Ziek is ziek ECONOMIE 13 Startkapitaal in drie dagen tijd opgehaald AAN HET WERK 1^ WITTE TRUFFEL 120.000 EURO Ziek is ziek, dat zei mijn oma vroeger altijd. Ben je ziek, dan luister je naar je lichaam en blijf je thuis van werk of school om te herstellen - of je nu belang rijke deadlines hebt of niet. Je hebt maar één lichaam, en als dat aangeeft dat het een dag moet uitzieken, kun je daar maar het beste gehoor aan geven. Daar komt nog bij dat je ook je collega's niet wil belasten met je snot en bacillen. Maar wat nu als je je mentaal niet zo goed voelt? Wanneer de griep tussen je oren zit, in plaats van in je buik? Wanneer je slecht slaapt, down bent, uitgeput van de stress, piekert of je zorgen maakt, of gebukt gaat onder angst? Ben je dan niet net zo goed ziek? Ook als de ziekte 'in je hoofd' zit, kan dat zorgen voor verminderde productiviteit, voor meer fouten en voor je rot voelen. En als je er heel lang mee doorloopt, heb je zelfs kans om in een burn out terecht te komen. Dat is natuurlijk akelig voor de persoon die er mee te maken krijgt, en het kost de werkgever gemiddeld 60.000 euro. Voorjezelf zorgen is een teken van inzicht, niet van zwakte over het recht om thuis te blijven wanneer je niet fysiek ziek bent, maar mentaal. Is het niet beter om bij psychisch ziek zijn óók een dagje thuis te blijven? Zo'n mental health day waarin je kunt bijkomen van de stress, kunt opladen en kunt herstellen, is onder werkge vers nog vaak taboe. Want wat gaat de werk nemer in zo'n 'mentale gezondheidsdag' ei genlijk doen, wordt er wel echt hersteld? En: wordt zo'n dag dan niet gebruikt door kwets bare sneeuwvlokjes die gewoon een dagje willen 'spijbelen'? Jammer, want wanneer het nodig is een goed getimede mentale ziekdag op te ne men, kan het juist ellende op de lange termijn (lees: maandenlange absentie door burn-out) voorkomen. En die laatste vorm van 'psycho sociaal verzuim' wordt (in de raming van het Trimbos-instituut) geassocieerd met jaarlijks 2,7 miljard euro productieverlies. We zouden het juist moeten aanmoedigen als werkne mers verantwoordelijkheid nemen voor hun eigen mentale gezondheid en welzijn, in plaats van zich over de kop te werken omdat ze niet goed naar zichzelf luisteren. Voor jezelf zorgen (desnoods met een inge laste vrije dag om te herstellen van stress) is wat mij betreft een teken van inzicht, niet van zwakte. Onderzoek Apple Card Negatiever over Britten Een huzarenstukje was het. ,,Eigen- lijk besloten we pas twee weken geleden definitief om het zelf te gaan doen'', lacht Kirsten Verdel, lid en mede-initiatiefnemer van de ac tiegroep. ,,Al onze inspanningen waren er tot dusver op gericht om Xs4alls zelfstandigheid binnen of buiten KPN te bewaren.'' Het hele weekend is doorgewerkt om de site gereed te maken en de puntjes op de i te zetten. Deze och tend gaat de nieuwe provider on line en worden naam en logo be kend. Klanten kunnen zich melden als founding member. De kosten - 50 euro - worden later met het abonnementsgeld verrekend. Hoe bijzonder hun prestatie is beseffen de actievoerders terdege. Niet voor niets vindt de lancering plaats op 11/11 om 11.11 uur en 11 se conden. Dat is het gekkengetal en begin van het carnavalsseizoen. Afgelopen week werd via crowd- funding het startkapitaal opge haald. 