JA JOL Feyenoord kan Young Boys niet kraken: 1-1 In sommige ziekenhuizen bestaat grotere kans op complicaties Walcheren PSV pijnlijk onderuit bij LASK: 4-1 AZ walst weer over Astana: 0-5 Vorig jaar zijn 419 kankerpatiënten geopereerd in ziekenhuizen die te weinig ervaring hadden met die operaties. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant voor de jaarlijkse Zie kenhuis Top 100. Hiervoor zijn de cijfers geanalyseerd van acht soorten kankeroperaties die in 2018 in Ne derlandse ziekenhuizen zijn ver richt. Volgens afspraken mag een ziekenhuis een ingreep pas verrich- ten als daarmee voldoende praktijk ervaring is opgedaan. Adrz en ZorgSaam doen de meeste van deze acht soorten kan keroperaties niet en verwijzen pa tiënten door naar academische cen tra in Rotterdam en Gent. Beide opereren wel bij borstkanker, maar voldoen daarbij aan het minimum aantal operaties. Uit onderzoek blijkt dat als artsen ingrepen vaker doen, er op de opera tietafel minder misgaat. Zo hebben mannen na een prostaatkankerope- ratie minder last van incontinentie Het moet haast zo zijn dat er doden vallen doordat ziekenhuizen de normen niet halen en erectieproblemen als ziekenhui zen jaarlijks meer dan honderd in grepen doen. Wanneer een zieken huis meer dan vijftig slokdarmkan- keroperaties uitvoert, neemt de overlevingskans op lange termijn fors toe. Beroepsverenigingen, art sen, verpleegkundigen en patiën tenverenigingen hebben daarom ondergrenzen afgesproken, de 'ope ratienormen'. Prostaatkanker Uit het onderzoek blijkt dat bijna een kwart van de ziekenhuizen één of meer operatienormen niet haalt. Het gaat om 18 ziekenhuizen, die aan 21 normen niet voldoen. Bij pro staatkanker (174 patiënten) en blaas kanker (120 patiënten) worden de afspraken het vaakst niet nageleefd. Directeur van het Integraal Kan kercentrum Nederland (IKNL), Pe ter Huijgens, vindt dat de inspectie strenger moet handhaven. ,,Kanker- patiënten kunnen last krijgen van meer postoperatieve problemen: na- bloedingen in de eerste vier tot zes weken, infecties en bijvoorbeeld lekkage van de darmen. Het kan dat een deel van de kanker blijft zitten.'' Het moet volgens hem 'haast zo zijn dat er doden vallen doordat zieken huizen normen niet halen'. In 2013 kwam ook al in het nieuws dat tientallen Nederlandse zieken huizen niet aan operatienormen voldeden. Toenmalig minister van Volksgezondheid Edith Schippers verklaarde dat die ziekenhuizen moesten stoppen met die operaties. Inmiddels zijn veel ziekenhuizen gestopt met operaties wegens slok darmkanker en laten die over aan gespecialiseerde centra. Patiënt Rob Bremer ontliep in 2013 op het nip pertje een risicovolle kankeropera tie, waarbij zijn hele slokdarm moest worden verwijderd. In een gespecialiseerd ziekenhuis waar hij een second opinion aanvroeg, bleek dat helemaal niet nodig. ,,Als ik die second opinion niet had gedaan, was ik er misschien wel niet meer geweest.'' P2 en P7 vrijdag 8 november 2019 Nieuwsmedia Het CDA pleit voor het fors terugdringen van de landbouwexport. De boer moet produceren voor de eigen markt. In Zeeland zou dat niet best uitpakken. Er wordt hier bijvoorbeeld 226 miljoen kilo uien ge teeld. Maar Zeeuwen eten er maar 1 procent zelfvan op. Boer en CDA- Statenlid Frank Kuijpers uit Ossenisse is er duidelijk over. „Het is een sprookje dat ik mijn producten aan de deur kan verkopen." zeeland 2 Lees meer in de bijlage P 20 en 21 softv/art Te weinig ervaring met operatie kankerpatiënt Ruim vierhonderd kankerpatiën ten zijn vorig jaar geopereerd in ziekenhuizen die te weinig erva ring hebben met die ingrepen. De patiënten liepen daardoor grotere kans op complicaties zoals bloedingen, achtergeble ven kankerweefsel en zelfs overlijden. Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Rotterdam —Peter Huijgens, directer IKNL Het blijft zo goed als 9°C overal droog. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555 '»h rlrpïiri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1