he greatest show Roetveegpieten bij intocht Terneuzen Provincie zoekt foto's van Zeeland in oorlogstijd 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het najaar strooit nog een paar mooie dagen onze kant op. Droog en zonnig weer met mistflarden op het water in de ochtend en roze luchten in de ochtend- en de avondstond. Op een eilandje in de kreek, vlak voor ons huis, is een vijftiental grote witte reigers aangeland. Toen we hier kwamen wonen, waren het alleen blauwe reigers die we hier zagen. Maar sinds een paar jaar hebben zich daar de kleine witte reiger en even later ook de grote witte reiger aan toegevoegd. in zijn favoriete stoel in de serre gewapend met neusspray en enorme lappen 'zakdoek'. Eigen lijk zijn het geen zakdoeken maar hydrofiele luiers van toen de kin deren nog klein waren, duizend keer gewassen en als gevolg daar van zacht genoeg voor een griepe rige loopneus. Deken over zijn be- nen, kachel tot tropische tempera turen gestookt en langzaam voelt hij zich weer wat beter. Alsof de reigers weten dat hij wel wat ogen troost kan gebruiken, komen ze een voor een tevoorschijn. Als der wisjen dansen ze in de lucht bo ven het water en brengen hem met hun wentelende wieken in vervoering. ,,Kijk nou toch, hoe prachtig, hoe majestueus!" Maar als ik eindelijk kijk, zijn ze alweer weg. Symbolisch staat de witte reiger voor verandering. Als dat werkelijk het geval is, dan is er een boel verandering op komst met zoveel witte reigers voor de deur. verlaten, komt de volgende artiest alweer uit de coulissen. De Vlaamse gaai, die inmiddels weet dat er doppinda's hangen in de no tenboom bij het terras. Als een iet wat zwaarlijvige trapezewerker hangt hij beurtelings aan het netje en de nabije tak. Driftig pikt hij in op de pindadoppen op zoek naar het waardevolle goud van de aard- noot. Lachend slaan we hem gade. zegt meneer B. Ik kan het moeilijk met hem oneens zijn. 'Douze points' voor de natuur: een dage lijkse bron van rust, schoonheid en inspiratie. Als derwisjen dansen ze in de luchtboven het water DE STELLING Vandaag: Ik wil best betalen voor het lenen van kunst Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SINT MAARTEN Jongen beroofd door gemaskerde fietsers Luc Yzewyn krijgt onderscheiding MIDDELBURG Vrijgelaten man gaat in de fout Terneuzen is daarmee na Middel burg de tweede Zeeuwse stad die veranderingen in de traditie door voert. De intocht in Terneuzen wordt gehouden door onderne mersvereniging Bizzy. Voorzitter Martijn van Battum van onderne mersvereniging Bizzy vroeg Lonink of de gemeente een uitgesproken standpunt inneemt in de zwartepie- tendiscussie. ,,Dat is niet zo'', vertelt Lonink. ,,Maar ik heb hem wel mee gegeven dat het misschien verstan dig is met een aantal roetveegpieten een voorzetje op de toekomst te ne men en zo rekening te houden met gevoelens in de samenleving. Het uiteindelijke besluit is niet door mij, maar door de ondernemersvereni ging genomen.'' Niemand afgehaakt ,,Het kinderfeestje is aan verande ringen onderhevig. Daarbij komt de roep ook vanuit een aantal scholen in Terneuzen. En zij kregen weer vragen van ouders. We kunnen er niet meer omheen. Zeker niet in een stad als Terneuzen, waar veel expats wonen'', licht Van Battum toe. ,,Het besluit om ook een aantal roetveeg- pieten naar Terneuzen te laten ko men, is overigens bij de Terneu- zense pieten goed gevallen. Er is nie mand afgehaakt, daarvoor vinden ze het allemaal veel te leuk. Het meren deel van de pieten is overigens 'ge woon' zwart. Hoe dat volgend jaar zal zijn, weet ik nog niet.'' Volgens Lonink wordt Sinterklaas in alle andere plaatsen in de ge meente Terneuzen alleen geflan keerd door zwarte pieten. Vorig jaar stelde Terneuzen zich eerst kandi daat om de landelijke intocht van Sinterklaas te organiseren. ,,Daar hebben we toen toch van afgezien, vooral omdat we onze handen al vol hadden aan de landelijke herden king van de Slag om de Schelde, in augustus van dit jaar. Daarnaast kleeft aan de landelijke intocht ook veel meer het debat over zwarte piet. Voor zaterdag voorzie ik trouwens Het merendeel van de pieten is overigens 'gewoon' zwart geen problemen. Ja, het is misschien wat beter opletten dat pieten met roetvegen op hun gezicht niet wor den