II ECONOMIE 17 "■STenneT Ik spreek Duits, omdat ons bedrijf in Duitsland groter is dan in Nederland Na het cao-akkefietje op Van Beeks eerste dag, volgden er nog een paar rommelige maanden. Een groot con tract met aannemer Heijmans werd ontbonden en eind vorig jaar ging het bestuur van Tennet op de schop. Het was ook de periode dat inter- viewverzoeken met de nieuwe ceo 'even geen prioriteit hadden'. ,,Nou, je vraagt er naar, maar dat is voor mij alweer verleden tijd. Business as unusual, noem ik dat ook wel. Er spelen elke dag wel dingen. Maar het klopt dat we goed hebben gekeken naar onze topstructuur en onze stra tegie. Wij wilden onze organisatie voorbereiden op de volgende fase van groei en dat is gelukt." ,,Nee, het is nu niet rustig, maar het gaat ook nooit rustig worden. Er ligt met de energietransitie een immense opgave, die ergens over gaat. Ik ben hier ook niet gekomen om rustig op de winkel te passen." „Laatst vroeg iemand of dit leuker is dan m'n vorige functie. Vaak wel, zei ik toen, maar niet altijd. En dat hoeft ook niet. Ik zit in de tweede helft van m'n carrière en het gaat ook echt ergens over. Ik heb geen moeite met een minder leuke dag, een minder leuke week, of een minder leuke maand. Ik ben met iets groters bezig dan mezelf, dus het hoeft niet altijd leuk te zijn." ,,Ik denk dat het bij de regionale be drijven iets nijpender is. Tot nu toe lukt het ons redelijk om genoeg ta lent te vinden. Maar wij werven dan ook in twee landen, dat is een grote vijver om uit te vissen. In twintig jaar zijn we in Arnhem van 180 mensen gegroeid naar 4500 medewerkers, en we hebben 500 vacatures openstaan. We hebben hier ons hoofdkantoor, maar ook dat puilt uit. Daarom ope nen we binnen enkele maanden een tweede kantoor in Arnhem, voor honderden arbeidsplaatsen." Waar? ,,Dat kan ik nog niet zeggen, want het contract is nog niet getekend. Maar wat ik wel kwijt wil: we hebben ons hoofdkantoor in Arnhem en dat blijft ook zo. Het is niet voor niets dat we hier op nog een locatie gaan zitten. Dit is een fijne, goede omgeving. Het is een energieregio, met partijen als Alliander en DNV GL (het oude KEMA, red.). Een echte hotspot. We zijn dus vernetzt met de regio Arn hem." 4500 medewerkers, er zitten 41 mil joen klanten achter onze hoogspan ningsnetten. We zitten in de top 5 van Europese spelers. Ik spreek Duits, omdat ons bedrijf in Duitsland groter is dan in Nederland. We hebben daar veel collega's en ik ben daar veel." Vorige week nog klom Van Beek 230 meter omhoog, een mast boven de rivier de Elbe in. Het is een van de hoogste masten van Europa. Elke week bezoekt ze een project, ergens waar Tennet bezig is. Het control cen ter van het bedrijf in Ede of de inter- connector in Doetinchem, een stroomsnelweg tussen Nederland en Duitsland. Haar Duits wordt onder tussen 'immer besser'. Voordat ze ad viesbureau Accenture verruilde voor de topbaan bij Tennet, zat Van Beek een paar weken bij de nonnen in Vught om zich de taal eigen te ma ken. ,,Op school heb ik het nooit ge had." Tennet doet, simpel uitgelegd, drie dingen: het transporteren van elek triciteit, de handel in stroom op Eu ropese energiemarkten faciliteren, en balanshandhaving. Dat laatste is van groot belang. Elke vier seconden wordt in Europa de vraag naar stroom afgestemd op het aanbod er van. 43 'Tennets' zorgen voor dat evenwicht. ,,Daar ben je dus ook met elkaar vernetzt", zegt Van Beek. ,,Let- terlijk en figuurlijk. Als een land op rood springt, ben je met z'n allen ver antwoordelijk om dat net in balans te houden." Ter illustratie: begin vorig jaar, toen een politieke ruzie tussen Servië en Kosovo voor een verstoring van het netwerk zorgde, was het even alle hens aan dek. De elektriciteitsnetten waren niet in balans, wat in 25 landen voor een afwijking zorgde. Klokken en wekkers in heel Europa, aangeslo ten op het lichtnet, liepen daardoor zes minuten achter. Het duurde maanden voordat het evenwicht her steld was. ,,We willen naar 80 procent duur zame energie in ons netwerk. Steeds meer wind en zon, die als eigenschap hebben dat de zon weleens niet schijnt en de wind weleens niet waait, en we zullen ook dan elke vier seconden vraag en aanbod in balans moeten brengen." ,,Bijvoorbeeld door de accu's van straks miljoenen elektrische auto's te kunnen gebruiken als opslag, tegen betaling. Zo kunnen mensen thuis meedoen aan de energietransitie en tegelijk hun eigen kosten verlag en. Maar als drie weken lang de zon niet schijnt en de wind niet waait, dan kom je er niet met die batterijen. Dan heb je grootschalige opslag no dig. Daarom kijken we nu of we ener gie kunnen opslaan in moleculen, en het dan kunnen omzetten in water stof, groene waterstof. Dat is nog niet rendabel, maar daar wordt aan ge werkt." dinsdag 12 november 2019 NIANON VAN BEEK Was dat allemaal een statement: ik ben binnen en ga eens even schoon schip maken hier? Is het dan nu rustig? Bevalt het wel, als hoogste baas? Collega-netbeheerder Alliander klaagt al tijden over het tekort aan techneuten. Hoe zit dat bij jullie? Manon van Beek in een 230 meter hoge mast boven de rivier de Elbe in Duitsland. FOTO'S TENNET Gaat de overgang naar zonne- en windenergie voor meer van dat soort onregelmatigheden zorgen? Hoe speelt Tennet daar dan op in? Een elektriciteitsmast van Tennet. foto johannes rutgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17