Wessel te Gussinklo wint Zeeuwse Boekenprijs ZEELAND 17 solliciteerd, maar vaak zochten ze toch niemand, of paste ik niet in het profiel. Vaak was ik zo nerveus voor een solli citatiegesprek dat het me niet lukte om mijn verhaal duidelijk te vertel len." Illya heeft autisme. ,,Die diagnose kreeg ik toen ik negen jaar was. Ik was een apart kind, dat soms niet door had wat de sociale normen waren, en ik had hele specifieke interesses", blikt hij terug. ,,Op de middelbare school was ik een buitenbeentje. Ik was me er bewust van dat ik anders was dan mijn leeftijdsgenoten, maar ik heb op een gegeven moment besloten dat ik zelf iets moest doen om beter contact te maken met anderen, zonder mezelf te king geen baan konden vinden. Ik dacht: wat zou er gebeuren als ik mijn netwerk in zou zetten? Ik heb toen een bijeenkomst georganiseerd voor werkgevers en young professionals met een handicap." Mbo-4 niveau De stichting heeft inmiddels over eenkomsten met 76 grote werkge vers, waaronder de Rijksoverheid en Dow Chemical in Zeeland. Jaarlijks helpen de 25 medewerkers van de stichting tweehonderd hoogopgelei den aan werk. In Zeeland richt de stichting zich ook op jongeren met mbo-4 niveau. ,,Alle jongeren door lopen een voortraject van vijf a zes maanden. Daarin willen we alles van ze weten: wie ze zijn, wat hun passies zijn, wat hun beperkingen zijn en hoe we kunnen zorgen dat een func tie goed bij ze past." Het voortraject is het belangrijkste onderdeel van de begeleiding. ,,Een cv met opleidingen en werkervaring zegt niks. Het gaat om kwetsbare mensen: op de één of andere manier lukt het niet om een baan te vinden of te behouden. We willen weten waar ze op vastlopen." Als de jongeren eenmaal aan een baan begonnen zijn, krijgen ze bege leiding, maar de stichting communi ceert ook met leidinggevenden. ,,We leggen op een toegankelijke manier aan de leidinggevende uit wat de be perking van de jongere inhoudt en waar hij op moet letten. Eén van onze ambassadeurs heeft bijvoorbeeld een persoonlijkheidsstoornis. Zoiets kan werkgevers afschrikken. Wij leggen uit waar de grenzen van deze jonge ren liggen en wat hun triggers zijn. Zo brengen we de beperking terug tot normale proporties." Illya Na zijn mbo 4-opleiding interactieve mediavormgeving bijScalda, drie jaar geleden, lukte het Illya Velleman (26) uit Sas van Gent maar niet om aan het werk te komen. Ja, hij had een baantje als afwasser bij een brasserie, maar dat was nou niet bepaald zijn toekomstdroom. ,,Ik heb heel veel ge- verliezen. Daardoor heb ik mezelf so ciale vaardigheden aangeleerd." Via een jongerenloket van de ge meente kwam Illya eerder dit jaar in contact met de Stichting Studeren en Werken op Maat (SWOM). Jobcoach Maartje Nouwens hielp hem te for muleren wie hij zelf is en wat hij zoekt in een baan. ,,Ik heb expliciete op drachten nodig en duidelijke taken, zodat ik precies weet wat er van me verwacht wordt. Ik vind het ook be langrijk dat collega's begrijpen waarom ik soms extra uitleg vraag of extra context nodig heb." Illya bena drukt: ,,Ik vind niet dat de hele wereld zich aan mij moet aanpassen: ik moet zelf ook concrete vragen stellen, en collega's helpen mij beter te begrijpen. Ik wil mijn grenzen opzoeken en me zelf ontwikkelen." Sollicitatie SWOM heeft een samenwerking met Dow opgezet, en zo kwam Illya begin september op de HR-afdeling van het chemiebedrijf terecht. ,,Ik verzorg de visuele vormgeving van informatie die op internet media gepubliceerd wordt. Ik had nooit gedacht dat er bij Dow een baan voor mij zou zijn." Il- lya's jobcoach ondersteunde hem tij dens het sollicitatiegesprek. ,,Het werkt motiverend als er iemand naast je zit, die bij kan springen als je even de woorden