Bomans Weer leerlingen Calvijn gepakt voor vuurwerk Baan minder zeker aan randen van Nederland 2 WILLEM VAN DAM Column Het briefje bewaar ik nog al tijd zorgvuldig in een door zichtig plastic mapje; het briefje dat Godfried Bomans zo'n zeventig jaar geleden - met pot lood! - aan mijn vader schreef. Mijn vader (hij bracht het van broodbezorger tot journalist én schreef enkele toneelstukken) had Bomans om raad gevraagd: hoe kan ik mijn schrijverschap verbe teren? Bomans was niet te beroerd om mijn vader van advies te die nen: ,,Werk. Verwacht niets van anderen. Werk zóo, dat de men- schen U lezen. Een andere weg is er niet.'' Bomans (1913-1971) was onge twijfeld een van de populairste schrijvers van zijn tijd. Hij ver scheen op de radio, de televisie. In mijn boekenkast staan de Bo- mans-bundeltjes keurig gerang schikt zij aan zij: Buitelingen, Kop stukken, Op het Vinkentouw. En na tuurlijk Pa Pinkelman, Pieter Bas, Erik of het klein insectenboek. wijze zowel de lichte als serieuze toets te hanteren. Maar wie zou hem nog lezen? Slechts weinigen, vrees ik. Zelf pluk ik nog hoogst zelden een Bomans uit de boeken kast. En de boekhandelaar bij wie ik met enige regelmaat een voet over de drempel zet, schudt het hoofd. Bomans? Vrijwel geen vraag meer naar. En toch, hoera! - er is, las ik af gelopen weekeinde in De Volks krant, een biografie over Bomans in de maak én deze week ver scheen bij Uitgeverij Van Oorschot een fraai vormgegeven bundel (in dundruk) met bijna 300 Bomans- pareltjes. De titel: De Brandmeester, een saluut aan brandmeester Ko perbuik, die zich had bekwaamd in het nathouden van belendende percelen. Want: 'De brand als zo danig interesseert ons niet. Die be schouwen wij als een gegeven grootheid, een speling der natuur, waarin berust moet worden'. Mijn advies: rept u als de wiede weerga naar de boekhandel om De Brandmeester aan te schaffen. Werk zóo dat de menschen U Lezen DE STELLING Vandaag: Ik kan niet zonder radio Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters LAGERE INTELLIGENTIE DOOR LODEN drinkwaterleidingen GELUKKIG BRINKEN WIJ NOOIT WATER UIT £>E KRAAN NEE* LIEVER THEE Coke gevonden in bananencontainer AARDENBURG Gewonde bij frontale botsing Souburger moet rijbewijs inleveren Beide leerlingen wonen in de ge meente Reimerswaal, één van hen zit op de locatie Kerkpolder, de an der op de vestiging in de Appel straat. De politie stuurt ze door naar Halt, die een passende maatregel oplegt. Vorige week kreeg ook een 14-ja- rige leerling uit de gemeente Veere bezoek van de politie. Hij had ook een vuurwerkhandeltje. Bij hem thuis vond de politie 200 stuks knalvuurwerk. Volgens Henk Guiljam, locatiedi recteur Appelstraat, ontdekte één van de collega's dat op een stil plekje in het schoolgebouw vuur- werk werd uitgeruild. Dat de aan houding op school plaatsvond, vindt hij geen slecht bij-effect. ,,Zoiets gonst dan heel snel door de school." Hij hoopt dat door deze daad te stellen vroeg in het 'vuur werkseizoen' een einde wordt ge maakt aan bezit, gebruik en ver koop. Verwijdering De school is nog met de ouders van de kinderen in gesprek over maat regelen. Guiljam wil daar niet op vooruitlopen, maar hij wijst wel op de regels in de schoolgids. Daarin staat gebruik en bezit van vuur werk kan leiden tot schorsing. Han del kan zelfs verwijdering van school tot gevolg hebben. Vanwege de veiligheid van de leerlingen, besteedt het Calvijn College volgens de locatiedirecteur veel aandacht aan de gevaren van vuurwerk. „Frappant is dat juist deze week bureau Halt voorlichting komt geven in alle eerste klassen." Naast de voorlichting, houden ook docent hun oren en ogen extra goed open. Het PBL heeft daarbij gekeken naar twee groepen: starters op de ar beidsmarkt en voormalig werklo zen. Wie in Zeeland zijn eerste aan