Nemag slaat dubbelslag: het Zierikzeese bedrijf wint innovatieprijs én publieksprijs 4 Preventief toezicht door provincie dreigt voor Schouwen-Duiveland Marcel Modde Zierikzee Wethouder financiën Daniël Joppe heeft de gemeenteraad schriftelijk geïnformeerd over de waarschu wing van het provinciebestuur. De gemeente wil in de begroting voor 2020-2024 financiële armslag hou den voor andere zaken en niet nu al de boel dichttimmeren met bedra gen voor jeugdzorg. ,,In de tussen tijd voeren we ons eigen proces om die financiële ruimte wél te vin den", reageert coalitieleider Rob bert Lievense op de aanzegging uit Middelburg. De fractievoorzitter van LSD benadrukt dat Schouwen- Duiveland allesbehalve armlastig is en genoeg geld in reserve heeft om de uitgaven te verantwoorden. Lievense zoekt de 'budgettaire ruimte' in een herschikking van ta ken. ,,Het klinkt misschien gek, maar op een begroting van 110 mil joen euro doet een miljoen meer of minder niet echt pijn. We zijn ons voor de volle 100 procent bewust van wat er op ons afkomt met de jeugdzorg. En hebben daar ook al maatregelen op genomen. Alleen worden die pas in het komende be grotingsjaar verwerkt. Daar gaan we het volgende week in onze be grotingsvergadering over hebben. En natuurlijk nemen wij ook onze verantwoordelijkheid voor de jeugdzorg en het overige sociale do- Ze zijn hier welkom. Maar dan mogen ze ook zelf de koffie betalen mein. We laten die mensen écht niet zomaar in de kou staan." Lievense is stiekem ook wel blij met het preventief toezicht van de provincie. ,,Als ze over ons schou der meekijken, kunnen ze zelf zien welke financiële ravage jeugdzorg aanricht. Ze zijn hier welkom. Maar dan mogen ze ook zelf de koffie be talen." Wethouder Joppe sluit zich in een eerste reactie aan bij de woor den van Lievense. ,,Dit doorkruist het proces waar we al mee bezig zijn. We hebben een trits aan maat regelen in de steigers staan om de budgettaire ruimte te creëren die hier voor nodig is. Maar wij kiezen voor een zorgvuldig traject, in plaats van dit nu met een paar voor stellen te repareren." Tegen de zo mer (met de kadernota) wordt vol gens Joppe duidelijk hoe Schou- wen-Duiveland dat denkt te gaan doen. Het college komt later deze week met een formele reactie op de ingreep van het provinciebestuur. Volgens gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA) wordt de soep min der heet gegeten dan die nu wordt opgediend. Hij geeft aan dat er nog niks aan de hand is. Gedeputeerde Staten vellen pas een oordeel nadat de gemeentebegroting is vastge steld. Vloeien daar inderdaad con crete maatregelen uit voort om de uitgaven voor j eugdzorg te verzeke ren, zoals Joppe en Lievense aange ven, dan houdt Schouwen-Duive- land zelf alle touwtjes in handen. Van de vijf finalisten bleef Nemag de eilandelijke collega's van RoNik Inspectioneering uit Bruinisse (in dustriële inspecties met drones) met een neuslengte voor. Vanaf 2008 heeft Nemag aan de ontwik keling van een nieuwe grijper voor bulkgoederen gewerkt. Ogen schijnlijk niet zo heel bijzonder, maar schijn bedriegt. De huidige grijpers zijn al heel lang op de markt. ,,De grijpers die bij de aan leg van de Afsluitdijk zijn ge bruikt, kun je nog steeds kopen. In bijna negentig jaar is er niet veel veranderd'', zegt Corbeau. Familiebedrijf Om het familiebedrijf met 50 me dewerkers steviger te verankeren, besloot Nemag een innovatieve grijper te ontwikkelen. Het Zierik- Onze innovatie is bij klanten goed ontvangen. We hebben er al een aantal verkocht zeese bedrijf kreeg daarbij hulp van de Technische Universiteit Delft. Er werd zelfs een promoven dus uit Australië overgevlogen. Sa men met twee andere promovendi ontwierp hij een simulatiepro- gramma. Op basis van dat digitale stukje gereedschap rolde er een ontwerp uit waarop de nieuwe se rie grijpers bijna volledig is geba seerd. Lagere kosten Nemag levert ze met verschillende hefvermogens tot wel 60 ton. Met de nieuwe grijper kunnen zee schepen met bulkgoederen zoals ijzererts 10 procent sneller worden gelost. En dat tegen lagere kosten en een lager energieverbruik. Cor- beau: ,,Onze innovatie is bij klan ten goed ontvangen. We hebben er al een aantal verkocht." Nemag ex porteert wereldwijd in een markt waar de prijzen onder druk staan, maar er komen vrijwel zeker nog bestellingen aan. Een grijper kost tienduizenden euro's en soms wel meer dan een ton. ,,Dat is voor een aantal bedrijven best een investe- ring. Daarover wordt niet van van daag op morgen een beslissing over genomen." HZ-studenten De andere finalisten waren naast RoNik aannemingsbedrijf H4A uit Sas van Gent (bio-asfalt), Kingfish uit Kats (duurzame viskweek) en Environmental Monitoring Systems uit Sint-Annaland (am- moniakmetingen in de veehoude- rij). De Emergo-prijs wordt moge lijk gemaakt door de provincie, HZ University of Applied Sciences, Kamer van Koophandel, Dockwize en werkgeversorganisatie VNO- NCW. Juryvoorzitter en gedepu teerde Jo-Annes de Bat reikte de prijs uit, die bestaat uit een bokaal, eeuwige roem en publiciteit. HZ- studenten voorzagen de vakjury van informatie. Per genomineerd bedrijf voerden ze een scan uit. donderdag 7 november 2019 Begroting jeugdzorg baart zorgen De gemeente Schouwen-Duive- land wordt de komende maan den extra op de vingers gekeken door de provincie. Aanleiding voor het dreigende preventieve toezicht zijn de oplopende kos ten voor jeugdzorg. Schouwen- Duiveland weigert op voorhand geld te reserveren voor alle door lopende uitgaven voor dat doel. -Robbert Lievense, fractievoorzitter LSD Het Nemag-kwartet met de bokaal. Vlnr Guido van Koeveringe, directeur Michel Corbeau, Wilbert de Kluijver en Manuel Cattoir. FOTO DIRK JAN GJELTEMA Nemag uit Zierikzee zet twee kroontjes op het werk. Met een nieuw type grijper won Nemag gisteren zowel de Zeeuwse in novatieprijs Emergo als de pu blieksprijs. „Geweldig'', zegt di recteur Michel Corbeau, ,,ook voor ons team dat keihard werkt." Frank Balkenende Goes -Michel Corbeau, directeur Nemag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32