Volkerak nog niet zout Vlag tegen abortus en euthanasie in Tholen Vandaag ieniemienie- zonsverduistering Fietscontrole 16 ZEELAND WERK HOOGOPGELEIDEN De Stichting Studeren en Werken op Maat, in 2012 opgericht door de Zeeuwse Bart de Bart, helpt jongeren met een beperking aan werk. Illya Velleman is één van de eerste Zeeuwse jongeren die een baan vond dankzij de stichting. Commentaar Goed nieuws voor de Zeeuwse boeren. Want het Volke rak-Zoommeer op de grens van Zeeland en Brabant blijft vooralsnog zoet. Hoewel het kabinet in 2014 be sloot om het meer zout te maken, schuift het dat nu voor zich uit. Eerst moet Zeeland de garantie hebben dat er in warme en droge zomers voldoende zoet water beschikbaar is, vindt de regering. Dat is een politieke doorbraak. Het is voor het eerst dat het kabinet onderschrijft wat Zee land al lang vindt. Van boeren tot recreatieondernemers, van natuurclubs tot sportvissers, iedereen is inmiddels voor het be houd van een zoet Volkerak-Zoommeer. Ook de provincie dringt er al langer bij het Rijk op aan om eerst te zorgen dat er nu en in de toekomst voldoende zoet water is voor irrigatie. Tot zover gaat het goed. Maar ook al heeft het kabinet het geld (110 miljoen euro) nu geparkeerd, het plan om het Volke rak-Zoommeer zout te maken is nog niet definitief van de baan. Bovendien ligt natuurlijke verzilting op de loer. Als rivieren in droge zomers vaker droogvallen, kan het Volkerak-Zoommeer niet - zoals nu gebeurt - worden doorgespoeld met water uit het Hollandsch Diep. Dus als de aanvoer van zoet water niet snel op een andere manier wordt veiliggesteld, is er straks alsnog een probleem. Het nieuwe standpunt van het kabinet biedt perspectief. Nu moet Zeeland zo snel mogelijk alternatieven voor zoet water op een rij zetten en bovenal in Den Haag aankloppen voor geld. Dat zal niet eenvoudig zijn, maar wel noodzakelijk. Als de aanvoer van zoet water niet snel wordt veiliggesteld, is er straks alsnog een probleem De 'levensvlag' komt aan de 'vijfde' vlaggenmast die aan de voorzijde van het gemeentehuis staat. Die wordt door de gemeente ter be schikking gesteld aan externe orga nisaties om te vlaggen tijdens speci ale dagen ofvoor specifieke thema's. Het idee is ontstaan tijdens de dis cussie over 'coming out day'. De ge meente wilde zelf de regenboogvlag niet hijsen, maar ze besloot wel een ALMANAK mast beschikbaar te tellen. Maar dan ook voor iedereen. De Thoolse werkgroep van de stichting Schreeuw om Leven grijpt de 'week van het leven' nu aan om een eigen vlag te hijsen. Daarmee wil ze een krachtig signaal afgeven tegen onder meer abortus en eutha nasie. 'Financiële problemen of druk vanuit familie of vrienden zorgen ervoor dat zwangere vrouwen een abortus overwegen', schrijft de orga nisatie in een persbericht. 'Met als resultaat dat meer dan 30.000 onge boren levens in de moederschoot worden gedood door een abortus.' Eenzaamheid En over euthanasie: 'Eenzaamheid is steeds vaker reden voor mensen om hierover na te denken. Honderden ouderen wensen hun leven te be ëindigen, omdat de samenleving niet meer naar hen omziet.' Op een basisschool in Vlissin- gen werd een project over ver voer gehouden. Daarvoor moesten alle kinderen op de fiets naar school komen voor een heuse fietscontrole. Dat was best wel even wen nen, want veel kinderen wer den doorgaans keurig met de auto naar school gebracht. Maar die ene leerling was niet voor een gat te vangen. Op de dag van de fietscontrole zei hij trots tegen zijn lerares: ,,Juf, ik ben met de fiets naar school gekomen. Hij paste precies in de achterbak van de auto! 