II Collectief verzekerde betaalt vaak te veel 7 Actievoerders KOZP noemen verstoring bijeenkomst 'daad van terreur' Ingeslagen ramen, vuurwerk, ver nielde auto's, arrestaties. De ge welddadige verstoring van een bij eenkomst van Kick Out Zwarte Piet (KOZP), vrijdagavond in Den Haag is, zo vrezen betrokkenen, nog maar het begin. Het sympo sium werd verstoord door tegen standers van een verandering in het uiterlijk van Zwarte Piet. De politie arresteerde vijf verdachten, van wie er gisteravond vier weer vrij waren. ,,De discussie over Zwarte Piet gaat naar een kookpunt. Ik houd echt mijn hart vast voor wat er nog komt'', zegt Marc Giling van het Sint- en Pietengilde en voorstan der van een klassieke Zwarte Piet. Hij veroordeelt het geweld, maar vreest voor de komende periode. Zaterdag is de landelijke intocht van Sinterklaas in Apeldoorn, met dit jaar alleen roetveegpieten. ,,Er zijn steeds meer mensen die niet bij machte zijn het met woorden te doen, die woedend zijn omdat ze stelselmatig genegeerd worden. Ze worden weggezet als racist of tokkie.'' Die boosheid en frustratie ziet Giling er nu uitkomen. ,,Het is onvoorspelbaar hoe dat zal verlo pen.'' Daad van terreur Eerder was er al een pro-Zwarte- Pietdemonstratie voor het stad huis van Deventer, waar de gemeente koos voor roetveeg- pieten. Ook in Scheveningen vond vorige week een demonstratie voor het behoud van 'pikzwarte' pieten plaats, waar honderden mensen op afkwamen. Ook voor komend weekend zijn veel pro testacties aangekondigd: KOZP zal bij twaalf intochten tégen Zwarte Piet gaan demonstreren, voorstan ders van Zwarte Piet houden te genacties in onder meer Apel- demonstreerde al bij zijn stadhuis tegen de gemeentelijke eis dat er dit jaar óók roetveegpieten bij de intocht moesten zijn omdat an ders de subsidie van 12.500 euro op de tocht stond. ,,Die eis is van tafel, maar er moeten wel veranderin gen komen.'' En dat willen Willems en zijn medestanders niet. ,,Die roetveeg- piet was iets van de Randstad, maar nu komt het dichtbij.'' Haagse toestanden voorziet Willems niet in Deventer. ,,En als Deventer volgend jaar wel een in tocht met roetveegpieten moet krijgen, dan organiseren we er zelf een, mét Zwarte Piet.'' Volgens Giling zie je dat nu al in steeds meer plaatsen. ,,Bij ons heb ben zich al 1100 intochten aange meld die allemaal traditioneel zwart zijn, dat is het werkelijke beeld. Als de verandering onder druk plaatsvindt dan komen er al ternatieve intochten.'' Onze rechten moeten beschermd worden", stelt woordvoerder Mit chell Esajas. Ook minister Grap- perhaus van Justitie reageerde: ,,We hebben in Nederland een vrije debatcultuur en vrijheid van meningsuiting. Dat ga je niet pro beren te beïnvloeden met geweld of gewelddadige acties." Volgens Giling van het Sint- en Pietengilde, die het feest op de Ne derlandse erfgoedlijst kreeg, is de gemeentelijke overheid schuldig aan de verharding van de discus sie. ,,Overal waar Zwarte Piet is veranderd, is dat gebeurd onder dwang door de gemeente. Het volk wordt stelselmatig genegeerd. Als je er iets van zegt, wordt het uitge legd of je een kind buitenspel wil zetten. Gemeenten moeten ge sprekken faciliteren, maar ze moe ten niet zeggen dat Zwarte Piet móét veranderen op basis van een persoonlijke mening.'' Waar voorgaande jaren al ver voor de intocht van de Sint de ge moederen hoog opliepen, leek de zwartepietendiscussie dit jaar re delijk rustig te verlopen. Relatief geruisloos kondigde omroep NTR aan dat er vanaf nu alleen nog maar roetveegpieten bij de intocht en in het Sinterklaasjournaal te zien zijn. Uit verschillende onder zoeken blijkt dat ongeveer een derde van de gemeenten ook niet- zwarte pieten toelaat. Burgeroorlog Toch laait het vuur weer op. Op Facebookgroepen is de teneur dat KOZP het geweld over zichzelf