GEZOND Zo bied je weerstand aan verleiding 1 li Vraag het onze specialisten 20 Je bent voldaan na een rijke maaltijd en neemt een klein blokje chocolade toe. Om vervolgens de hele reep op te peuzelen. Welke rol hebben ons brein en hormonen in ons lijf daarmee te maken? Hoe kan het dat ik werkdruk niet als stressvol ervaar? Is een gesprongen adertje in mijn oog gevaarlijk? RUTGER VERHOEFF Kan ik leren een vaginaal orgasme te krijgen? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Dat je geneigd bent (door) te eten terwijl je vol zit, heeft deels te maken met je brein. Toen onze pre historische voorouders rondtrokken, was voedsel een schaars goed. Als er zoet, vet en calo rierijk eten was, dan was het overle- vingstechnisch gezien handig om je daarmee vol te proppen. Zo denkt het brein nog steeds. Ongeremd snaaien is een gevolg van onze abnormale omgeving. Toch zijn er verschillen. De een krijgt het voor elkaar om drie weken met een grote chocoladereep te doen, terwijl een ander 'm haast onge merkt in tien minuten wegwerkt. Hoe kan dat? „Verzadiging en eetge drag zijn complexe zaken'', zegt voe dingspsycholoog Diana van Dijken. Wat in elk geval meespeelt is impuls controle, stelt zij. ,,We weten dat de een beter in staat is impulsen te weerstaan dan de ander.'' De neiging tot overeten kan te maken hebben met hoe gevoelig je bent voor omgevingsprikkels. Van Dijken: ,,Onze leefomgeving is de af gelopen tientallen jaren op zo'n ma nier veranderd en ingericht dat het makkelijker is geworden te kiezen voor overmatige consumptie van calorierijk voedsel.'' Het Voedings centrum noemt dit een obesogene omgeving, die mensen stimuleert te veel te eten en te weinig te bewegen. Elke dag krijgen we zo'n tweehon derd voedselkeuzemomenten voor geschoteld, berekende volksgezond- heidsinstituut RIVM vorig jaar en dus moet je de hele dag weerstand bieden aan wat je zou kunnen veror beren. ,,Er zijn zo veel mogelijkheden om ongezond eten te kopen'' zegt Van Dijken. ,,Het is moeilijk om dat iedere keer te weerstaan.'' Ook hier geldt: de een is gevoeliger voor ex terne prikkels dan de ander. Van Dij ken: „Sommige mensen zijn heel visueel ingesteld, die krijgen meteen trek als ze een schaal bitterballen zien. Oók als ze vol zitten. Anderen hebben dat veel minder.'' Darmhormonen Dan zijn er de mensen die eten als ze zich vervelen, verdrietig zijn of ge strest: het bekende emotie-eten. Na een stressvolle dag lonkt 's avonds de zak chips of de doos chocola. ,,Wan- neer we ons rot voelen, proberen we manieren te vinden om dat gevoel te vergeten'', zegt Van Dijken, die ge specialiseerd is in de behandeling van emotie-eten. ,,Emotie-eters gebruiken voedsel als beloning, troost of compensatie.'' In haar praktijk ziet Van Dijken dat de kiem voor deze manier van eten vaak in de opvoeding wordt gelegd. ,,Papa en mama hebben ruzie, maar om je op te vrolijken krijg je wat lek kers. Op school word je gepest en in plaats van te praten over de negatieve gevoelens die je daaraan overhoudt, krijg je een stuk appeltaart. Je koppelt zo eten aan emoties. Het gevolg is dat je later een grotere kans loopt op emotie-eten'', aldus Van Dijken. Overeten is niet alleen psycholo gisch. Volgens Liesbeth van Rossum, hoogleraar en internist-endocrino- loog aan het Erasmus MC in Rotter dam, wordt de biologische kant van het verhaal vaak vergeten. ,,Veel mensen denken dat de maag een slappe zak is en dat als je eet, de maag vol raakt. Maar dat is te simpel ge dacht. Op het moment