k -ïgu&r 14 ZEELAND Grote aantallen palingen gevangen bij stuwcomplexen De palingstand is de afgelopen de cennia wereldwijd hard achteruit gegaan. Een van de oorzaken, naast overbevissing en een dramatische daling van het aantal glasaaltjes (jonge palingen die terugkeren uit de paaigronden in de Sargassozee), is het grote aantal sluizen, stuwen en waterkrachtcentrales in de rivie ren. De paling is een trekvis. Vol wassen dieren trekken uit sloten via rivieren naar zee, steken de At lantische Oceaan over en paaien in de Sargassozee, voor de kust van Noord-Amerika. De jongen zwem men terug de oceaan over en gaan via de rivieren het land weer in. Tijdens die trektocht komen de palingen steeds meer barrières te gen. De Zeeuwse wateren zijn gro tendeels met dammen afgesloten en in de rivieren zijn stuwen en sluizen, al dan niet in combinatie ren en -verwerkers. Dupan wil meer doen dan in het herstelpro gramma staat. Mensen van de stichting vangen sinds 2014 in het kader van het proj ect Paling over de Dijk in de trektijd op grote schaal palingen op plekken waar zij niet of moeilijk verder kunnen trekken. Ze doen dat op tien locaties, waaron der Alphen aan de Maas en Maurik aan de Nederrijn. Op beide plekken bevindt zich een complex van een stuw, een sluis en een waterkracht centrale. De sluis en de stuw zijn moeilijk tot niet passeerbaar, in de waterkrachtcentrale loopt de paling kans 'geknakt' te worden door de In het algemeen zien wij een stabilisatie van de paling, maar geen toename met waterkrachtcentrales. In 2007 is een Europees herstelprogramma voor de paling van kracht gewor den. Het houdt onder meer in dat er in september, oktober en novem ber niet op paling gevist mag wor den, omdat dit de maanden zijn dat de geslachtsrijpe paling naar zee trekt. Ook worden in het kader van het programma op grote schaal jonge palingen uitgezet. Paling over de Dijk Stichting Dupan beijvert zich voor een verbetering van de palingstand in Nederland. De naam staat voor Duurzame Palingsector Nederland. Het is een samenwerking van de palingvissers, -kwekers, -handela- Ik denk dat de paling bezig is met een structureel herstel turbines. In Maurik is een vistrap, maar de paling, een bodemdier, maakt daar geen gebruik van. Sinds het project begon zijn er nog nooit zo veel palingen gevan gen als dit jaar. ,,In Alphen was 2015 tot nu toe het beste jaar. Toen vin gen we in drie maanden 1640 palin gen'', zegt Manus van der Meer, projectleider van Paling over de Dijk. ,,Nu zijn we nog geen twee maanden bezig en hebben we al 1690 dieren gevangen. In Maurik is het nog extremer. Daar wordt de vangst uitgedrukt in kilo's. In het beste jaar tot nu toe, 2018, haalden we daar ruim 3500 kilo naar boven. Nu zitten we na twee maanden al op ruim 5000 kilo.'' De meeste ge vangen dieren zijn volwassen, ge slachtsrijpe vrouwtjes. Die zijn aanmerkelijk groter dan de manne tjes. De gevangen vrouwtjes zijn gemiddeld een meter lang en 10 centimeter dik. Mannetjes worden niet groter dan 60 centimeter. Ondanks schommelingen in de aantallen gevangen dieren ziet Van der Meer sinds het begin van Paling over de Dijk een toename. ,,Ik denk dat de paling bezig is met een struc tureel herstel in Nederland. Ik denk dat het een trend is. Overigens kun nen we niet tot in de eeuwigheid doorgaan met het overzetten van palingen. We zullen toch de blok kades moeten opheffen, zodat de paling uit zichzelf kan migreren.'' Martijn Schiphouwer van ken nisorganisatie Ravon (Reptielen-, amfibieën- en vissenonderzoek Nederland) betwijfelt of er sprake is van een structureel herstel. ,,Pa- ling over de Dijk is een mooi initia tief en als er meer palingen worden gevangen is dat op zich hoopge vend. De vraag is: hoe kan het dat de aantallen toenemen? Dan spelen er een paar dingen mee. Het trek- seizoen van de paling begint als het koud wordt, het gaat regenen en de waterstanden in de rivieren hoger worden. De afgelopen jaren waren wat dat betreft ongunstig. Het bleef lang warm en de waterstanden wa ren laag. Nu zijn de omstandighe den beter. Het heeft de afgelopen tijd veel geregend en het water in de rivieren staat redelijk hoog. Daarom komt er nu een flinke pa lingtrek op gang. Maar wat zeker zo belangrijk is: sinds 2011 mag er op de grote rivieren geen paling meer worden gevangen, omdat die te ver giftigd is voor menselijke con sumptie. Vooral met dioxine en zware metalen. De waterkwaliteit in de grote rivieren is de laatste ja ren weliswaar verbeterd, maar de rivierbodems zijn nog ernstig ver vuild, en het duurt jaren voor die vervuiling weg is. De paling leeft op de bodem. Daar leven ook alle kleine beestjes die de paling eet. Met die beestjes krijgt hij het gif binnen. Dus de grotere aantallen gevangen palingen in Alphen en Maurik zullen ook te maken heb ben met de verminderde visserij- druk. In het algemeen zien wij in Nederland een stabilisatie van de paling, maar geen toename.'' donderdag 7 november 2019 GO Is de paling op de weg terug of toch niet? Bij de sluizencomplexen van Al phen en Maurik zijn dit najaar bijzonder veel palingen gevan gen. Ze worden niet gevangen om op te eten, maar om ze langs de sluizencomplexen te leiden, zodat ze hun tocht naar de oce aan kunnen voortzetten. Of het grote aantal gevangen vissen duidt op een herstel van de pa ling, is niet duidelijk. Menno Pols Nijmegen/Alphen —Martijn Schiphouwer, RAVON —Manus van der Meer, projectleider Paling over de Dijk M Palingen worden in de Ne- derrijn bij Maurik gevangen in het kader van het project Paling over de Dijk. foto's william hoogteij- k. fa\v-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42