'Spoorzitter' aangehouden ROOSENDAAL Automobilist uit Tholen overleden na ongeluk VLISSINGEN Pagina verkeerd geplaatst Bart de Bart (31), geboren in Goes en opgegroeid in Baarsdorp, is de oprich ter van de Stichting Studeren en Wer ken op Maat. De stichting helpt hoog opgeleide jongeren met een beper king aan een baan. De Bart kampt zelf met een kwets bare gezondheid, omdat hij twee maanden te vroeg geboren werd. Hij begon op het speciaal onderwijs, maar hij wist later een universitair diploma bestuurskunde te halen. ,,Toen ik op de Haagse Hogeschool zat, was ik voorzitter van een werkgroep 'studeren op maat'. Ik zag studiegenoten die geen enkele steun van hun fa milie of omgeving kregen. Ik heb zelf altijd wel steun van mijn omgeving gehad. Ik vond het schrijnend om te zien dat ze eerst in de problemen moesten ko- 1 men, voor ze hulp kregen 1 van instanties. Toen ik in 2012 voor het ministerie van Binnenlandse Zaken werkte, merkte ik dat veel oud studiegenoten met een beper- Ik vind niet dat de hele wereld zich aan mij moet aanpassen Vandaag is er een ieniemienie- zonsverduistering te zien. Dan schuift de planeet Mercurius voor de zon langs. Met een eclipsbrille tje is dat niet te zien, maar wel met een telescoop en een zonnefilter. Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg zet er een aantal klaar, zodat iedereen kan kij ken. Mercurius is de planeet die het dichtst bij de zon staat en net als de aarde om de zon draait. Mercurius doet daar 88 dagen over. De planeet schuift dus ongeveer vier keer per jaar tussen de aarde en de zon. Maar omdat de baan ten opzichte van de aarde schuin is, is een mercuriusovergang eens in de 7,5 jaar te zien. Omdat Mercurius veel verder weg staat dan de maan en dus kleiner lijkt, wordt het zonlicht slechts voor 0,0026 procent ge dempt. Zwarte stip Mercurius schuift tussen 13.30 uur en zonsondergang (17.00 uur) als een zwarte stip voor de zon langs. Wie dat wil zien, kan terecht bij Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg. Medewer kers stellen op de Loskade een aan tal telescopen op. De eerstvolgende keer is in 2032. maandag 11 november 2019 II Nadat eerder een regenboog- vlag en een vegavlag werden gehesen bij het gemeentehuis van Tholen, wappert daar van daag een vlag waarmee de stichting Schreeuw om Leven aandacht vraagt voor wat ze noemt de 'beschermwaardig heid van het leven'. Rob Paardekam Tholen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De politie heeft vrijdag ochtend een 36-jarige man aangehouden die bij Kapelle langs het spoor zat. De machinist had de man gezien en de trein daarop stilgezet. De man had geen identiteitsbe wijs en sprak enkel Spaans. Hij werd naar een politiecellencomplex gebracht, waar hij met behulp van een tolk ver hoord werd. Omdat zijn identiteit en afkomst na het verhoor niet duidelijk waren werd de hulp van de afdeling Vreemdelin genpolitie, Identificatie en Mensenhandel ingeroe pen. De politie maakte een proces-verbaal op. Een 19-jarige man uit Tholen is gisteren in het ziekenhuis overleden na een auto-ongeluk zater dagochtend op de A17 bij Roosendaal. Hij was de bestuurder. De bestuur der van de andere be trokken auto, een 20-ja- rige man uit Bergen op Zoom, raakte ook ge wond. Het ongeluk tussen de twee auto's gebeurde op de A17 in de richting van Roosendaal. De weg was daardoor lange tijd dicht tussen knooppunt De Stok en industrieterrein Borchwerf. De 20-jarige man uit Ber gen op Zoom ligt nog in het ziekenhuis. Hoe ern stig hij eraan toe is, is niet bekend. De politie onderzoekt de oorzaak van het ongeluk. Dat on derzoek is nog niet afge rond. In de krant van afgelo pen zaterdag is voor sommige edities een pagina verkeerd ge plaatst. In de drukkerij is het fout gegaan. Op pagina zestien van het tweede katern staat het verhaal De ratrace met de pillen- boer maar voor de helft afgedrukt. Onze excuses voor het ongemak. Hulp voor Cornelleke Blok Sas van Gent - Illya Velleman Bart de Bart (31), ge boren in Goes, richtte in 2012 de Stichting Studeren en Werken op Maat Op. FOTO STIOHTINGSTU- DEREN EN WER KEN OP MAAT Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16