5 RADIOTECHNICUS ORAL HISTORYDAG Met een oude limonadefles, een paar wc- rolletjes en wat spoelen zette Peter Hossfeld (93) in Zierikzee tijdens de Watersnoodramp een noodzender in elkaar. Daarmee wist hij vanaf het geïsoleerde Schouwen- Duiveland contact te leggen met de buitenwereld Dit is PA-0-ZRK. Dit is PA-0-ZRK. Hoort u mij? Hoort u mij?" Die woorden slingerde Hossfeld op 2 februari 1953 de wereld in. De radiotechni cus van de Zierikzeese firma Wel tevreden had zojuist dik vier uur gesleuteld om, met allerlei geïm proviseerd spul, een zender te bouwen. Toen een zendamateur uit Middelburg reageerde, kwam alle spanning er bij Hossfeld uit. ,,Ik heb zitten grienen", vertelt hij in een reportage die Eric Holm van Omroep Zeeland van hem maakte. De getuigenis van Hossfeld was één van de verhalen die gisteren tijdens Oral Historydag in het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk werd verteld. Holm maakte de negen minuten lange film omdat het gisteren pre- cies 100 jaar geleden was dat de eerste Nederlandse publieke ra dio-uitzending was te horen. ,,In die 100 jaar tijd is er één moment geweest waarop de radio van cru ciaal belang was voor Zeeland en dan met name voor Schouwen- Duiveland", lichtte Holm zijn film toe. Indirect redde Hossfeld met zijn noodzender levens. ,,Ik ben er wel trots op dat ik dat heb kunnen doen. Het heeft enorm veel resul taat gehad", kijkt Hossfeld terug. De radiotechnicus was alleen met zijn 4-jarig zoontje thuis toen de dijken doorbraken. Hij bracht zijn kind in veiligheid en wilde gaan helpen. Toen hij hoorde dat er helemaal geen verbinding met de buitenwereld kon worden ge legd, besloot hij daar verandering in te brengen. In de werkplaats van zijn baas ging hij met spulletjes die hij daar kon vinden aan de slag. Krankzinnig Vijf dagen en nachten lang zat Hossfeld aan de zender gekluis terd. Hij speelde informatie door die hem werd toegespeeld, onder hield contacten met reddingsploe gen en gaf instructies zodat nood- pakketten op de goede plekken werden gedropt. ,,U moet precies op het Havenplein, dat plein hier midden in de stad, daar moet u op werpen", instrueerde hij piloten. Het was 'gekkenhuis' en 'krank zinnig' omschrijft hij de honder den contacten die hij in die eerste dagen na de Ramp tot stand bracht. De zender waarmee hij dat deed is, nog volledig intact, in het Watersnoodmuseum te zien. Daar hebben ze, afgelopen zomer, een zaal in museumbrasserie en ken niscentrum Het Vijfde Caisson Ik ben er wel trots op dat ik dat heb kunnen doen. Het heeft enorm veel resultaat gehad naar Hossfeld vernoemd. ,,En daar gaan we nog iets aan toevoegen", beloofde museumdirecteur Siemco Louwerse gisteren. Straks is daar ook het werkplaatsje van Weltevreden te zien, waar ooit die noodzender is gemaakt. Op Oral Historydag is ook de ar- renslee gepresenteerd, die 66 jaar lang in hotel-restaurant De Camp- veerse Toren in Veere stond. Voor de familie een emotioneel mo ment, maar het zorgde tegelijker tijd voor verhalen. Zoals die van Bert Hendrikse die foto's heeft waarop hij als jochie van 3 op die zelfde arrenslee zit. De slee stond medio 1953 voor zijn ouderlijk huis aan de Ring. Hendrikse was destijds het enige kind op Ou- werkerk, omdat zijn moeder waste en kookte voor de mannen die aan de dijken werkten. Alle andere kinderen waren geëvacueerd. Van alle ellende had hij als peuter geen idee. ,,Ik vond het wel leuk om het enige kind te zijn. Ik kreeg aan dacht van iedereen." 86 groepsreizen al vanaf679,** donderdag 7 november 2019 GO Peter redde indirect vele levens Esme Soesman Ouwerkerk -Peter Hossfeld De film over Hossfeld is te zien op: omroepzeeland.nl. Authentiek West Cuba (nieuw!) Maak kennis met Cuba in swingend Havana, de groene Vinales-vallei en op het heerlijke strand van Varadero Groepsreis 11 dagen Japan Compleet Kyoto, Nagasaki, Tokyo, eeuwenoude tuinen en fietsen op het platteland: beleef authentiek en modern Japan! Groepsreis 21 dagen 8,6 Q Hoogtepunten van Peru Koloniale steden, de majestueuze Andes, de Heilige Vallei, Titicaca en ultiem hoogtepunt Machu Picchu Groepsreis 18 dagen 8,8 Q Beste van Noord- Zuid-Thailand Van Bangkok naar de Gouden Driehoek tot het tropische Krabi, al het bijzondere van Thailand zit in deze reis Groepsreis 21 dagen Wildparken van Zuid-Afrika Ga op zoek naar de Big Five in de mooiste nationale wildparken en beleef beestachtig mooi Zuid-Afrika Groepsreis 16 dagen 8,5 Q Siemco Louwerse, directeur van het Watersnoodmuseum tijdens de Oral Historydag. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33