NIEUWS 15 Als je een dier in een reservaat doodt, word je zwaar gestraft. Wat zijn wij dan? dinsdag 12 november 2019 chaamsdelen, omdat die geluk zou den brengen.'' Zelf heeft hij schrijnende voorbeel den gezien. Ledematen van ver moorde albino's bij een medicijn man, het stoffelijk overschot van ie mand die in een bos was gedumpt. ,,Er zitten criminele organisaties ach ter.'' Om kwaadwillenden niet op een idee te brengen, wil Torner niet zeggen welke bedragen omgaan in deze handel. Dankzij zijn ouders is hem een vroege dood bespaard gebleven. ,,Toen ik was geboren, gaf de verlos kundige mijn moeder het advies mij te vergiftigen. Dat weigerde ze. Ze was een geweldige vrouw en be schermde me.'' Josephat Torner werd geboren in Ngwangwege, een dorp in een van de armste regio's van Tanzania. ,,Het dorp was mijn wereld. De omgeving was vijandig. Ik ben opgegroeid met angst, discriminatie en geweld. Als ik een restaurant binnenkwam, stopten mensen met eten en staarden ze mij allemaal aan.'' Gepest Als kind werd hij vaak buitengeslo ten. Op een school met ruim duizend kinderen was hij de enige met albi- nisme. ,,Ik werd gepest en kinderen wilden niet met me spelen omdat ze dachten dat ze het ook kregen als ze me aanraakten. Ik kon niet meedoen met sociale activiteiten en maakte geen vrienden. Ik vertelde mijn ou ders niet over de pijn die ik had, om dat mijn moeder zich anders verdrie tig zou voelen. Ik vroeg haar waarom ik er anders uitzag dan andere kinde ren. Ik wilde zijn als mijn broers en zussen. Ze leerde me niet te reageren op alle pesterijen.'' Pas op de middelbare school snapte hij waarom hij anders was. De biolo gieleraar gaf les over genetica. Zijn vader vertelde toen pas dat er in de familie meer kinderen met albinisme waren geboren. Stimuleren Veel ouders houden hun albinokind thuis uit schaamte en angst voor ont voering, of dumpen het op straat in de stad. De ouders van Josephat Tor ner stimuleerden hem juist wél naar school te gaan. Hij werd uiteindelijk leraar. Die baan zegde hij in 2006 op voor zijn missie. In die jaren kwam in Tanzania een heksenjacht op mensen met albinis- me op gang. Tientallen slachtoffers werden ontvoerd en vermoord. Hun lichamen werden verminkt terugge vonden. ,,Dat deed me pijn. Ik wilde mijn broeders en zusters helpen. In het begin stond ik er alleen voor. De meesten zwegen uit angst gedood te worden. Ik ben de stem van de stem lozen.'' Torner trok door het land om zijn landgenoten voor te lichten over al- binisme, om te vertellen dat hij ge woon een mens van vlees en bloed is, maar met een genetisch defect. ,,Voor veel Afrikanen ben ik geen mens, maar een soort geest met magische krachten. Ze geloven dat ik nooit doodga, maar simpelweg opeens ver dwijn. Dat gebeurt met sommigen ook echt, doordat ze ontvoerd wor den.'' Twee keer ontsnapte hij zelf aan de dood. Hij werd achtervolgd en aange vallen door gemaskerde mannen die zeiden dat ze door 'iemand' gestuurd waren. Doordat hij in nauw contact stond met de politie, mislukten de pogingen. ,,Ik dacht dat mijn laatste uur geslagen had. Ik heb de dood ge roken, maar ik ben niet bang.'' Nadat de Britse filmmaker Harry Freeland in 2011 een documentaire (In the shadow of the sun) over hem maakte, groeide hij wereldwijd uit tot hét gezicht van de strijd van albi no's in Afrika. Hij hekelde de Ver enigde Naties die zwegen over de vervolging van albino's. De Stichting Josephat Torner Foundation Europe, opgericht door Nederlanders, ondersteunt hem in zijn bewustwordingscampagne. In het kader van die campagne regelde Torner onder meer dat bij een wed strijd van de twee grootste voetbal clubs van Tanzania 22 albinokinde ren aan de hand van de spelers het veld op kwamen. De zestigduizend toeschouwers waren geschokt. Klimexpeditie Vorig jaar beklom Torner met 24 mensen, onder wie albino's, uit zes landen de Kilimanjaro. Ze trotseerden zon, regen, hagel en sneeuw om de top te bereiken. ,,Ik wilde laten zien dat het feit dat we anders zijn niet betekent dat we dit soort dingen niet kunnen.'' Die klimexpeditie wordt volgende zomer herhaald. Dan neemt Torner een voetbal en twee vlaggen mee: van de wereldvoetbalbond Fifa en de Afrikaanse voetbalbond CAF. De ironie is dat de Fifa strijdt tegen racisme jegens zwarte Afrikanen in een blanke, westerse omgeving, ter wijl veel witte Afrikanen met albi- nisme gediscrimineerd worden in Afrika. De Tanzaniaanse regering erkent het probleem inmiddels en neemt maatregelen. Dit jaar zijn vier men sen veroordeeld voor de moord op albino's. Graven worden volgestort met cement, zodat de lichamen niet kunnen worden opgegraven. Het probleem is dat omringende landen achterblijven. ,,Daar erken nen ze het probleem niet. De toe komst van kinderen is onzeker. Ze groeien op zonder liefde van hun ou ders, zonder een compliment dat ze er goed uitzien. Ze worden in specia le kampen opgevangen, maar dat is slechts een tijdelijke oplossing. Als je een dier in een natuurreservaat doodt, word je zwaar gestraft. Wat zijn wij dan? Breng de daders voor de rechter en zorg ervoor dat mensen met albinisme niet hoeven te vluch ten. Ik roep alle Afrikaanse leiders op mensen met albinisme te bescher men en de mensenrechten te respecteren. Wij zijn gelijk.'' GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15