dat het voed sel in de maag komt, staat rek op de wand en wordt via de zenuwbanen een seintje afgegeven aan de herse nen. Heel belangrijk is de lichame lijke reactie die kort erna opgewekt wordt als het eten in je darmen 'Op school word je gepest en in plaats van te praten over de negatieve gevoelens, krijg je een stuk appeltaart' 'Ook als je biologisch gezien vol zit, kun je soms dooreten, maar alleen als je iets heel erg lekker vindt' dinsdag 12 november 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Stress is ervaren druk. Voor iedereen is de stresscurve anders. Voor u geldt wellicht dat u juist onder druk tot meer actie komt. Anderen ervaren druk sneller als te veel en komen dan minder tot goed functioneren, ledereen heeft een bepaalde mate van druk nodig om tot optimaal functioneren te komen. De een ervaart bij de eerste druk al HUISARTS Bij een gesprongen adertje in het oog ontstaat een bloeduit storting in het oogwit. Het wordt ook wel een subcon junctival bloeding genoemd, omdat de bloeduitstorting direct onder het bindvlies (de conjunctiva) zit. Zel den is het hele oogwit rood. Pijn en jeuk heeft u niet. Het ontstaat doordat in het oogwit een bloed vaatje knapt. Dit kan spontaan gebeuren Een orgasme kun je bereiken door stimulatie van gevoelige zenuwen. Bij de vrouw zitten de gevoeligste in de clitoris. Dit is een groot orgaan, dat zich binnen in de vrouw uit strekt. Het gevoelige zicht bare topje is maar een klein deel. In de vagina- wand zitten niet veel gevoelige zenuwen, waardoor wrijving van de penis onvoldoende stimulatie kan paniek, de ander heeft behoor lijk wat druk nodig om tot actie te komen. Dat is het verschil tussen degene die meteen aan de slag gaan en de uitstellers die eerst wat druk op de ketel nodig hebben. Bij werkdruk zijn de ideeën die u hebt van uw mogelijkheden en eigen invloed bepalend. Als u voelt aan het roer te staan en de regie te hebben, wordt druk anders ervaren dan wan neer u voelt dat druk u wordt opgelegd en er geen ont snappen aan is. Interessant dus om met uw collega's te delen hoe u druk ervaart en te kijken of u uw collega's wat kunt leren bij het omgaan met druk. of door een tik tegen het oog. Soms wordt het veroorzaakt door hard persen of hoesten, door hart- en vaatziektes (hoge bloeddruk, aderverkal king en suikerziekte) of door gebruik van bloedverdunners. De bloeduitstorting verdwijnt vanzelf binnen twee tot drie weken. Er is geen behandeling nodig behalve als u last heeft van droge ogen. Dan kunt u kunsttranen (carbomeer oog gel of carmellose oogdrup pels) kopen bij de drogist. Bij gebruik van bloedver dunners moet u contact opnemen met uw arts. Doe dat ook bij pijn, slechter zien, lichtschuwheid en als het langer dan drie weken duurt. geven. Mijn ervaring is dat veel mensen moeite hebben prik kels goed te voelen. Ik merk dat vrouwen met groter li- chaamsbewustzijn meer voe len van stimulatie. De G-plek is een bekende plek in de vagina- wand, waar een deel van de in wendige, gevoelige clitoris achter ligt en door de vagina- wand heen kan worden gesti muleerd. Bij een groter lichaamsbewustzijn kunnen vrouwen een orgasme krijgen door stimulatie van de G-plek alleen. Je kunt dit vergroten door meditatie, yoga, tan tra-oefeningen of behande ling door een lichaamsge richt therapeut. Het vraagt inzet, tijd en oefening om verschil te merken. Waarom je blijft eten als je al vol zit NAZ TAHA -DIANA VAN DIJKEN -LIESBETH VAN ROSSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20