heeft afgeroepen. En dat het Haagse geweld het gevolg is van 'de linkse terreur' en het begin van 'een burgeroorlog'. Jeffrey Willems van de Zwarte Pieten Club uit Deventer heeft met afschuw naar de beelden uit Den Haag gekeken. ,,Dat gaat veel te ver.'' Maar ook hij is boos. Hij doorn, Emmen en Dordrecht. De actievoerders van KOZP noe men de gebeurtenissen van vrij dagavond 'een daad van terreur'. Ze blazen hun geplande acties niet af. ,,We moeten niet buigen voor geweld, we kunnen ons niet de mond laten snoeren door dreiging. We kunnen ons niet de mond laten snoeren door dreiging Gemiddeld kunnen die collectief verzekerden jaarlijks 50 euro goed koper uit zijn. Die besparing kan oplopen tot honderden euro's per jaar. Veel mensen sluiten een collec tieve verzekering af, bijvoorbeeld via hun werkgever, omdat ze den ken juist goedkoper uit te zijn van wege de zogenoemde 'collectivi- teitskorting'. De overheid schroeft die kortingen in 2020 terug van 10 procent naar maximaal 5 procent. Uit een nieuw onderzoek van ver gelijkingsite Independer blijkt dat mensen die zelf zoeken naar een voordelige 'gewone' basiszorgver zekering gemiddeld vijf tientjes kunnen besparen. Overstap De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) bevestigt deze uitkomsten. ,,Het hoeft echt niet zo te zijn dat een collectieve verzekering goedko per is. Sterker nog, vaak ben je goedkoper uit als je een zorgverze kering afsluit waarvan geen collec tieve variant is'', verklaart woord voerder Erik Bloem. ,,Het loont over te stappen voor tussen de 72 en 90 procent. van de verzekerden'' Bijna twee derde van alle Neder landers heeft een collectieve zorg verzekering, in de meeste gevallen via de werkgever. Van deze groep heeft bijna 11 procent alleen een ba sisverzekering. ,,Maar er zullen zeker ook men sen zijn met een aanvullende ver- Vaak is het goedkoper als je een verzekering afsluit waarvan geen collectieve variant is zekering die beter over kunnen stappen als zij kiezen op prijs'', benadrukt onderzoeker Ramsis Croes van de Nederlandse Zorgau toriteit. Uit eerder onderzoek bleek dat maar liefst 90 procent van de men sen niet wist dat die kortingen wor den teruggeschroefd van 10 naar 5 procent. Chris Oomen, voormalig topman van zorgverzekeraar DSW, haalde in september hard uit naar dat type verzekering. ,,Nederlanders denken gelijk: oh god, daar krijg ik korting op, dat doe ik. Maar ze beseffen ken nelijk niet dat de prijs eerder ver hoogd is. Korting op een collectieve verzekering is waanzin, dat is ei genlijk gewoon stelen.'' De komende dagen maken alle ver zekeraars hun nieuwe premies be kend. Zo wordt de ziektekostenpre mie van Menzis een euro per maand duurder, meldt het bedrijf. Voor veel verzekerden stijgt de pre mie met enkele euro's meer, van wege de lagere korting op de collec tieve verzekering. Reserves Menzis houdt de premiestijging voor het derde jaar op rij beperkt. De zorgkosten zijn weliswaar weer gestegen, maar Menzis haalt net als vorig jaar zo'n 80 miljoen uit de ei gen reserves om de prijsstijgingen te dempen. De premie voor de ba sisverzekering komt daarmee op 123 euro per maand. maandag 11 november 2019 En weer vat de pietentwist vlam De discussie over het uiterlijk van Zwarte Piet verhardt. Te- genstanders van verandering gebruikten vrijdagavond in Den Haag geweld. „Roetveegpiet wordt nu opgelegd." Ton Voermans Den Haag De Haagse politie arresteerde vrijdag vijf verdachten, van wie er vier weer zijn vrijgelaten. foto regio 15 -Mitchell Esajas, KOZP Mensen met een collectieve ba sisverzekering zonder aanvul lend pakket betalen vaak onno dig veel premie. Die groep kan in totaal 50 miljoen euro besparen, blijkt uit nieuwe berekeningen. Marcia Nieuwenhuis Den Haag -Erik Bloem, NZa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7