stelling krijgt en wie vanuit de WW weer een baan heeft gevon den, heeft 4 procent minder kans dat hij dat werk behoudt dan een vergelijkbare werknemer in de Randstad. Vooral aan de randen van Nederland bestaat minder werkze kerheid dan in het westen van het land en de schil om de Randstad. Ook de 22 grootste steden scoren minder goed, omdat daar een grote groep mensen woont met weinig kansen op de arbeidsmarkt. Voor de meeste Randstedelingen is de baanzekerheid echter hoog. Hoewel opleidingsniveau en mi gratieachtergrond een grotere rol spelen, is de regio waar iemand werkt ook van invloed op de werk zekerheid. In de buitenste ring van het land kunnen regionale omstan digheden uitzicht op een langdurig dienstverband beperken. In Zee land gaat dat onder meer over tijde lijke banen en uitzendwerk in het toeristisch seizoen. Ook in de land bouw is veel seizoenswerk. Verhuizen De oplossing lijkt verhuizen naar een regio waar een werknemer ze ker is van een vaste baan voor lange tijd. In de praktijk is dat echter voor veel mensen onhaalbaar. Vooral be taalbare woonruimte is een knel punt. Wie vanuit Zeeland in de Rand stad gaat werken, loopt onder meer aan tegen hoge huizenprijzen en lange wachtlijsten voor huurwo ningen. Het PBL stelt vast dat dit soort regionale verschillen leidt tot ongelijke kansen voor werknemers. 3 dagen 4*-Van der Valk nabij ll^plplS Wffm Den Bosch incl. diner donderdag 7 november 2019 Bomans wist op meesterlijke Een andere weg is er niet. Reageer op pzc.nl Gisteren: Robots zijn een uitkomst voor de zorg 972 reacties NOG KOFFIE ROTTERDAM De douane heeft vorige week 750 kilogram co caïne onderschept tij dens een controle in de Rotterdamse haven. De drugs zaten verstopt in een container tussen ba nanen. De container was bedoeld voor een bedrijf in Vlissingen; dat bedrijf heeft niets met de smok kel te maken. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren be kendgemaakt. De douane ontdekte de grote hoe veelheid drugs tijdens een controle op donder dag 31 oktober. De container waarin de bananen zaten, kwam uit Ecuador. v.,, Bij een botsing op de Draaibrugseweg (N251) bij Aardenburg is gister middag iemand gewond geraakt. Twee auto's reden tussen Aardenburg en Draaibrug frontaal op elkaar. Daarbij raakte een inzittende ge wond. Die is met een ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Verkeer in de richting van Draaibrug werd tijdelijk over de pa rallelweg gestuurd. Beide auto's raakten zwaar beschadigd en zijn weggetakeld. De politie onderzoekt hoe het ongeluk kon ge beuren. VLISSINGEN Een 30-jarige Oost-Sou burger is voorlopig zijn rijbewijs kwijt, omdat hij weigerde een alcohol en drugstest te doen. Dat gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag op de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissingen. Agenten spraken hem aan, omdat hij op zijn brommer een wheelie maakte. Dat is niet verboden, maar wel opvallend rijgedrag, vond de politie. Daarbij roken agenten alcohol. Een speekseltest en bloedafname werden door de man geweigerd. Daarop is zijn rijbewijs ingenomen. Opnieuw zijn twee leerlingen van het Calvijn College in Krab- bendijke betrapt op het bezit en in minstens één geval ook de handel in vuurwerk. De school leiding stapte zelf naar de poli tie. Agenten grepen de jongens van 12 en 14 maandag op school in de kraag. Joeri Wisse Krabbendijke De loopbaan van Harry uit Den Haag is een stuk zekerder dan die van Arjaen uit Aagtekerke. Dat blijkt uit een rapport van het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL) over regionale ver schillen in werkzekerheid. Frank Balkenende Goes Van der Valk Hotel Nuland - 's-Hertogenbosch 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffe t.w.v. 30,00 p.p, hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2