niet kunt vinden. We spreken regelmatig af om te evalueren hoe het gaat. Dat geeft me houvast: het idee dat ik bij iemand terecht kan als er iets niet goed gaat, geeft veel steun." Illya is enorm blij met zijn baan. ,,Ik doe nu eindelijk iets waar ik voor ge leerd heb. Ik leer om zelf mensen aan te spreken en om initiatief te nemen. Daar had ik veel moeite mee. Mijn col lega's tonen veel begrip. Ze waarderen me als mens." Illya werkt nu twee da gen per week bij Dow, maar hij hoopt dat hij in de toekomst meer uren kan werken. ,,Dit werk geeft me zoveel mogelijkheden. Ik woon nu nog bij mijn ouders, maar ik heb me inge schreven bij de woningstichting. Ik hoop dat ik straks echt op eigen benen kan gaan staan." Of je nu wint of niet, de uitreiking van de Zeeuwse Boekenprijs is een feest voor de meer dan 70 betrok ken schrijvers, illustratoren en foto grafen van de 65 inzendingen. De hal van de ZB in Middelburg zat za- terdagavond dan ook vol. In totaal zijn vier prijzen uitgereikt: twee ac colades (aanmoedigings prijzen), de Prijs van de Zeeuwse boekhandel en de Zeeuwse Boe kenprijs. Tussen door waren er op tredens van Broe der Dieleman en Bert Kreeft. Unaniem Voor de Zeeuwse Boe kenprijs waren vijf genomi neerden: Sanne Blauw, Lo van Driel, Wessel te Gussinklo, Jan Vantoortelboom en Chawwa Wijnberg. De jury koos unaniem voor De hoogstapelaar van Te Gus- sinklo. De hoogstapelaar draait om hoofdpersoon Ewout Meyster, een 17-jarige puber die met stoer gedrag indruk pro beert te maken op zijn omgeving. „Te Gus- sinklo maakt het ongemakkelijke proces van een jon geman die balan ceert tussen wie hij is en wie hij wil zijn, pijnlijk voelbaar", droeg commissaris Pol man voor uit het juryrapport. „Op ingenieuze wijze brengt hij kleine tegenstrijdigheden aan in het verhaal waardoor je je mening over de hoofdpersoon soms moet herzien. Deze roman is een literair werk van blijvend grote betekenis." In een eerste reactie zei Te Gus- sinklo 'zeer verheugd te zijn met de prijs'. De Zeeuw benadrukte zijn Ik ervaar hier de ruimte, de rust en de weidsheid band met en liefde voor Zeeland. ,,Als ik 's avonds naar een restaurant rij om een kop koffie te gaan drin ken en de krant te lezen, rij ik door het Zeeuwse landschap, en ervaar de ruimte, de rust en de weidsheid. Dan denk ik: dit is het landschap van mijn ziel. Hier hoor ik thuis." Vijf Zeeuwse boekhandels (De Vries, De Drukkerij, Paard van Troje, De Koperen Tuin en 't Spui) gaven schrijver Jan Vantoortelboom de Zeeuwse boekhandelsprijs. Het is een oeuvreprijs die jaarlijks wordt toegekend aan iemand die zich voor het Zeeuwse boek inzet. De avond draaide niet alleen om de vraag wie de Boekenprijs in de wacht zou slepen. Ook werden twee accolades uitgereikt. De acco lade Beste wetenschappelijke uit gave 2019 is voor Van Wijs en Waan - 250 jaar verzamelen van auteur Ka tie Heyning. De accolade Meest originele uit gave ging naar Het boek van het leven (Over bolle buiken, bonenbaby's en kraamfeesten) van auteur Floortje Zwigtman. maandag 11 november 2019 jongere met handicap Illya Velleman (26) uit Sas van Gent vond werk op de HR-afdeling bij Dow Chemical in Terneu- zen dankzij de Stich ting Studeren en Werken op Maat. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Schrijver Wessel te Gussinklo is met zijn boek De hoogstapelaar de winnaar van de zeventiende editie van de Zeeuwse Boeken prijs. De jury, onder leiding van commissaris van de koning Han Polman, onthulde dat zaterdag avond in de ZB in Middelburg. Schrijver Jan Vantoortelboom (foto) kreeg de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel. Jeffrey Kutterink Middelburg - Wessel te Gussinklo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17