O De tijd dringt in talkshowland V J i li 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Di-rect geeft volgend jaar op 10 oktober een concert in Ahoy. De jubilerende band staat voor nog meer avonturen: een nieuw album én een Europese tour langs kleine zalen. Het is natuurlijk een onmogelijke opdracht, 100 jaar radio terugbrengen tot één uur De Wereld Draait Door. Matthijs van Nieuw- kerk kan snel praten, maar zelfs hem gaat dat niet lukken. Bovendien weet je als redactie van tevoren dat elk van de 1,2 miljoen kijkers (en een nog niet nader uitgeplozen aantal luisteraars die de uitzen ding via Radio 1 volgden) z'n eigen jeugdherinne ring koestert en het als een ongelofelijke omissie ziet dat uitgerekend d^e er niet in zit. Dus waar wa ren The Magic Friends nou, beste DWDD'ers? Grapje natuurlijk. Ik miste slechts één iemand echt in de show en dat was Frits Spits, de dj die dwars door generaties heengaat en niet voor niets onlangs werd verkozen tot beste radiomaker van de afgelopen eeuw. Hij kon er echt niet bij zijn, be zwoer Matthijs en klopte op het borstbeeld van Spits dat als eerbetoon op het mengpaneel van spreekstalmeester Gerard Ekdom was gezet. Dat maakte het eigenlijk allemaal nog ietsje sneuer. Helemaal omdat er ook al geen limerick a la De Avondspits vanaf kon. Had die bijvoorbeeld laten voorlezen door Jan 'mr. Candlelight' van Veen. Wat was er wel? Een vlotte uitzending die zich het best laat omschrijven als een langgerekte Herin nert u zich deze nog-nog-nog? Met de grootste ge mene delers uit de radiogeschiedenis en voor elke generatie wat wils. Willem van Kooten alias Joost den Draaijer. Lex Harding op z'n 'Rauws' onder vraagd door Ruud de Wild. De Giel Mobiel. Felix Meurders en Dolf Jansen van Spijkers met Koppen tegenover twee commentatoren van Langs de Lijn. Al mocht natuurlijk een fragment van het legenda rische duo Willem Ruis en Koos Postema niet ont breken. Zouden de luisteraars van nu het nog pik ken als Henry Schut en Hugo Borst op zondagmid dag met hulp van een fles witte wijn de voetbaluit slagen omtoveren tot puur cabaret? Ik zie de #op- hef al voor me. DWDD zou DWDD niet zijn als oervader Willem Duys geen monumentje kreeg. En ach, Curry Van Inkel. Dat was wat op de vrijdagavond. Pure lol. Ik mis die losheid en spontaniteit op de heden daagse radio. De dj's van nu spelen zo de dj achter hun microfoons. Mattie en Marieke van Qdemon- streerden precies mijn punt in hun speciale editie van Het Geluid. Het leek wel of ze al hun teksten van de autocue lazen, zo strak en ingestudeerd kwam het over. Maar misschien had Edwin Evers gewoon gelijk aan het begin van de uitzending. Je moet geen ca mera op de radio zetten. Quote van de dag Terugkeer Wintertijd Deneuve in ziekenhuis DI-RECTJUBILEUM amie Westland kijkt zijn ogen uit. De drummer van Di rect had de grondig verbouwde studio in Den Haag nog niet gezien. ,,Dit is wel next chapter", zegt hij. „Insane. Je hebt dus geen Porsche gekocht, maar verstandig geïnvesteerd." Westland heeft het tegen Bas van Wageningen, de bassist die een maand lang bezig geweest is met ver bouwen, timmeren en renoveren. ,,Toen ik 17 was, heb ik geholpen om dit tot een oefenruimte te maken. Tien jaar later kon ik het pand kopen en nu, weer tien jaar, en heb ik er voor gezorgd dat ik straks op m'n 40ste niet een jeugdhonk binnen loop. Zo'n verbouwing kost energie, maar levert minstens zo veel op. Ik heb hier gisteren zitten bassen. Groot verschil. De ruimte kan alle geluiden aan. Met een lage toon tril je niet de halve tent uit elkaar.'' Ze zitten net weer bij elkaar, de bandleden van Di-rect. Met behalve Westland en Van Wageningen ook Marcel Veenendaal, Spike van Zoest en Paul Jan Bakker. Terug van vakan tie én verbouwing. ,,Een break van De Europese