Hoogopgeleid, -autistisch en JOL De gifbeker niet leeg voor PSV Sloopregeling kan helpen Walcheren Na zesde puntverlies op rij (Willem II: 2-1) volgt nog een zwaar programma Vergeleken met een moderne auto is de uitstoot van de oude auto's gigan tisch. Een diesel uit 1999 spuwt zes keer meer NOx uit dan een moderne diesel. En vergeleken met een ben zineauto is die oude diesel zelfs bijna tien keer zo smerig. En dat is dan nog de papieren werkelijkheid. Bij de sjoemeldieselaffaire bleek dat de werkelijke uitstoot van diesels vaak nog veel hoger ligt. Vervoersdeskundige Jan Anne Annema van de TU Delft berekende op verzoek van deze krant de uit stoot van auto's van vijftien jaar en ouder. Bij de personenauto's is 35 procent van de stikstofuitstoot en maar liefst 50 procent van het fijn- stof afkomstig van auto's met bouw jaar 2004 of ouder, zowel met ben zine- als dieselmotoren. ,,Terwijl de oude bakjes maar 17 procent van het wagenpark uitmaken.'' Bij de bestel busjes, veelal diesels, is het niet veel anders. Ze veroorzaken 20 procent van de stikstofuitstoot en 50 procent van het fijnstofvan alle bestelbusjes. Werkpaarden Er rijden in Nederland 1,2 miljoen auto's van vijftien jaar en ouder. Dat zijn niet allemaal klassieke raspaard- jes die door hun eigenaren met liefde worden gepoetst. Het gros be treft werkpaarden. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat gemiddeld 10.000 tot 12.000 kilometer per jaar met de au to's van 15 tot 25 jaar oud wordt ge reden. Keuzes Deze week maakt het kabinet keu zes om de uitstoot van stikstof door het wegverkeer snel en drastisch te verlagen om een beetje lucht te krij gen in de stikstofcrisis. Maximaal 100 kilometer per uur rijden en au toloze zondagen liggen op tafel. Er wordt daarnaast gekeken naar een Ik zou mogelijkheid van sloopregeling zeker verkennen als ik de overheid was opkoopregeling voor oude vieze au to's of bestelbusjes. Tien jaar geleden was er ook een landelijke slooprege- ling om de luchtkwaliteit te verbe teren, daarmee werden toen tachtig duizend rokende auto's van de weg gehaald. Annema wijst erop dat een rege ling ingewikkeld is. Hoe voorkom je bijvoorbeeld dat deelnemers niet opnieuw een oude vieze auto ko pen? Ook is een dergelijke regeling niet snel in te voeren. ,,Maar ik zou de optie momenteel zeker verken nen qua kosten en baten als ik de overheid was.'' P11 7°C Nieuwsmedia lllya Velleman uit Sas van Gent heeft een prima opleiding tot interactief mediavormgever. Hij is jong (26) en gemotiveerd, maar toch kon hij maar niet aan een baan komen. Zijn autisme vormde het probleem. Uiteindelijk lukte het hem toch een geschikte baan te vinden, dankzij de stichting Studeren en Werken op Maat, opgericht door de uit Goes afkomstige Bart de Bart. »P16 SPORT 1 t/m 3 SPORT 14 Oude diesel smerigste van alle voertuigen Auto's van vijftien jaar en ouder zijn verantwoordelijk voor 35 procent van de totale uitstoot van stikstofoxides (NOx) door het autoverkeer. Vooral oude dieselpersonenwagens zijn ex treem vervuilend. Een sloopre- geling kan helpen om uit de stik stofcrisis te komen. Ton Voermans Rotterdam - Jan Anne Annema, TU Delft maandag 11 november 2019 Vanuit het Westen regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE (g)een baan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1