terug naar 100 Het CDA wil er ook zijn voor de stadsbewoner 5 stof dat nieuwbouwprojecten geen gevaar lopen. Premier Rutte verwacht dat het kabinet 'begin volgende week' een besluit neemt over de snelle stik stofmaatregelen. ,,We kunnen niet meer op de pof leven. Als we de bouw willen lostrekken, moeten we laten zien dat elders de stikstof- uitstoot aantoonbaar omlaaggaat'', zei hij woensdag na afloop van een overleg van de top van de rege ringscoalitie. Volgens VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff zal bij het nemen van maatregelen 'de pijn verdeeld moeten worden'. Het verlagen van de maximumsnelheid voor auto mobilisten is een forse aderlating voor zijn partij, erkent Dijkhoff. Wel benadrukt hij dat het alleen een oplossing voor de korte termijn kan zijn. Er zullen ook maatregelen moeten worden genomen voor de lange termijn. Een van de dingen die nog moet gebeuren is het verlagen van de stikstofuitstoot in de landbouw. Die sector stoot de meeste stikstof uit. Het kabinet trekt honderden miljoenen euro's uit om boerenbe drijven in de buurt van natuurge bieden uit te kopen, te verplaatsen en te moderniseren. ,,We hebben een forse oorlogskas'', aldus minis ter Wopke Hoekstra (Financiën). Ook is het mogelijk dat het mes wordt gezet in het aantal natuurge bieden. Dat is juridisch echter las tig. zoals de luchtvaart en de industrie, is veel minder bekend over hoeveel stikstof zij precies uitstoten. Omdat het in de landbouw al jaren wél goed wordt gemeten, krijgen wij nu de zwarte piet toegespeeld.'' Rutte zegt hard te werken aan op lossingen. Hij haalt ook uit naar coali tiegenoot D66, die eerder zei de vee stapel te willen halveren. ,,Het ge beurt soms dat in bepaalde partijen onzin wordt geroepen'', zegt de pre mier. „Halveren is met wat de VVD vindt. Wij zijn de grootste partij in deze sector. Dat was het CDA, maar is nu al jaren de VVD. Dat gaat ver domme niet veranderen. Echt niet.'' Het rommelt Toch rommelt het binnen de VVD. Het voormalig VVD-Tweede Kamer lid Gert-Jan Oplaat uit Overijssel is boos over de huidige stikstofkoers. Hij is fel gekant tegen aanstaande snelheidsverlagingen, maar vindt het lot van de boeren nog erger. ,,Een au tomobilist wordt niet bedreigd in zijn bestaan, de boeren wél.'' ,,Rutte kwelt zichzelf te veel'', vindt het oud-Kamerlid. ,,De VVD heeft de afgelopen jaren te veel mee- gebogen, zoals bij het aanwijzen van natuurgebieden. Rutte moet nu lei derschap tonen en het aantal natuur gebieden rap verkleinen. Om al die flauwekul van kleine heideveldjes en een verdwaalde boom moeten we ons niet langer druk maken.'' Hoewel melkveehouder Van Spij ker zelf VVD-lid is, vindt hij dat de partij van Rutte het niet altijd goed doet voor de boeren. „Iedere partij heeft steken laten vallen, ook de VVD.'' Wat heeft Rutte dan precies verkeerd gedaan? ,,Dat laat ik in het midden'', zegt Van Spijker. ,,Maar er zijn in het verleden beslissingen ge nomen waar boeren nu zwaar de dupe van zijn.'' Rutte hoort Van Spijker en de an dere agrariërs aan. De premier zegt met oplossingen te willen komen waardoor de landbouwsector weer verder kan. ,,Geld mag niet het pro bleem zijn. Maar ik kan niets garan deren.'' Nu steeds meer Nederlanders - en kiezers - in steden wonen, verlegt 'plattelandspartij' CDA haar koers. Met een optimistisch verhaal moet ook het moderne gezin in de Vinexwijk worden aangesproken. Het toverwoord: vertrouwen. Daarmee is ook meteen de titel van het stuk verklaard. Opvallend is echter ook de aandacht voor het werkende, moderne gezin. Het ver schil tussen moeder- en vader schapsverlof kan worden verkleind, is de boodschap. ,,Een geboortever lof voor vaders kan de start van een goede gewoonte zijn om zorgtaken meer gelijk te verdelen tussen man nen en vrouwen'', luidt een van de voorstellen. Vitale steden Daarnaast springt de aandacht voor 'vitale steden' in