tour is pure liefde voor muziek. Er moet als het ware geld bij een maand, nog nooit is onze agenda zo lang leeg geweest'', stelt Westland. ,,Met dank aan Spike", voegt Bakker toe, ,,die wilde naar Amerika.'' De gi tarist maakte een roadtrip door Cali- fornië met zijn vriendin. ,,Een gewel dige reis", zegt Van Zoest, ,,zoveel ge zien, zoveel meegemaakt, al was het heel vreemd om een maand lang mijn gitaar niet aan te raken. Dat is nog nooit gebeurd.'' Prettige storm Na de stilte van de break - Westland ging naar Spanje, Veenendaal genoot in Den Haag met zijn gezin - komt de storm. Een prettige storm, benadrukt het vijftal. Di-rect gaat namelijk het jubileumjaar in met veel nieuws. Een Europese tour langs kleine zalen (al in december), een nieuwe album (na de zomer van 2020) en een con cert in Ahoy. ,,Op 10-10-20, kan het mooier?'' grijnst Van Zoest. ,,Ahoy stond bovenaan ons verlanglijstje. We hebben er al zo vaak gespeeld, al vanaf ons 16de. Bij de TMF Awards, daarna Pepsi Pop, Vrienden van Amstel talloze keren. Maar altijd in dienst van andere evenementen. Nu dus zelf. Zo cool. Die setting, als een arena voor gladiatoren. Ahoy is magie.'' Het wordt, uiteraard, een terugblik. ,,Maar nieuwe muziek zal ook centraal staan'', zegt Van De NPO ziet op het prestigieuze tijdslot tussen 23.00 en 00.00 uur het liefst een vast presenta tieduo aan tafel. Documentaire maakster en columniste Fidan Ekiz en EO-Tijs van de Brink staan hoog op het verlanglijstje, maar de kogel is nog niet door de kerk. Intussen wordt druk geëxperimenteerd met anderen. De publieke omroep is druk be zig met het oplossen van een crisis in talkshowland. Deze be gon toen bekend werd dat Eva Jinek verhuist van NPO 1 naar RTL 4. Ze presenteert daar be gin januari haar eerste afleve ring. Dan moet ook op NPO 1 de nieuwe talkshow van start gaan. Jeroen Pauw springt niet in het ontstane gat. Sterker, of hij te rugkeert op de late avond is nog onderwerp van discussie. De tijd begint te dringen. Op de achtergrond wordt nog ge dacht aan verschillende scena rio's, ook qua programmafor mule. Zo bestaat er een idee een soort Met Het Oog Op Morgen (NPO Radio 1) op tv te lanceren. Dan wisselen verschillende pre sentatoren elkaar af. De onrust in talkshowland is dan nog niet voorbij. Een be langrijke reden voor Jineks overstap is het salarisplafond (de balkenendenorm) bij de pu blieke omroep. Ook DWDD-co- ryfee Matthijs van Nieuwkerk zou om die reden ernstig over wegen de NPO te verlaten. De presentator, die vorig jaar een salaris van 363.000 euro ver diende, moet volgend jaar - wanneer zijn contract met BNNVara afloopt - terug naar die norm van 194.000 euro. Het zou een breekpunt zijn. We hebben de tv's weggehaald uit de kamers van de kinderen Radio Tot zover de administratie, zou Matthijs zeggen. donderdag 7 november 2019 PC TELEVISIE Het programma Wintertijd keert terug. In de eer ste week van ja nuari spreekt televisiemaker Harry de Winter op NPO 2 vijf avonden achter elkaar met gas ten als Arjen Lu- bach, Youp van 't Hek en Guus Hiddink over muziek. FILM Catherine De- neuve is opge nomen in een ziekenhuis in Parijs. De 76-ja- rige actrice heeft volgens Le Parisien een beroerte gehad. De familie van de actrice meldt dat het naar omstandighe den goed gaat met Deneuve. 3 ■u Haagse blufgozertjes in Ahoy Dennis Jansen —Bas van Wageningen Ook Willemijn Veenhoven (De Nieuws BV), Sinan Can (Voor bij de Grenzen van Saoedi- Arabië) en Maaike Timmer man (Goedemorgen Neder land) worden getest als pre sentator van de nieuwe late night talkshow op NPO 1. Dat vertellen ingewijden. —Realityster Kim Kardashian op de Amerikaanse tv. Zij en haar man, rapper Kanye West, willen hun kroost beschermd opvoeden. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24