1,25 miljoen euro was nodig, het werd het dubbele. ,,En dat in drie dagen tijd'', zegt Verdel, die ja renlang voor Xs4all werkte. Ruim 3100 mensen legden gemiddeld 803 euro in. Er is nu voldoende geld om van start te gaan. Het businessplan is geschreven door ondernemer Anco Scholte ter Horst, die ook de eerste directeur wordt. Er is kan toorruimte in Amstelveen, waar een team van zo'n tien medewer kers komt te zitten. Tegelijk met de lancering komen diverse vacatures online. Medewerkers bezitten bij voorkeur meer skills tegelijk: er moet software worden ontwikkeld, serverruimtes ingericht, een klan tenservice opgetuigd. De eerste klanten moeten begin 2020 worden aangesloten. Volgens Verdel zijn 25.000 klanten nodig Eigenlijk besloten we pas twee weken geleden definitief om het zelf te gaan doen om de kosten eruit te halen. Het streven is echter 60.000 abonnees in drie jaar. ,,Dan kunnen we een rendabele onderneming neerzet ten.'' Xs4all heeft nu zo'n kwart miljoen klanten. Naast internet wil de nieuwe provider telefonie en televisie aanbieden. De actiegroep belooft toekom stige klanten een activistische pro vider die net als XS4All vroeger op de bres staat voor open internet. ,,Winst is niet verboden, maar zal altijd deels naar maatschappelijke doelen gaan.'' Een raad van toezicht met bekende personen als ict-ex- pert Brenno de Winter, D66-cory- fee Boris van der Ham en ex-ceo van Telfort Ton aan de Stegge moet de nieuwe provider scherp houden. Pikant is dat ze deels gebruikma ken van KPN's landelijk dekkende kopernetwerk. ,,Zij zijn wettelijk verplicht hun kopernetwerk te openen voor derden.'' Ook moet worden samengewerkt met regio nale glasvezelaanbieders. Verdel vindt het niet raar dat 'vijand' KPN netwerkpartner is. De nieuwe pro vider kan immers zijn eigen bevei liging en dienstverlening runnen. Teleurstelling De teleurstelling over de houding van KPN blijft onverminderd groot. Het telecombedrijf maakte in ja nuari bekend submerken Xs4all, Telfort en Yes Telecom te laten op gaan in het hoofdmerk. Dat zou strategisch beter zijn. Het besluit zorgde voor een revolte onder Xs4all-medewerkers en -klanten. Verdel startte een on- line-petitie, die binnen de kortste keren 54.000 maal werd gete kend. De petitie groeide uit tot een complete actiegroep met daarin on der meer voormalig directeur Doke Pelleboer en Marleen Stikker, ooit oprichter van De Digitale Stad. Af gelopen jaar slaagde de actiegroep er niet in KPN te vermurwen. Vraag is of de nieuwe provider het hoge niveau van Xs4all kan be naderen. Verdel is ervan overtuigd dat dat lukt. ,,Dat wil niet zeggen dat er geen zaken zullen misgaan. We moeten alles opbouwen en tot nu toe ging dat in onze vrije tijd.'' maandag 11 november 2019 GO Niet gek dus dat er inmiddels discussie is Ziek is ziek, ook als het tussen je oren is. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). KREDIET Er komt een on derzoek naar de algoritmes die voor de nieuwe Apple Card be palen hoe hoog het krediet kan zijn. Dat volgt op een reeks tweets waarin het bedrijf wordt beschul digd van sek sisme. Zo twit- terde nota bene Apple-oprichter Steve Wozniak (foto), dat hij tien keer zoveel mag lenen als zijn vrouw. MOODY'S Kredietbeoor delaar Moody's is negatiever geworden over de vooruitzich ten voor de kre dietwaardigheid van Groot-Brit- tannië vanwege de brexit. Vol gens het bureau is vanwege de 'verlamming' in de Britse poli tiek er minder voorspelbaar heid als het gaat om beleid. Moody's zet de outlook van sta biel op negatief. a> E o 1005 gram weegt deze Ro- baldo witte truffel die gisteren in het Noord-Italiaanse Alba werd verkocht tijdens de tradi tionele jaarlijkse veiling in kas- teel Grinzane Cavour. Al 89 jaar lang is Alba gastplaats voor de wittetruffelbeurs die zo'n twee maanden duurt, met de veiling als hoogtepunt. De enorme, waarschijnlijk zalig smakende witte truffel, ging naar een anonieme koper uit Hongkong. Voor 120.000 euro. Opvolger Xs4all op netwerk KPN Vanochtend om 11.11 uur lan ceert actiegroep 'Xs4all moet blijven' zijn alternatieve internet- provider. Opmerkelijk: die maakt deels gebruik van het netwerk van 'vijand' KPN. David Bremmer Rotterdam -Kirsten Verdel, actiegroep Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: ziek tussen de oren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13