II 9 Vrouw al-Baghdadi opgepakt Als er geen structureel geld komt, gaan we structureel staken Naast de zus van de gedode IS-leider Abu Bakr al-Bagh dadi heeft Turkije ook zijn vrouw en zwager opgepakt. Dat maakte de Turkse presi dent Erdogan gisteren be kend. De terroristische leider kwam om bij een operatie van speciale Amerikaanse eenhe den. ,,De Verenigde Staten zeiden dat al-Baghdadi zich zelf opblies in een onder grondse tunnel'', zei Erdogan. Hij verwijt de VS daar te veel aandacht voor te vragen. ,,Maar ik kondig hierbij voor het eerst aan: we hebben zijn vrouw en zwager gevangen en deden dat zonder daarover op te scheppen. Daarnaast heb ben wij een zus van al-Bagh- dadi opgepakt.'' De VS meldden op 27 oktober de dood van al-Baghdadi in het noordwesten van Syrië. Later werd bekendgemaakt dat Turkije zijn oudere zus had opgepakt in de stad Azaz, maar zij blijkt nu dus niet het enige opgepakte familielid te zijn. De voormalig leider van IS riep zich in 2014 uit tot ka lief. De Irakees, die een volle dig islamitische staat voor ogen had, trad zelden in het openbaar. Tsjechen hebben zo geleden onder het naziregime. Waarom wordt er nu zo veel vuilnis in het centrum van Praag verkocht? Onderzoek naar les 'goed burgerschap' De onderwijsinspectie gaat onderzoeken hoe verschillen de scholen omspringen met thema's waarover de morele opvattingen sterk kunnen verschillen, bijvoorbeeld op seksueel gebied. Ze bezoekt daarvoor een breed scala aan scholen, zowel aangekondigd als onaangekondigd. Scholen moeten actief burgerschap en sociale integratie bevorderen. Uitgangspunt is dat de leer lingen opgroeien in een diver se samenleving. Gaswinning gaat door willen dat de Kamer zich uitspreekt om de eenmalige investering van 460 mil joen euro bij de volgende kabinetsperi ode structureel te maken. Volgens D66-Kamerlid Paul van Meenen kan het geld 'nu al structureel worden ingezet' als alle partijen in de Tweede Kamer 'het perspectief geven' op langjarige investeringen in de vol gende kabinetsperiode. Hij riep zijn collega's op een motie van GroenLinks Kamerlid Lisa Westerveld te steunen. Paniekvoetbal Dat kwam Van Meenen op verbaasde reacties te staan, van rechts tot links. Het is zeer ongebruikelijk dat Kamerle den per motie extra geld beloven voor een volgende kabinetsperiode. Coalitie partner VVD sprak van 'paniekvoetbal'. Kamerlid Rudmer Heerema wijst er op dat de verdeling van geld in de formatie aan de orde komt en altijd het resultaat is van een onderhandeling. ,,U kunt toch geen geld beloven dat er niet is?'' Ook PvdA en SP begrepen de 'even geduld aub-motie' niet. SP-Kamerlid Peter Kwint: ,,Dit had in de begroting geregeld moeten worden. Niet in de toe komst.'' Op het Plein, voor de ingang van de Tweede Kamer, is duidelijk dat het ge duld bij de leraren op is. ,,Als er geen structureel geld komt, gaan we structu reel staken'', zegt bestuurder Kim van Strien van de grootste onderwijsbond, AOb. ,,Aan geduld en 'het volgende ka binet komt met meer' heb ik niets.'' Die tijd is er simpelweg niet, zegt Ro nald Duijs, directeur van basisschool Maria Bernadette in Leidschendam. ,,We hebben elke dag moeite om de klassen goed te vullen. Er zijn geen ver vangers te vinden.'' Er op vertrouwen dat het gevraagde structurele geld er in het volgend kabinet wel komt, vindt hij 'moeilijk'. ,,Er wordt heel veel toege zegd. We waren lange tijd goed van ver trouwen, maar nu is het mooi geweest.'' Geen valse belofte Of de motie van GroenLinks steun krijgt van een Kamermeerderheid, moet nog blijken als het debat vanavond verder gaat. Regeringspartijen VVD en CDA lieten zich niet verleiden de lera ren voor de komende kabinetsperiode wel structureel geld toe te zeggen. ,,Ik ga geen valse beloften doen'', aldus CDA'er Michel Rog. Ook VVD-Kamerlid Heerema weigerde dat. ,,Anderen mo gen dat doen, maar ik doe dat niet.'' De vierde coalitiepartner, ChristenUnie, is wel positief. Minister Slob wacht de motie af, maar noemt een eventuele Kameruitspraak over investeringen na 2021 'meer dan een signaal'. ,,Als een school voor de toekomst keuzes moet maken, kan een perspectief je keuzes beïnvloeden.'' Bij lerarenactiegroep PO in Actie is dat vertrouwen er niet. ,,Kunnen we dit zwart-op-wit krijgen?'', schampert woordvoerder Brenda Benne-Saleh. ,,Als we de afgelopen twee jaar één ding geleerd hebben, is dat we politici niet op hun blauwe ogen kunnen vertrouwen. Ze kunnen toch niets beloven namens een volgend kabinet.'' Advocaten willen niet EU-baas wil vrouw erbij ETTEN-LEUR ROTTERDAM donderdag 7 november 2019 ANKARA De Duitse ambassadeur Christoph Israng schrikt van de verkoop van maskers met de beeltenis van Adolf Hitler. DEN HAAG Een kleine stap in Downing Street 10, maar een grote sprong voor de Britse bevolking: premier Boris Johnson gaat op weg naar koningin Elizabeth voor de ontbinding van het parlement in de aanloop naar verkiezingen op 12 december, vanwege de brexitproblematiek. foto reuters/ stefan rousseau DEN HAAG De Friese ge meente Smallin- gerland is niet be voegd om gaswin ning te blokkeren. De Raad van State vernietigt het be stemmingsplan waarmee de Frie zen het opsporen en winnen van aardgas op nieuwe plekken in het bui tengebied hoopten tegen te houden. Gaswinning is een landelijke zaak, oordelen de rech ters. Geen juf: moeder Linda geeft les op De Leest. foto pix4profs/r. mangold -Kim van Strien, bestuurder AOb Kijk op de site bij /video Voor een compilatie van de onderwijsstaking DEN HAAG Advocaten in op leiding willen niet meer werken in de sociale advo catuur. Dat is de uitkomst van een enquête van de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA), onder ad vocaat-stagiairs. Reden zijn de her vormingsplannen van minister Dek ker (Rechtsbe scherming). Dek ker wil geen extra geld uittrekken. De Kamer is kritisch. BRUSSEL Aankomend voor zitter van de Euro pese Commissie, Ursula von der Leyen vraagt de Britse premier Johnson snel een kandidaat voor dit dagelijks bestuur voor te dragen: liefst een vrouw. Leraren en ouders: kabinet moet over de brug komen. foto anp uit de mouwen. foto rens hulman AANLOOPJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9