'Patiënt dwingen om te eten, blijft een noodzakelijk kwaad' 9 10 NIEUWS EETSTOORNIS BEHANDELING Saskia Schnitzler maakte het allemaal mee: een tienerdochter met eetproblemen en de wanhopige strijd om Anne in leven te houden totdat er eindelijk professionele hulp beschikbaar was. ,,Zij stond achttien weken op een wachtlijst.'' Het nieuws dat er twee kenniscentra voor mensen met eetstoornissen ko men, komt voor Saskia Schnitzler als geroepen: ,,Dit is echt hard nodig.'' Bij haar dochter Anne werd 4,5 jaar geleden anorexia geconstateerd. ,,Sneller ingrijpen kan ontzettend veel problemen voorko men. Nu heb je nog met zulke lange wachttijden te maken. Onze dochter stond achttien weken op een wacht lijst voordat professionele hulp be schikbaar was. Na zo'n tijd begin je niet met de psychologische hulp, dan ben je in eerste instantie alleen maar bezig met fysieke hulp. Je begint met zó'n achterstand aan de bestrijding van de ziekte." En dat terwijl zowel dochter Anne (nu 21) als haar ouders er in de zomer van 2015 zelf zo snel bij waren. ,,Anne kwam al in een heel vroeg stadium naar ons toe: dat haar hoofd vol zat met rare gedachten over eten, over af vallen... En dat ze hulp nodig had. We zijn gelijk naar de huisarts gegaan en die diagnostiseerde meteen: anorexia nervosa. Nog dezelfde dag! En nóg duurt het daarna achttien weken voordat je voor gespecialiseerde hulp in aanmerking komt." Onze dochter kon helemaal veranderen. Alsof er een heks naar voren kwam Die achttien weken werden een ware hel. Een periode waarin de ouders machteloos moesten toekijken hoe de anorexia vat kreeg op Anne. ,,Wij probeerden van alles, zijn best hoog opgeleid, erkenden het probleem, klopten overal aan. Maar het grote punt is: als er geen eenduidig plan van aanpak is over wat er moet ge beuren, krijgt de anorexia de ruimte, de kans om zich heen te grijpen. Het was voor ons letterlijk een kwestie van pappen en nathouden. Van: als je het een niet wilt eten, dan maar een rijstwafel. Wil je niet drinken? Dan maar een bodempje water, als je maar ^ets drinkt. Je bent bezig je dochter in leven te houden. De informatie die je krijgt is ook vaak tegenstrijdig'', stelt moeder Schnitzler. „Wij ontdekten dat ouders essentieel zijn bij hulpver lening aan mensen met een eetstoor nis. Maar de diëtist stuurde ons ge woon de kamer uit toen ze met Anne moest praten, want 'dit was even tus sen Anne en haar'." Uiteindelijk kon Anne na lang wachten bij de specia listen terecht. Nét op tijd. ,,Het had geen twee weken langer moeten duren'', vertelt Schnitzler. „Daarna zijn we ook goed geholpen. Het gaat gelukkig goed met Anne." Schnitzler maakte met Rik Vree kamp, een ouder die hetzelfde over kwam, een video (eerste hulp bij anorexia nervosa, via Google te vin den op YouYube) voor mensen die met hetzelfde 'monster' te maken krijgen. De belangrijkste tip: ,,Je moet on derscheid leren maken tussen de goede, lieve kant van het brein van je dochter en het moment dat de ano rexia het als een zwarte schaduw overneemt. Dan veranderde onze dochter gewoon helemaal: dan was het schreeuwen, werden we uitge scholden voor van alles, alsof er een heks naar voren kwam. Je moet jezelf aanleren dMr niet mee in discussie te gaan, duidelijk communiceren, van: 'Nee, ik weet dat het moeilijk en angstig is, maar zo gaan we het doen'." Kinderen en ouders getuigden in een recente Zembla-documentaire dat deze methode - waarbij j onge mensen ook worden vastgebonden - als uiter mate traumatiserend wordt ervaren. ,,Iemand dwingen om te eten of drin ken, is een zeer ingrijpende maatregel. Als de gezondheid van een cliënt ern stig gevaar loopt, is dit helaas soms no dig'', aldus minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). Een groep experts op het gebied van eetstoornissen (K-eEt) schrijft in haar advies aan de minister: ,,Kinde- ren en jongeren met een (potentiële) eetstoornis moeten eerder worden herkend, beter worden begrepen en eerder en beter worden behandeld. We willen echt een daling van het aantal ernstig zieke patiënten. Vroeg tijdig herkennen en behandelen, leidt tot minder lijden en minder maat- schappelijke kosten.'' Zo moeten er verspreid over het land opnamebed den komen die bedoeld zijn voor pa tiënten met eetstoornissen. Verder dienen er expertcentra te worden op gezet voor de signalering, om tekorten in regionale zorg in beeld te brengen, voor scholing van hulpverleners en om second opinions te verstrekken over de ziektebeelden. Netwerk Ook moet kennis over een aandoening als anorexia via een landelijk netwerk worden gedeeld. En het is nodig dat er meer cijfers beschikbaar komen. Meten en leren op basis van data is heel belangrijk, vertelt programmalei der Monika Scholten van de groep K-EET. ,,Op dit moment kunnen we slechts schatten hoeveel jonge men sen aan anorexia overlijden. Dit komt onder meer doordat de oorzaak van het overlijden anders wordt gere gistreerd. Er zijn dus betere data no dig.'' Voor de expertisecentra voor jonge ren met meervoudige (eet)stoornissen wordt, door een wetswijziging van GroenLinks, in 2020 een bedrag van 11,5 miljoen euro vrijgemaakt. Met in gang van 2021 is er vervolgens structu reel een bedrag van 26 miljoen euro gereserveerd. dinsdag 12 november 2019 GO 'Anorexia nam Annes brein over als een zwarte schaduw' Victor Schildkamp Moeder Saskia Schnitzler: ,,Het gaat gelukkig goed met Anne.'' foto saskia berdenis van berlekom -Saskia Schnitzler, Annes moeder Het afgelopen jaar zijn bij de zorg- inspectie 190 meldingen gedaan van gedwongen toediening van vocht of voeding bij patiënten die veelal in kritieke toestand verkeer den door anorexia. Dat laat het mi nisterie van Volksgezondheid weten. Edwin van der Aa Den Haag Minister Hugo de Jonge. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10