II Niet op alle snelwegen 4 dagen Sauerland 4 BOEREN WERKBEZOEK RUTTE Boeren voelen zich van alle kanten aangevallen, óók door regeringspartij VVD. Premier Rutte waagde zich gisteravond in het hol van de leeuw. Hij ging in een stal in Overijssel met honderden bezorgde boeren in discussie over de stikstofcrisis. Noodwet ,,Het ergert mij dat er vorig jaar nog niets aan de hand was'', zegt Van Spijker. ,,En dan nu, door een rech terlijke uitspraak, kan de hele Neder landse economie als een baksteen in elkaar zakken.'' Van Spijker vindt dat Rutte een noodwet moet invoeren waardoor de agrarische sector en de bouw toch weer stikstof mogen uit stoten. ,,De landbouw krijgt nu alle schuld van de stikstofproblemen. Dat is niet eerlijk. Want van andere sectoren, We kunnen helaas niet zeggen dat we doorgaan met bouwen en boeren Als premier Mark Rutte het boeren erf oploopt van een melkveehou der in de Overijs selse buurtschap Vinkenbuurt, krijgt hij geen applaus. Honderden aanwezige boeren uit de omgeving - die Rutte opwachten in een grote stal - zijn argwanend. Ze willen van de VVD-premier weten of hij hen gaat helpen. ,,We kunnen helaas niet zeggen dat we doorgaan met bouwen en boeren: het stikstofprobleem ^s er'', zegt Rutte meteen. ,,Ik heb nachtmerries van bedrijven die op dit moment omvallen. Op die manier komen we in een crisis, als we niet oppassen.'' Het is voor het eerst dat Rutte zich tussen de boze boeren begeeft. Bij de twee massale boerenprotesten op het Malieveld in Den Haag, vorige maand, liet hij zijn gezicht niet zien. ,,Ik ben blij dat hij hier nu is'', zegt melkveehouder Arno van Spijker (44), op wiens bedrijf de premier te gast is. Van Spijker is VVD-lid en een be kende van VVD-landbouwwoord- voerder Helma Lodders in de Tweede Kamer. Zij heeft geregeld dat Rutte naar Vinkenbuurt is gekomen. ,,We wilden een gemoedelijke avond or ganiseren voor lokale agrarische on dernemers", zegt Van Spijker. ,,Want we maken ons grote zorgen.'' Van Spijker heeft 230 melkkoeien én een bouwbedrijf voor stalinrich tingen. Daarmee treft de stikstofcri- www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg Het gaat dan om snelwegen in de buurt van natuurgebieden, waar nu nog tot 130 kilometer per uur gereden mag worden. Door op die wegen - zo'n 50 tot 60 procent van alle rijkswegen - de snelheid te verlagen naar 100 kilometer per uur kunnen in 2020 voldoende nieuwbouwwoningen worden ge bouwd. Dat blijkt volgens Haagse inge wijden uit de nieuwste berekenin gen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), die de coalitietop dezer dagen bespreekt. Door de stikstof crisis liggen veel bouwprojecten stil. Pas als per direct minder stik stof wordt uitgestoten, mag de overheid weer bouwvergunnin gen uitdelen. Een gedeeltelijke snelheidsver laging kan dus voldoende stikstof ruimte opleveren voor kleine tot middelgrote woningbouwprojec ten (tot tweehonderd huizen). Daarbij plaatst het RIVM wel een kanttekening: automobilisten moeten dan écht niet harder dan 100 rijden. Anders bestaat het ri sico dat de stikstofuitstoot niet voldoende omlaag gaat en dat bouwprojecten alsnog niet door Gedeeltelijke snelheidsverlaging voldoende om te kunnen bouwen mogen gaan. Het RIVM stelt dan ook dat een algemene snelheids verlaging - op alle snelwegen - de meeste zekerheid biedt voor de woningbouw. Als in heel Neder land geen 130 meer mag worden gereden, bespaart dat zóveel stik- Halfpension Zuid-Limburg diner 3 dgn Munsterland HP donderdag 7 november 2019 Zelfs Rutte krijgt handen niet Honderden argwanende boe ren wachtten Rutte op in een grote stal in Vin- kenbuurt. Ze wil den van de VVD- premier weten of hij hen gaat hel pen. sis hem dubbel. Het is onzeker of zijn kinderen later de boerderij kunnen overnemen. En omdat er nu geen nieuwe stallen mogen worden ge bouwd, dreigt ook dat deel van zijn inkomsten op te drogen. -Mark Rutte, premier Peter Winterman Vinkenbuurt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De woningbouw kan worden vlotgetrokken door op ruim de helft van de snelwegen de maximumsnelheid te verlagen naar 100 kilometer per uur. Dat levert in principe genoeg stik stofruimte op, blijkt uit nieuwe berekeningen van het RIVM in opdracht van het kabinet. Peter Winterman Den Haag Sfeervol hotel met eigen well nesscenter, vlakbij Natuurpark Rothaargebergte! 3 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel Lahnblick (7,5) 3 keer een 3-gangen diner of in buffetvorm Incl. sauna, stoom- en zwembad hydrojet massage Tip: Kerstmarkt Winterberg van 13 dec. t/m 5 jan. 4* Hotel Parkstad-Zuia Limburg (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 3-gangen diner Tip: Vele kerstmarkten w 3* dS Hotel Gronau (8,4 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2x een 3-gangen diner Gratis koffie met gebak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4