m. Te veel uitleg in vervolg op 'The Shining' Onthullend, maar ook gewoon heel spannend 7 Twist redt romantisch kerstdrama LAST CHRISTMAS ren. ,,Hij had er aanvankelijk een be hoorlijke aversie tegen. Maar hij is helemaal om. Elk jaar gaan we naar Schotland, waar hij een dennen boom omkapt. Greenpeace hoeft niet te gaan bellen, want die boom zetten we na de kerstviering gewoon in onze tuin.'' Het gedwongen geven van cadeaus heeft niets te maken met de kerstgedachte Thompson lijkt als actrice en scena riste vrijwel altijd de wind in de zei len te hebben. Het succes komt haar van alle kanten aanwaaien. Zij is ook uitgesproken in haar politieke en maatschappelijke opvattingen. Zo liet zij begin dit jaar in niet mis te verstane bewoordingen weten niet mee te willen werken aan een ani matiefilm waarbij Pixar-oprichter John Lasseter betrokken was, die we gens ongewenste intimiteiten op non-actiefwas gezet. Dame Haar talent en betrokkenheid lever den haar vorig jaar de eretitel Dame op. ,,Ik was trots toen dat gebeurde. En ook ontroerd. Een paar van mijn beste collega's, Maggie Smith en Judi Dench, mochten zich al Dame noe men. Ik heb het gevoel dat ik tot een heel fijne familie ben toegetreden.'' DoctorSleep Aangezien Stephen King het no dig vond een vervolg te schrijven op zijn klassieker The Shining, is het logisch dat de opvolger, Doctor Sleep, ook is verfilmd. Per slot van rekening maakte Stanley Kubrick een fenomenale filmbewerking van het eerste boek. Niet dat King daar blij mee was. Hij vond dat Kubrick te veel met zijn boek aan de haal was gegaan. In Doctor Sleep is het jongetje Danny uit het eerste boek inmid dels een volwassen man (gespeeld door Ewan McGregor) die kampt met een drankprobleem, een zwervend bestaan en losse rela ties. Maar als hij in een hospice belandt, vindt hij zijn draai. Tot dat een jong, zwart meisje hem telepathisch weet te bereiken en het verleden de kop opsteekt. Het kwade wordt gesymboli seerd door een heksachtig crea tuur (Rebecca Ferguson) die een sekte om zich heen heeft verza meld met de belofte van een eeu wig leven. Dat daarvoor mensen, inclusief kinderen, moeten wor den geofferd is bijzaak. Doctor Sleep verbindt beide verhalen met elkaar. Probleem is dat alles een logische uitleg krijgt, ondanks het onwaarschijnlijke karakter van de gebeurtenissen. Zelfs vragen uit The Shining krijgen een antwoord. Er blijft voor de kijker veel te wei nig te gissen over. Kubrick had dat toch beter begrepen. - A.Z. The Report Dit is zo'n politieke thriller waar van je hoopt dat hij een groot pu bliek bereikt. The Report doet op intelligente en toegankelijke wijze uit de doeken hoe de CIA ongestraft immorele beslissingen nam, hoeveel macht de geheime dienst heeft en hoe succesvol men blijkt in het verhullen van schandalen, zoals martelverhoor technieken. Het scenario is op ware feiten gebaseerd. Een Se- naatsonderzoeker (Adam Driver) moet na 9/11 verhoortechnieken van de CIA onderzoeken. Mede werking krijgt hij niet. Deuren sluiten, telefoontjes blijven onbe antwoord en documenten zijn onleesbaar gemaakt. Tot in het Witte Huis aan toe doet iedereen z'n best alle ellende binnenboord te houden. Driver is perfect gecast als ingetogen doorbijter, net als zijn tegenspelers Annette Bening, Jon Hamm en Michael C. Hall. Toegegeven, je mensbeeld wordt er niet vrolijker op, maar deze film is naast onthullend óók ge woon bijzonder spannend. - M.N. gen dat Last Christmas niet de zoveel ste romantische komedie uit de ko ker van Hollywood is. „Ik noem het liever een dramatische romantische komedie. Alle personages zijn geba seerd op mensen uit mijn omgeving. Daar zitten ook vluchtelingen bij. Hun lot is een belangrijk thema in de film. De vrouw die ik speel, Ade- lia, is uit voormalig Joegoslavië ge vlucht en heeft veel meegemaakt. Nationalisme is een belangrijk on derdeel van het verhaal. In deze tij den van brexit kan nationale trots gauw omslaan in iets heel be angstigends." Ter geruststelling voegt Thompson daaraan toe: „Last Christmas is beslist geen po litieke film. Het ligt meer in de sfeer van Sense and Sensi bility, hoewel er ook ele menten van Love Actually in verwerkt zijn." Decoratie De kerstviering krijgt vanzelfsprekend een belangrijke plaats in het verhaal. Thomp son heeft er een haat-liefde verhouding mee. ,,Met de com merciële kant heb ik niets. Het gedwongen geven van cadeaus aan elkaar heeft volgens mij niets met de kerstgedachte te maken. Het kan dodelijk vermoei end zijn, zeker als in oktober al de eerste uitingen in de winkels te vinden zijn. En dan de kerstavond in familiever band. Er is altijd wel een tante bij die je uit de goedheid van haar hart een sweater geeft die je nooit van je leven zal dragen. I Iet is zo wel heel aandoenlijk als pijn lijk. Maar ik ben wel dol op kerst bomen met alle versierselen. Ik koop elk jaar een paar nieuwe exemplaren voor mijn kerst decoratie. Mijn laatste aanschaf was een sixpack van een bier merk en een krokodil met pan toffels." De actrice heeft wel haar echtgenoot Greg moeten overhalen om het feest te vie- donderdag 7 november 2019 GO Kate (Emi lia Clarke) and Tom (Henry Gol ding) in Last Christmas. FOTO UNIVERSAL ROMANTISCH DRAMA Regie: Paul Feig. Hoofdrollen: Emilia Clarke, Emma Thomp son en Michelle Yeoh. Kerstmis begint dit jaar vroeg in de bios coop. Het romantische drama Last Christmas, gebaseerd op het gelijknamige meezing- nummer van Wham, zoomt nu al in op de kerstsfeer met familie diners, potsierlijke versierselen voor de kerstboom en de hunkering naar liefde van de medemens. Qua liefde zit het Kate, die verkleed als elfje in een Londense kerst winkel werkt, niet mee. De voormalige Joego slavische vluchteling heeft veel losse con tacten, maar de ware zit er niet bij. Ook haar relatie met haar moe der (gespeeld door Emma Thompson met een vet Oost-Euro pees accent) die in haar tragische verle den is blijven hangen, vlot niet erg. Als Kate (gespeeld door Game of Thro- nes-ster Emilia Clarke) eindelijk een aardige man ontmoet, blijkt er toch een onvoorziene complicatie op de loer te liggen. Last Christmas balan ceert tussen kerst- kitsch, romantiek en zwaarder drama over het lot van vluchtelin gen in Engeland. Dat laatste komt te karig aan bod, want de nadruk ligt op de lief desperikelen van Kate. De film wordt gered door een twist in het laatste deel van de film, die verwijst naar het titelnummer van Wham. -A.Z. 44 HORRORDRAMA Regie: Mike Flanagan. Hoofdrol len: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson en Carl Lumbly. Rebecca Ferguson als Rose the Hat. FOTO WARNER BROS THRILLER Regie: Scott Z. Burns. Met: Adam Driver, Annette Bening Emma Thomp son baseerde alle personages in de film op mensen uit haar omge ving. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51