succes 'Ik heb altijd voor mijn vader gewerkt' 19 Hoeveel verdien je? niet gaat zetten. En als je eenmaal begonnen bent, moet je doorzetten." Problemen moet je koesteren, weet Randolph na jarenlange ervaring bij Netflix. Eens, zegt Scholten. ,,Een probleem is uiteindelijk de reden dat je bestaat'', zegt hij. Zijn advies aan kersverse ondernemers: ,,Ga in gesprek met andere ondernemers. Dat had ik zelf vaker willen doen. Een gesprek van een uur is meer waard dan twee of drie weken op cursus, of misschien wel een hele master. Sommige fouten moet je maken, maar ik had ook een aantal dingen kunnen voorkomen.'' Geldzaken Een niet onbelangrijke kant van het ondernemen: geldzaken. In Silicon Valley is het motto dat je altijd op zoek moet naar geld. 'Ondernemen is riskant', schrijft Randolph. 'Je wilt er zeker van zijn dat het enige risico dat je neemt je eigen huis is. Laat ande ren maar de inhoud van hun porte monnee opofferen.' Investeerders zoeken dus. Onzin, vindt Gabriëlse. „Misschien 'Koester problemen. Een probleem is uiteindelijk de reden datje bestaat' zaten wij als jonge ondernemers in een positie zonder veel verplichtin gen - geen hypotheek of gezin - maar wij zijn gewoon begonnen met onze studiefinanciering en ons spaargeld.'' Inmiddels heeft Seepje een inves teerder, maar Gabriëlse denkt dat je ook zonder geldschieter moet kun nen ondernemen. ,,Als jij zelf al niet bereid bent om de risico's te nemen, waarom zou een ander dat wel zijn?'' Ook ziet hij een verschil met het investeringsklimaat in de Verenigde Staten. ,,Ze stoppen overal geld in met de hoop dat er heus wel eentje slaagt. De afgelopen jaren is er veel geld verdiend.'' Scholten kreeg wel flinke investe ringen om Wonderkind - ook in Amerika - van de grond te krijgen. Toch is hij daar iets op teruggeko men, zegt hij nu. ,,Het heeft voor- en nadelen. Met veel geld maak je snel groeifouten. Daar leer je veel van, maar je slaat ook veel geld stuk. Ik denk dat het investeringsklimaat in Europa ook iets gezonder is dan Amerika. Daar is soms té veel geld, waardoor niet altijd duidelijk is waarin wordt geïnvesteerd." Afscheid Zelf nam Randolph in 2003 overigens afscheid van Netflix, nog voordat de dienst veranderde in het online plat form dat we nu kennen. Hij deed een laatste poging om een fysieke kiosk te realiseren om klanten direct van dienst te zijn. Het werkte, maar zijn compagnon vond het verstandiger om 'de focus alleen op hoofdactivi teiten te richten'. In goed overleg besloot hij dat dit het einde was van zijn periode bij Netflix. 'Ik besefte dat het grote, goed draaiende bedrijf dat Netflix was geworden eigenlijk geen deel uitmaakte van mijn droom. Mijn droom was dingen opbouwen.' ,,Ik verdien 2770 euro bruto, 2160 euro wordt op mijn rekening gestort. Dat is inclusief 110 euro reisvergoeding en 20 euro telefoonvergoeding.'' „Eigenlijk ben ik benieuwd of ik wel genoeg verdien. Het tankstation waar ik werk is van mijn vader geweest en ik heb dus altijd voor mijn vader gewerkt, totdat het bedrijf in 2016 is verkocht. Ik ben daardoor een aantal voordelen kwijtgeraakt. Bijvoorbeeld het extra zakcentje dat ik van hem kreeg toegeschoven en de der tiende maand die ik altijd handje contantje kreeg. Ik weet niet wat ik betaald zou moeten krijgen voor het werk dat ik doe.'' ,,Ik heb het geprobeerd op te zoeken in de Salariswijzer, maar daar staat mijn branche niet bij. En ik kwam niet uit de cao van de tankstati ons, het was een hoop tekst. Ook zag ik dat de functiejarentabel maar tot 8 jaar gaat. Maar ik heb 21 jaar werkervaring.'' ,,Het loon wat daar uitkomt is 2530 euro bruto. Dan verdien ik meer." ,,Nee, toen het bedrijf is overgenomen heb ik daar geen inspraak in gehad. Ik en mijn collega waren blij dat we onze baan konden houden. We hebben niet de leeftijd om over te stappen naar ander werk. Ik denk wel dat het tijd wordt om een keer om opslag te vragen.'' ,,Ik ga dat wel proberen. Het loopt bij ons in het bedrijf op rolletjes. Ze hebben weinig last van ons. Er is bij ons bijvoorbeeld nooit een tekort aan personeel, bij andere filialen wel. Daar moe ten ze bovenop zitten vanuit het hoofdkantoor.'' Verdient Doortje genoeg? donderdag 7 november 2019 GO is pas het begin -LAURENT SCHOLTEN Vandaag: Doortje (52). Ze werkt inmiddels 21 jaar als bedrijfsleider bij een tankstation. Dat doet ze fulltime. Wat verdien je? Blij mee? Heb je het ooit proberen op te zoeken? Dat komt omdat je de laatste schaal hebt bereikt. Dan krijg je in principe geen periodiek meer en blijft je salaris gelijk, afgezien van algemene cao-verhogingen. Heb je ooit met succes over je salaris onder handeld? En als blijkt dat je al aan je maximum zit, ga je dan nog steeds om opslag vragen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd52 jaar OpleidingsniveauMbo Functiegroep: Bedrijfsleider Branche: Detailhandel Werkervaring: 21 jaar Budget: Ja, verantwoordelijk voor budgetten tot 5000 euro Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 3109 euro voor 40 uur. ,,Ik ga het aankaarten, niet geschoten is altijd mis.'' O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19