6 Diskwalificatie voor Schulting Vijfde plaats Houtzager Jannik Sinner wint Next Gen Luiten in de middenmoot VELDRIJDEN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Mathieu van der Poel (24) werd voor de derde achtereenvolgende keer Europees kampioen veldrijden. Wie anders? Zijn garderobe telt inmiddels al ten minste 26 kampioenstruien. 20,3 km in 58.22 Ik tel al die rood-wit- blauwe truien niet, maar ben wel blij om te winnen TENNIS PODIUM Zelf is hij de tel al lang kwijtge raakt, want Mathieu van der Poel heeft simpelweg te veel kam pioenstruien. In de modder van het Italiaanse Silvelle schudde hij gis termiddag in de finale een handvol Belgen van zich af en pakte voor de derde keer op rij de Europese titel bij de profs. Voor de zesde keer kreeg hij een EK-trui (wit met blauwe banen en gele sterren) om zijn schouders, zijn juniorentitels in het veld (2011 en 2012) en zijn zege op het EK mountainbike van 2019 meegerekend. De kampioensstrijd in een wei land in het noorden van Italië mondde uit in een wedstrijd Van der Poel versus België. In de eerste ronden moest hij het nog opnemen tegen twee of drie Belgen, twee ronden voor het einde had hij er zelfs vijf in zijn kielzog. Van alle maal bleek Eli Iserbyt het meest ge vaarlijk. Al moest ook hij in de laat ste ronden meter voor meter meer prijsgeven aan Van der Poel. Dat de wereldkampioen wed strijdritme mist (het EK was pas zijn tweede cross dit seizoen) was duidelijk. Op het parkoers met am per hoogteverschil richtte Van der Poel zich op de finale. Op basis van concentratie, tactisch inzicht, stuurmanskunst en een surplus aan kracht ten opzichte van de con currenten stelde hij de zege veilig. ,,Ik ben blij met de trui, maar nog niet met het gevoel. Het was moei lijk om het verschil te maken'', zei de 24-jarige Nederlander na afloop. De kans is groot dat ook deze nieuwe kampioenstrui in de com puterkamer van zijn ouderlijk huis in het Belgische Kapellen komt te hangen. Turend naar een scherm met een joystick in de hand bracht hij daar uren door met oudere broer David, die op het laatste moment moest afzeggen voor het EK. Hoe wel de jongste van der Poel sinds dit jaar op zichzelf woont, is de al maar uitdijende garderobe met kampioenstruien nog altijd in tact. Maar de prijzenkast van Van der Poel is inmiddels wel zo omvang rijk geworden dat hij de tel qua kampioenstruien is kwijtgeraakt. De vijf wereldtitels en bijbeho rende regenboogtruien staan hem nog wel helder voor de geest. Naast de twee crosstitels bij de profs (2015 Tabor, 2019 Bogense) was hij ook tweemaal 's werelds beste bij de ju nioren (2012 Koksijde, 2013 Louis ville). Daarnaast werd hij in 2013 ook wereldkampioen op de weg bij de junioren. Maar als het gaat om Nederlandse kampioenstruien is de rekensom beduidend lastiger. Na het afgelopen NK in Huijbergen moest Van der Poel erkennen dat hij niet wist hoeveel rood-wit- blauwe truien hij eigenlijk heeft. ,,Vijfbij de elite in het veld, maar in totaal weet ik het eigenlijk niet. Ik tel ze niet, maar ben wel blij om te winnen.'' De Belgische journalist Jonas Creteur van het sporttijdschrift Sport/Voetbalmagazine bood een dag na zijn gewonnen NK uit komst. Van der Poel zou op veertien Nederlandse titels staan. Tien in het veld, van de jeugdcategorieën tot de profs, plus drie op de weg (NK tijd rijden nieuwelingen 2011, NK juni oren op de weg in 2013 en het NK bij de profs in 2018) en zijn mountain bike-titel van 2018. Nader onder zoek - podiumfoto's zijn het bewijs - leert dat het er nog eentje meer is. De eerste kampioenstrui van Van der Poel is een rood-wit-blauwe, behaald bij het NK veldrijden voor de jeugd, op 20 januari 2007 in het Brabantse Schaijk. Na de podium ceremonie staat hij trots op de foto met zijn vader Adrie en zijn opa Raymond Poulidor. Het is een dag na zijn twaalfde verjaardag. Nu, bijna dertien jaar later, is Mathieu van der Poel een van de grote internationale wielersterren. Hij rijdt een voor anderen onmoge lijke combinatie van mountainbike, weg en veldrijden. De kans is groot dat hij zijn EK-trui uit Silvelle nooit zal dragen, want voor Van der Poel is dit jaar maar één cross echt be langrijk: het WK, begin februari in het Zwitserse Dübendorf. Maar in de computerkamer is nog plek zat. maandag 11 november 2019 GO SCHAATSEN Suzanne Schulting is er bij wereld bekerwedstrijden short track in het Canadese Montréal niet in geslaagd zich te plaatsen voor de fi nale van de 1000 meter. De Nederlandse werd in haar halve eindstrijd gediskwali ficeerd. PAARDENSPORT Spring ruiter Marc Houtzager (foto) is bij de wereldbeker wedstrijd in Verona als vijfde geëindigd. De 48-ja- rige Drent was in de bar rage met Sterrehof's Dante foutloos, maar er waren vier ruiters sneller. De over winning ging naar de Brit Scott Bras. Frankrijk heeft voor de derde keer de Fed Cup veroverd. In Perth was het in de finale met 3-2 te sterk voor thuisland Australië. TENNIS De Italiaan Jannik Sinner heeft in Milaan de derde editie van de Next Gen Finals gewonnen.De mondiale nummer 95 ver sloeg in de finale Alex de Minaur: 4-2, 4-1, 4-1. De Australiër (ATP-18) was vorig jaar ook al verliezer tegen Stefanos Tsitsipas. GOLF Joost Luiten heeft ook in het Turkish Airlines Open genoegen moeten nemen met een positie in de subtop. De Nederlandse prof eindigde na vier ron den op de golfbaan van Antalya als gedeeld 25ste in het lucratieve toernooi van de Europese Tour. Kampioenstruien Daan Hakkenberg Rotterdam/Silvelle EK VELDRIJDEN IN SILVELLE (ITA) MANNEN 1. Mathieu van der Poel (Ned) 2. Eli Iserbyt (Bel) +0.03 3. Laurens Sweeck (Bel) +0.20 4. Michael Vanthourenhout (Bel) +0.24 5. Lars van der Haar (Ned) +0.25 6. Quinten Hermans (Bel) +0.38 7. Toon Aerts (Bel) +1.01 8. Thomas Pidcock (GBr) +1.10 9. Félipe Orts (Spa) +1.22 10. Tim Merlier (Bel) +1.42 14. Corné van Kessel (Ned) 15. Joris Nieuwenhuis (Ned) +3.14 +3.25 v&VK Veldrijden 20 JAN -Mathieu van der Poel (24) Mathieu van der Poel wordt in Silvelle voor de derde keer op rij Europees crosskampioen. 20 januari 2007: Een net 12 geworden Van der Poel staat in zijn eerste rood-wit-blauwe kampioenstrui op het podium in Schaijk. foto's cor vos, dicksoepenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34