herkend. Maar ik verwacht ei genlijk dat de kinderen het helemaal niet in de gaten hebben, omdat ze zo geobsedeerd zijn door de complete entourage.'' Van Battum: ,,Het schminken heeft ook een praktische oorzaak. Wij werken met met men sen uit de buurt. Die mogen natuur lijk niet worden herkend, anders is het sprookje voorbij.'' Sinterklaasjournaal Omroeporganisatie NTR voerde bij de landelijke intocht en de daaraan gekoppelde televisie-uitzendingen van het Sinterklaasjournaal de afge lopen jaren geleidelijk veranderin gen door. Dit jaar zijn er bij de lan delijke intocht in Apeldoorn alleen nog maar roetveegpieten actief. Het lijkt een schier onmogelijke op gave om de Tweede Wereldoorlog in honderd aansprekende foto's sa men te vatten. Toch is dat wat het NIOD samen met provincies gaat doen. De provincie Zeeland gaat - net als alle andere provincies - op zoek naar 25 foto's die de oorlog in beeld brengen. De Tweede Wereldoorlog in 100 foto's heet het landelijke project in het kader van 75 jaar Vrijheid. Zee land stelt een werkgroep samen die op zoek gaat naar de vijftig meest aansprekende WO2-foto's. Inwo ners zal nadrukkelijk worden ge vraagd om foto's in te leveren. Van die vijftig foto's worden er uitein delijk 25 geselecteerd die in aan merking zouden kunnen komen voor de landelijke 100. Elke provin cie levert 25 foto's aan. Een burger forum selecteert daaruit de 100 meest aansprekende beelden. Die worden op 31 maart getoond in de Tweede Kamer. Commissaris van de koning Han Polman presenteert morgen de Zeeuwse foto die hém het meest aanspreekt. Daarmee start de zoektocht naar foto's uit Zeeland in de periode 1940-1945. 4 dagen 4*-Van der Valk hotel tussen Amersfoort en Utrecht maandag 11 november 2019 Meneer B. Is wat grieperig en zit En terwijl de reigers het toneel ,,Ja, het is goed om hier te zijn", Reageer op pzc.nl Weekend: Ik ben niet bang voor een overstroming 1369 reacties MIDDELBURG Een 16-jarige jongen is in de nacht van zaterdag op zondagt rond 01.30 uur op de Bluesroute beroofd onder bedreiging van een mes. De jongen werd van zijn fiets geschopt en moest zijn fiets en tele foon afstaan.De politie is op zoek naar de verdach ten: twee gemaskerde jongens van ongeveer 16 jaar oud. De twee over vallers hebben het slachtoffer op de fiets in gehaald, toen hij langs de Bluesroute reed. De ver dachten zijn na de over val op de fiets ervandoor gegaan in de richting van de wijk Dauwendaele. CLINGE Luc Yzewyn uit Clinge is sinds zaterdag niet alleen een vissende carnavals vierder, hij is ook Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Jan-Frans Mulder speldde Yzewyn (66) in dorpshuis Malper- tuus het lintje op tijdens de feestavond van de Clingse Hengelaarsver eniging. Yzewyn bekleedt daar al jarenlang diverse functies. Zo is hij sinds 2005 voorzitter. Ook be geleidt hij de jeugdleden en zit hij in de wedstrijd en onderhoudscommis- sie. Sinds 1998 is hij lid van de Raad van Elf van carnavalsvereniging De Kriekeputters. Een agent heeft vrijdag avond een man aange houden voor diefstal bij de winkel van een ben zinestation aan de Schroeweg in Middel burg. De man kwam net uit politiecellencomplex Torentijd en kon meteen weer terug. De agent, die op dat moment geen dienst had, zag een con flict tussen een mede werker van het benzine station en de 36-jarige man. Hij had pinda's en sigaretten uit de winkel van het tankstation ge stolen. De man is door collega-agenten opge haald en teruggebracht naar Torentijd. Sint krijgt tijdens zijn intocht in Terneuzen zaterdag gezelschap van zwarte pieten én roetveeg pieten. Burgemeester Jan Lo- nink spreekt van een 'verstandig voorzetje op de toekomst'. Raymond de Frel Terneuzen - Martijn van Battum, voorzitter ondernemersvereniging Bizzy Jeffrey Kutterink Middelburg JE HEBT tSE Ja-halloween, NEE-SINT MAAR* TEN-STICKER TE HOOS ©EHAMSEN, HENK. SINT MAARTEN. KOEIEN HEBBEN STAARTEN... hoteldeal.nl/Klllll Van der Valk Hotel Leusden - Amersfoort V 3 overnachtingen in een Comfort kamer 3 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 6 45,00 p.p. V Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel V Zoover beoordeling: 7,6! V Gelegen op Utrechtse Heuvelrug hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2