het oog. Tot en met 2030 moeten er een miljoen woningen worden gebouwd, met name in de steden. Ook moeten steden 'bereikbaar en leefbaar' blij ven en regio's beter met elkaar wor den verbonden, bijvoorbeeld door ov-aansluitpunten en 'echte hoge snelheidslijnen' vanuit de Rand stad naar het noorden, het oosten en het zuiden. Die focus op de steden is bewust gekozen, al haast Geluk zich erbij te zeggen dat ook de krimpregio's niet zijn vergeten. ,,Maar het is een feit dat het aantal mensen dat in de stad of in stedelijk gebied woont toe neemt.'' Het zijn juist die gebieden - van provinciestad tot Vinexwijk - waar het CDA de afgelopen verkie zingen veel aanhang kwijtraakte. Geluk, zelf Rotterdammer, bena drukt dat het stuk 'niet vanuit kie zersonderzoek' is geschreven. Par tijvoorzitter Ploum is in zijn nopjes: ,,Dit is een prachtig verhaal voor de stad. Het is goed dat het er is.'' Verkiezingsprogramma Het is de bedoeling dat de langeter- mijnvisie bouwstenen aanreikt voor het volgende verkiezingspro gramma. Ploum ontwijkt de vraag wie de nieuwe koers het meest op het lijf is ge schreven, Wopke Hoek stra, Hugo de Jonge of iemand anders. ,,Ik ben ervan overtuigd dat alle CDA'ers zich in de visie zullen kunnen herkennen, anders heb je niks bij het CDA te zoeken.'' Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Het Wilhelmus ontbreekt, al moeten Nederlandse jongeren wel oefening krijgen in de 'klas sieke deugdenethiek, met waar den als ingetogenheid welle vendheid en echte tolerantie'. Het blijft immers een pennen vrucht van het CDA. Toch is de toon van het toe komstperspectief dat het We tenschappelijk Instituut van de partij schetst in vele opzichten opvallend opgewekt. De sikke neurigheid waarover leden zich nog weleens beklaagden in het tijdperk-Buma lijkt in het docu ment 'Zij aan Zij' - niet te ver warren met de gelijknamige club voor lesbiennes - lichtjaren gele den. Illustratief: het woord 'rech ten' komt in het hele stuk tien keer voor, vijf maal zo vaak als het woord 'plichten'. ,,Het CDA zit dan ook in een heel positieve flow'', zegt partij voorzitter Rutger Ploum goed geluimd. Komende zaterdag komt er volgens hem 1250 man naar het partijcongres in Utrecht. ,,Zo'n opkomst hebben we lang niet gehad'', jubelt hij. Doorgeslagen Ook voorzitter Leonard Geluk van het Beraad Perspectief 2030 erkent dat zijn club 'denkers' een 'optimistisch' verhaal heeft neer gelegd over een land 'waar de ge lukkigste kinderen op aarde' wo nen. Maar er zit ook een zorg in, stelt hij. ,,We komen uit een tijd waarin het marktdenken is door geslagen, waarin het ik-gerichte voorop is komen te staan en mensen zelf verantwoordelijk zijn gemaakt voor hun eigen geluk en hun eigen falen. Maar de sfeer in de samenleving is aan het omslaan, daar haken wij bij aan.'' Geluk spreekt van een 'afrekening met het neoliberale mensbeeld'. Het CDA vindt dat de overheid sterk moet zijn, niet alleen als schild voor de zwakken, maar ook met sterke in stituties, die 'voorkomen dat Neder land een narcostaat wordt'. En daar naast moet de overheid betrouwbaar zijn en weer vertrouwen hebben in het goede van de mens. Geluk: ,,Als mensen ergens geïrriteerd over zijn, is het de stapeling van controle. Mensen worden vermorzeld door de bureaucratie. We moeten niet langer in stelsels denken, maar vanuit men sen, naast elkaar.'' De sfeer in de samenleving is aan het omslaan, daar haken wij bij aan -Leonard Geluk, voorzitter Beraad Perspectief 2030 donderdag 7 november 2019 GO op elkaar M CDA: meer aandacht dan voorheen voor de grote steden. FOTO HH De massaal opgekomen boeren legden Rutte het vuur na aan de schenen. Die zei met oplossingen te willen komen, waardoor de land bouwsector weer verder kan. ,,Geld mag niet het probleem zijn. Maar ik kan niets garan deren." FOTO'S VINCENT JANNINK ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5