MEDIA CULTUUR 25 TOTEM - Cirque du Soleil We doen nog steeds waar we op ons 15de mee zijn begonnen: muziek maken name van nieuwe muziek in de stu dio van producer en goede vriend Niels Zuiderhoek. Met de kick-off van het jubileumjaar in het Paard van Troje eind december. Maar eerst met een bijzondere Europese tournee. Waar Ahoy een gevolg is van groot, groter, groots, gaat Di-rect in decem ber (terug) naar kleine zalen, maar dan in Europa. Het is pure liefde voor muziek. ,,Er moet als het ware geld bij", stelt Van Wageningen. Liefde Ze gaan van stad tot stad. Van Milaan en Zürich tot Wenen en Boedapest. Back to basic: zonder crew, in een bus waarin ook geslapen wordt. ,,Dan worden we wakker in de stad waar we gaan spelen en bouwen we zelf op en af', vertelt Jamie Westland. De blazers zullen er ook bij zijn. ,,Ze nemen speciaal vrij. Zeiden: 'Als er eten is en een slaapplek, gaan we mee.' Pure liefde voor de muziek'', aldus Van Wageningen. In de kleine zaaltjes met namen als Serraglio (Milaan), B72 (Wenen) en de Auster- Club (Berlijn) liggen de te verkopen T-shirts en cd's op een tafeltje voor het podium. ,,In het buitenland kent niemand onze muziek. We gaan van stad tot stad, en vragen daar aan de eigenaar van de club hoeveel kaarten er verkocht zijn. Dat kunnen er dan gerust 45 zijn.'' Van Wageningen: ,,De mensen zul len daar op onze bekende liedjes niet of anders reageren dan hier. Dan worden we Haagse blufgozertjes hoor, die een paar extra kooltjes op het vuur gooien om die man achterin de zaal ook te bereiken.'' ,,Zo zijn we ook begonnen, in kleine zaaltjes'', aldus Van Zoest, die uitkijkt naar de tour én de show in Ahoy. ,,Een van onze grootste krach ten is altijd de energie van het live spelen geweest, of dat nu in kleine gelegenheden is of straks in Ahoy.'' Van Zoest: ,,We hebben tijdens ons vijftienjarig jubileum ons strandcon- cert gehad. We hebben Afas gedaan en nu Ahoy. Het is zo spannend om na te denken over de manier waarop we straks al die 14.000 bezoekers kunnen bereiken. Het mooie: we zijn door de jaren heen door zoveel fases gegaan, hebben ons ontwikkeld, zijn verschillende paden ingeslagen, maar doen nog steeds waar we op ons 15de mee zijn begonnen: muziek maken.'' Wageningen. ,,Een groot contrast met ons vijftienjarig bestaan, waarbij de productiviteit aan de creatieve kant wat lager lag." Morgen is de dag dat Marcel Vee- nendaal er (als opvolger van Tim Ak kerman) tien jaar geleden bijkwam. De komst van de leadzanger bracht verdieping. ,,Een woelige tijd, waarin ook mijn moeder overleed", diept Veenendaal op. ,,En deze jongens hier, ze hadden al een reis gemaakt van tien jaar. Dat zorgt voor een an dere dynamiek. Je leert elkaar ken- nen. Zoekt naar elkaars veiligheid. Ik had soms het idee dat ik mij op ijs schotsen bevond. Het duurde dan ook even voordat ik mijn weg vond, maar ik had nooit gedacht dat mijn stem zo gehoord zou worden." Wat hielp was de verhuizing van Veenendaal naar Den Haag ('Als je een band bent, moet je je er ook naar gedragen') én de geboden ruimte om de band, bijna letterlijk, een nieuw gezicht te geven. Van Wagen- ingen: ,,We hebben gekozen om niet vast te houden aan wat er was. Dus niet gezocht naar iemand die op Tim leek, maar een zanger met eigen in zichten. Marcel was het spannendst. Spike, Jamie en ik waren bereid alles te verliezen, maar de realiteit bleek anders. Dat Paul (Jan Bakker, gitarist, red.) die al zo vaak meedeed, er vast bij kwam, was eigenlijk logisch. Het voelde zo vertrouwd, hij was al een van ons. Kijk, je kunt dingen voor lief nemen, maar je wilt ook blijven groeien. Met nieuwe avon turen." En die komen eraan. Met de op- Cirque du Soleil is terug in Nederland met zijn beroemde show TOTEM. In het inmiddels tiende succesvolle jaar geeft TOTEM een fascinerende blik op de reis van de mensheid. De show is nu te zien op het Malieveld in Den Haag. Speciaal voor jou als Lezer bestel je tickets voor TOTEM nu met 30% korting! Bestel tickets op pzc.nl/totem P*JL donderdag 7 november 2019 A Di-rect viert zijn twintigjarig bestaan. FOTO SET VEXY 44 —Spike van Zoest Kaarten zijn vanaf maandag 11 november 10.00 uur verkrijgbaar via di-rectinahoy.nl Nu te zien tot en met 8 december 2019 Malieveld, Den Haag *De ticketprijzen zijn afhankelijk van de datum, tijd en rang en de vanaf prijs geldt zoLang de voorraad strekt. De prijzen zijn exclusief €2,- servicekosten per ticket. SOLEIL VANAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25