twee andere jon gens lastig en namen hen een paar euro en een consumptiemuntje af. Bij de overvallen waren ook klap pen gevallen. De twee mededaders werden eerder door de kinderrech- ALMANAK De man uit Zuid-Beveland zat er klaar voor. Met koffie en koekjes binnen handbereik had hij zich voor de televisie genes teld omdat hij een interessant programma wilde zien. Al na een kwartier begon zijn vrouw echter tegen hem te praten. Het ging, registreerde de man vaag, ter veroordeeld. De jongeman nam twee weken geleden alle verant woordelijkheid op zich. Hij noemde de overvallen 'een stom miteit'. Straf al uitgezeten De officier van justitie wil de jon geman, mede op basis van voor hem gunstige rapporten van ge- Goesenaar heeft met twee minderjarige mededaders vier jongens beroofd dragsdeskundigen, nog een kans geven de juiste richting in te slaan. Omdat hij ruim zeven maanden heeft vastgezeten, heeft hij zijn straf al uitgezeten. over iets wat haar blijkbaar erg hoog zat. Hij was niet van plan om te luisteren, merkte zijn echtgenote al snel. 'Vind je het vervelend dat ik mijn mond open doe?', vroeg ze geïrriteerd. Haar man gaf kort en bondig antwoord. 'Nee hoor, zo lang er maar geen geluid uitkomt.' Niet meer appen met gemeenten Brand scooter bij Lidl was ongeval Hoek Politie zoekt doorrijder Bedrijfshallen en -terreinen, woon wijken, windturbines en zonne- parken versnipperen en bepalen in toenemende mate het Nederlandse landschap. Over pakweg vijftien jaar is - als de overheid niet ingrijpt - heel Nederland verrommeld en verdoosd, vreest het Planbureau voor de Leefomgeving. Directeur Ira von Harras van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) herkent dat. „Wij zien grote gebou wen - 'de blokkendozen' - en be drijven die niet landschappelijk zijn ingepast. Vaak zijn die gebou wen te groot in verhouding met de omgeving. Ze staan in een weids landschap, soms naast kleine boer derijen die daarbij in het niet val len. Het zou al heel veel schelen als die blokkendozen in het groen in gebed zouden worden, met bomen en andere beplanting op verhoogde gronden of het dijklichaam." Een voorbeeld van verrommeling noemt Von Harras de zonneweide naast Mortiere, de woonboulevard bij Middelburg. Onnodige verrom meling, benadrukt ze. ,,Die panelen hadden ook geplaatst kunnen wor den op de daken van de boulevard. Daar is landschap verloren gegaan. Ook bij de uitbreiding van het be drijventerrein tussen de Vlaketun- nel en de Vlaakse en Yerseke Moer is niet nagedacht over het behoud van landschappelijke schoonheid." Overigens blijken Zeeuwen - tot verbazing van Von Harras - zelfs bomen als 'verrommelend' te kun nen ervaren. ,,Ik heb gemerkt dat men in Zeeland de weidsheid van het land koestert en als rust ervaart. Bomen kunnen dan een verstorend element zijn." De waarschuwing van het Planbureau is Von Harras uit het hart gegrepen. Het Planbu- Goes bindt de strijd aan met licht vervuiling. Licht aan de buitenkant van bedrijfspanden en van recla meborden- en masten moet in de toekomst 's nachts misschien wor den uitgezet. De aanpak van lichtvervuiling is een wens van een ruime meerder heid van de gemeenteraad. Die nam vorige week een motie aan waarin het college de opdracht krijgt te onderzoeken hoe het pro bleem kan worden aangepakt. ,,Veel gebouwen, reclame-uitin gen en grote reclamemasten geven veel licht'', stelde Frans van der Knaap (CDA) vast. ,,We stellen voor dat deze verlichting later op de avond wordt gedimd. 's Nachts kan het licht helemaal uit.'' De motie kreeg steun van alle andere par tijen, behalve de VVD. Wenselijk Wethouder Derk Alssema liet we ten dat het college al bezig is met het maken van beleid. Het college zoekt uit in welke gebieden het wenselijk is om lichtoverlast aan te pakken en hoe dat zou moeten. De indieners van de motie bena drukken dat het niet de bedoeling is dat verlichting die gericht is op de veiligheid in wijken en op bedrij venterreinen wordt gedimd. dinsdag 12 november 2019 II Voor het plegen van straatroven en diefstal heeft de rechtbank in Middelburg de 19-jarige J. W. uit Goes veroordeeld tot 300 dagen gevangenisstraf waarvan 72 dagen voorwaardelijk. De straf is gelijk aan het voorarrest. Theo Giele Middelburg De straf komt overeen met de eis die de officier van justitie twee we ken geleden formuleerde. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Gemeenten die Whats- App inzetten als commu nicatiemiddel richting bur gers mogen dat vanaf ko mende maand niet meer. Veel Zeeuwse ge meenten gebruiken de be richtendienst als service richting burgers. Whats- App heeft in een verkla ring laten weten het on rechtmatig gebruik van de dienst door organisaties aan banden te leggen. Het is de bedoeling dat ge meenten worden aange sloten op WhatsApp Za kelijk, maar dat duurt waarschijnlijk nog tot het voorjaar. Tot die tijd zullen inwoners weer 'ouder wets' moeten bellen. SAS VAN GENT Een uitslaande brand in een scooter zondag bij supermarkt Lidl in Sas van Gent is een ongeval letje geweest. De scooter lekte benzine, de brand stof kwam op het nog warme motorblok te recht, waardoor vuur ont stond. De tweewieler van een jongen uit Vlaande ren brandde volledig uit. De supermarkt is zo'n drie kwartier gesloten geweest, vooral om de winkel goed te kunnen ventileren. De scooter is total loss. Een groot bill board van de supermarkt is weggesmolten. Ook een stuk muur is bescha digd. De politie is op zoek naar een automobilist die zaterdagochtend in Hoek bij een ongeluk een hekwerk bescha digde op de Lovense- weg. De chauffeur ging er na de botsing van door. Het ongeluk ge beurde om 08.20 uur. In een bocht naar rechts, reed de automobilist rechtdoor de dijk op waar hij een hek raakte. Hij reed daarna door richting Boerengat. Vol gens de politie was de auto een zwarte Seat. Daarin zaten twee slanke mannen met een getint uiterlijk, beiden circa 25 jaar oud en met kort zwart haar. Ondine van der Vleuten Vlissingen Rob Paardekam Goes Zonnepanelen bij tankstation Selnisse langs de A58.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34