Muurschilderingen De Molen Wind Mobile 7 MIDDELBURG KUNSTWERKEN Een aantal kunstwerken is al zo lang uit het Middelburgse straatbeeld verdwenen dat de PvdA zich zijn lot aantrekt. Zijn ze er nog wel? En waar dan? En zien we ze ooit nog terug? man." De plaquettes - die bijna ogen als monumentjes - lagen on der en voor de Koepoort maar moesten daar weg voor de herin richting van het plein. Toen bleek dat ze ernstig beschadigd waren door stalen borstels die waren ge bruikt bij het weghalen van on kruid. De kunstenaar bood aan ze opnieuw te maken, maar dan van duurzamer Indiaas graniet. Dat vond de gemeente een goed idee en zij betaalde de kosten: 4475 euro. De eerste plaquette ligt onder de Koepoort. ,,Ik heb ze van daaruit als vanuit een trechter uitge strooid over het grasveld waar ze willekeurig lijken uitgewaaiderd naar het centrum van de stad toe." Marinus Boezem - die op een steenworp afstand van zijn kunst werk woont - is blij dat Passage 2012 terug is. Hij kan zich goed voorstellen hoe kunstenaars zich voelen van wie een werk uit het straatbeeld is verdwenen en er gens in een opslag in de vergetel heid dreigt te raken. ,,Een kunst werk is een deel van jezelf. Dat moet je levend houden door de verhalen die mensen erover ver tellen. Maar dan moet je het wel kunnen zien." Het eerste goede nieuws is er al: het kunstwerk Passage 2012 van Marinus Boezem is terug. Sterker nog, in een verbe terde versie. Gisteren is het terug geplaatst onder en bij de Koepoort. ,,Ja, dit is een heel positieve dag voor mij en voor de kunst in Mid- delburg", vindt de kunstenaar. Passage 2012 is een collectie van 25 hardstenen plaquettes met na men van overleden mensen die hun sporen hebben nagelaten in Middelburg. Marinus Boezem maakte ze voor de kunstmanifes tatie Facade in 2012. ,,Het gaat over de elite die een gemeenschap no dig heeft om de stad te inspireren en te ontwikkelen. Daarom heb ik mensen gekozen die hier echt iets betekend hebben. Zoals Hans Warren, Piet Mondriaan, Hen- riette van der Mey, Pieter Zee- REIMOND KIMPE WESSEL COUZIJN DIK BOX Van Plein 1940 naar (toch niet) de Loskade naar...? Het kunstwerk mar keerde vele jaren Plein 1940 maar moest wijken voor de herinrichting van het plein. Ook dit werk staat in de gemeentewerkplaats te wachten op een nieuwe bestemming. De Loskade was de beoogde nieuwe plek, en de kunstenaar was daar wel blij mee. Maar de 'project groep' vond de Wind Mobile uitein delijk toch 'niet inpasbaar' op de Loskade. De gemeente, de kunste naar en Stichting Beeldende Kunst Middelburg komen binnenkort weer bij elkaar om een oplossing te vin den. donderdag 7 november 2019 Vergeten, maar niet verloren Maurits Sep Middelburg Marinus Boezem en zijn vrouw bij kunstwerk Passage dat wordt teruggeplaatst. foto dirkjan gjeltema Eén van twee muurschilderingen van Reimond Kimpe uit een voormalige school aan de Olmenlaan. ARCHIEFFOTO RUBEN OREEL Kimpe maakte in 1956 en 1957 twee muurschilderingen. Ze sier den ooit een schoolgebouw aan de Olmenlaan en zouden na de sloop van de school een nieuwe plek krijgen in het zorgapparte- mentencomplex Hof 't Seijs, iets verderop. Maar Zorgstroom zag daarvan af en de schilderingen raakten in de vergetelheid. Tot dat - weer hij - kunstenaar Ko de Jonge op zoek ging en ze te- rugvond in - weer daar - een op slagloods van de gemeente. Een particulier van buiten Mid delburg heeft eens belangstel ling getoond, maar schrok terug voor de kosten om de schilderin gen te restaureren en conserve ren: 12.000 euro. De gemeente raadpleegt nu Peter Blom van het Zeeuws Archief over een goede bestemming voor de kunstwerken van Kimpe. Dit werk van Wessel Couzijn stond tot 1988 op de Nieuwe Burg maar werd weg gehaald omdat het kapot was. Daarna 'ver dween' het spoorloos. Kunstenaar Ko de Jonge begon uiteindelijk een speurtocht en vond het terug in de gemeentewerkplaats. Ook het afgebroken stuk van het kunst werk werd teruggevonden; een inwoonster van Middelburg bleek het al jaren thuis te hebben liggen. Restaureren en terugplaatsen van De Molen is volgens het college van B en W een optie, maar niet op dezelfde plek. Daar staat sinds 1990 het kunstwerk Een Ge stolde Herinnering van Sigurdur Gudmonds- son. De gemeente wil het overleg met Ko de Jonge en Galerie Caesuur over een an dere plek voor De Molen spoedig hervatten. De Molen in opslag bij gemeente. foto dirk jan gjeltema Wind Mobile. archieffoto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35