7 In Gronau neergeschoten Philippe Schol werd al langer bedreigd Frank Timmers Enschede Het schietincident gebeurt op een doodnormale ochtend in Schols Duitse woonplaats Gronau, vlakbij het Twentse dorp Glane. Volgens de buren loopt de 43-jarige advocaat rond een uurtje of half negen in de buurt van zijn huis aan de Losser- strasse het gebruikelijke rondje met zijn hond Hektor als er een witte auto naast hem komt rijden. Schol is waarschijnlijk maar zo'n vijftig meter van zijn woning, met de hond aan de lijn, als bewoners opeens schoten horen. Drie, meent buurman Jan Wilke, die thuis bezig is de kachel aan te maken. Wilke herkent het geluid meteen, belt 112 en stormt naar buiten. Daar ziet hij Schol over straat strompelen. De advocaat loopt krom met zijn han den op zijn bovenbeen en schreeuwt het uit van de pijn. Dan zakt hij ineen. Een toegeschoten buurvrouw ziet hoe nijpend het is: zij haalt een drukverband en een andere buur man drukt op Schols bovenbeen om het bloed dat door zijn broek heen sijpelt te stelpen. Schol heeft net genoeg adem om zijn buren zelf te vertellen dat hij beschoten is, door twee mannen in een witte VW Polo. Marokkanen, zegt hij. En hij vertelt dat hij ze kent. Als Schol door de hulpdiensten met gillende sirenes naar het ziekenhuis is gebracht, beginnen politie in Duitsland en Nederland een klop jacht. Ze vragen iedereen uit te kij ken naar mensen met een 'zuidelijk uiterlijk' in een kleine witte perso nenauto. Schok Minister van Justitie en Veiligheid Ferd Grapperhaus reageert ge schokt op de gebeurtenissen, net als heel Nederland. Wéér een advocaat onder vuur, anderhalve maand na de schokkende moord op Derk Wiersum, de Amsterdamse advo caat van Nabil B., kroongetuige in de zaak tegen Ridouan Taghi. De veiligheid van advocaten verdient serieuze aandacht en afdoende middelen De advocaat uit Enschede, die ook veel als curator in faillissementen optreedt, blijkt al langer ernstig te worden bedreigd. Volgens ingewij den krijgt hij zelfs enige tijd per soonsbeveiliging. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is op de hoogte van bedreigingen, meldt de Nederlandse orde van advocaten (NOvA). ,,Er is een melding naar het contactpunt beroepsgroepen gedaan. Naar aanleiding van die melding is er door de NCTV contact opgenomen met politie en OM lo- schietincident. Op Twitter: 'Eerder al is met de moord op Derk Wier- sum een grens overschreden. Dat laat deze liquidatiepoging ook weer zien. De veiligheid van advocaten verdient serieuze aandacht en toe reikende middelen.' Recent is een contactpunt ingesteld voor advocaten en rechters die zich zor gen maken over hun veiligheid. Meldingen worden doorgezet naar de NCTV. „Helaas bestaat 100 pro cent veiligheid niet. Wel is op nieuw analyse nodig nu ook een aanslag op een faillissementscura tor is gepleegd'', aldus de Orde. Niet in levensgevaar Schol is geopereerd. Hij is niet le vensgevaarlijk gewond. De Duitse politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. De Duitse officier van justitie Martin Botzenhardt: „Het medische proces gaat voor.'' In de Losserstrasse in Gronau was de politie gisteren lange tijd bezig met een omvangrijk onderzoek. Buren vertellen dat Schol al een jaar of tien op deze plek woont, sinds enkele jaren met zijn huidige part ner. Op straat spreken ze hem wel eens, maar verder weten ze zo goed als niets van hem. Hij leidt hier zijn eigen leventje. Van spanningen hebben ze nooit iets gemerkt. Vanuit de aanbouw achter het huis klinkt het geblaf van hond Hektor. Buren hebben zich over hem ontfermd. Later op de dag duikt een andere hond in de straat op. Een politiehond, speurend naar kogelhulzen. kaal'', meldt de orde. Op basis van die informatie wordt 'een drei gingsanalyse' gemaakt. Welke maatregelen precies volgden, wil de NCTV 'in het kader van de veilig heid' niet kwijt. Ook de politie zegt niks over de manier waarop met de bedreigingen is omgegaan. Cliënten die recent met Schol van doen hadden, vertellen dat de advocaat 'een opgejaagde en ner veuze indruk' op hen maakt en 'kortaf is in de communicatie. Schol heeft als curator een aantal gecompliceerde faillissementen onder zich. Hij kruist onder meer de degens met de eigenaar van een failliet bedrijf in kunststof kozij nen, probeert 20 miljoen te incas seren dat een failliet ingenieurs bureau in Enschede nog van op drachtgevers tegoed meende te hebben, en haalt de krantei met problemen rond de afhan deling van het bankroet van sportschool Olympic Gym in Hengelo. Sportschool De politie onderzoekt of het motief voor de schiet partij bij Schols woning te maken heeft met een eer der incident bij die sport school. De advocaat brengt begin dit jaar vermoedens naar buiten dat de vestiging van Olympic Gym in Hengelo wordt gebruikt om drugswin sten wit te wassen. In een schuur bij het huis van de sportschoolhou ders wordt een wietplantage aange troffen. De andere vestigingen gaan later failliet. De Nederlandse Orde van Advo caten reageert verbijsterd op het Philippe Schol wordt door Duitse hulpverleners naar een ziekenhuis gebracht. foto klaus wiedau Weer aanslag op advocaat Anderhalve maand na de schok kende liquidatie van Derk Wier- sum is er weer een advocaat onder vuur genomen: Philippe Schol uit Enschede. Schol, die eerder al bedreigd werd, raakte gisteren zwaargewond maar overleefde. -Nederlandse Orde van Advocaten Kijk op de site bij /video Een bewoner zag vaker een witte auto rondrijden donderdag 7 november 2019 Advocaat Schol, deze zomer. Hij behandelde als curator een aantal gecom pliceerde faillissementen. FOTO ROBIN HILBERINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7