ECONOMIE 17 Duitsland niet langer tegen Eerste winkel in België Bond roept op tot staking voor niets is Myrna Goossen, de ko ningin van de gezellige koffietijd- en klusprogramma's, al jaren het gezicht van Fletcher. Fletcher is met 100 hotels, ruim 6000 kamers, 2 miljoen overnachtin gen en een omzet van 285 miljoen euro veruit de grootste hotelketen van het land. Van der Valk heeft meer kamers, maar minder vestigingen. ,,En Van der Valk heeft meerdere fa milies, dat is eigenlijk een franchiser. Wij zijn één.'' Nederland ontdekken Het hotelbedrijf richt zich vol op ou deren. ,,Gepensioneerden zijn vitaler dan ooit, hebben meer geld en fietsen graag. Die groep actieve ouderen wordt steeds groter. Mensen die niet meer naar Parijs of Milaan hoeven voor een stedentrip. Dat hebben ze allemaal al gedaan en gezien. Ze wil len Nederland ontdekken. Lekker een weekendje fietsen. Nederland is kampioen korte vakanties. Een Ne derlander gaat 2,7 keer per jaar op een korte vakantie. Als je twee dagen gaat, voelt het als een week.'' Op de kaart van Nederland is Fletcher voor namelijk goed vertegenwoordigd langs de kust, op de Veluwe en in Limburg. ,,Ja, veel Fletcher-hotels zitten in de buurt van elkaar. Wij zijn daar ge komen en vervolgens kregen de ho tels in de buurt het zo moeilijk dat we ze konden overnemen.'' De con currentie van Fletcher is verre van gezellig. Tientallen familiehotels, maar ook Golden Tulips, Bilderbergs, Hampshire-hotels vielen in handen van het Fletcher imperium. De centrale aansturing die door Luken en Hermans werd uitgedacht gaat door tot in de kleinste details. De mosselpan in de Zeeuwse hotels wordt in Nieuwegein ingekocht. De kruidenmix wordt door de chefkok in Nieuwegein bepaald. Zelfs de kok in een van de hotels op de Veluwe moet zijn wildschotel op het hoofd kantoor laten keuren, qua kwaliteit en prijs, voordat-ie op het menu komt. Als er veel serviesgoed sneu velt, dan merkt de software in Nieu- wegein dat op. Zelfs als de porties te groot of te klein zijn, gaat er een lampje branden. ,,Bij de inkoop heb ben we enorme schaalvoordelen. We hebben bijvoorbeeld onze eigen Flet cher wijn, Fletcher champagne. We kopen rechtstreeks bij de wijnboer, dus zonder tussenhandel.'' Een eenzaam familiehotel kan nooit op tegen de marketingkracht en de schaalvoordelen van Fletcher. ,,Op het hoofdkantoor in Nieuwegein werken 160 mensen. Professionals die voor alle hotels werken. Alles wordt er ingekocht, van de stoelen tot het tafellinnen. De telefoontjes naar de hotels, waar ruim 4300 mensen werken, worden beantwoord als het druk is aan de balie. De menu's wor den er samengesteld. ,,En we houden de prijzen van de concurrent in de gaten. Voor ieder hotel zijn er tien concurrenten, waarvan we de kamer- prijs in de gaten houden. Als Van der Valk in Vianen met de kamerprijs daalt, dan gaan wij met ons hotel in Nieuwegein ook. Daar hoeven de medewerkers in de hotels zich niet mee bezig te houden, die mogen de gasten verwennen.'' Een nachtje Fletcher kost tussen de 10 en de 400 euro. ,,Die kamer van een tientje is buiten het seizoen, bij voorbeeld in januari, doordeweeks als het hard regent. Dezelfde kamer in de zomer met 30 graden in het weekeinde in Zeeland kost 400 euro. De economische wet vraag en aan bod bepaalt de prijs. De meeste boe kingen doen we zelf- we verstu ren 150 miljoen e-mails per jaar. Dat onderscheidt ons van de andere ketens. Vooral de lei sure-markt, 80 procent van onze bezetting, hebben we in de vingers. Partners als Booking.com doen de mark ten die we niet goed kun nen, zoals de internationale markt. Zo hebben we een bezetting van 85 procent, het hele jaar door in alle hotels.'' Toekan ,,Eigenlijk hebben we geen concurrentie meer, ook niet van de andere ke tens. Van der Valk zit het liefst langs de snelweg. Wij juist niet.'' Toch staat in de kantine op het hoofd kantoor een tafelvoetbalspel. Het ene team heeft de toekan van Van der Valk op het shirt, het andere elftal is Fletcher. Hermans grijnst. ,,We winnen altijd.'' donderdag 7 november 2019 BERLIJN Duitsland is toch bereid om verder te gaan met het opzetten van een Europese bankenunie en depositogarantiestelsel. Eerder blokkeerden de Duitsers juist zo'n brede garantie voor spaargeld omdat sterke EU-landen, dan de zwakkere broeders zouden moeten helpen. De Duitse minister van Finan ciën, Olaf Scholz, vindt wel dat er gemeenschappelijke regels moeten komen voor als banken in de problemen komen. Verder eist hij dat de risico's op falen van banken worden verkleind. VEGHEL Jumbo heeft gis teren zijn eerste super markt in België geopend. De grootgrutter uit Veghel heeft grootse plannen bij de zuiderburen. Jumbo denkt aan wel honderd vestigingen in het land. De eerste Belgische Jumbo is te vinden in Pelt, net over de grens met Nederland. Komende weken opent Jumbo ook nieuwe super markten in Lanaken en Rij- kevorsel. Volgend jaar komen daar nog twaalf tot vijftien nieuwe Vlaamse vestigingen bij. Jumbo sluit ook een gang naar Wallo nië op termijn niet uit. PARIJS De Franse vak bond FO wil dat Air France-medewerkers mee doen aan een landelijke staking op 5 december. De bonden zijn fel tegen de plannen van de Franse re gering om het pensioen systeem op de schop te nemen. Eerder maanden andere vakbonden bedrij ven in de energiesector en de mijnbouw al om die dag het werk neer te leggen. Als het personeel van de luchtvaartmaatschappij daadwerkelijk gaat staken, is dat de eerste keer na een reeks werkonderbre kingen in het voorjaar en de zomer van vorig jaar. Door die stakingen leed Air France een flink verlies van circa 400 miljoen euro. VERDIENMODEL bankrekening 1 spijzen! Kijhiraordereufe, 5uP"marltti,b8 ^«•juiMbo.1 LETCHER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17