II 'Beatrix' wéér streekwinnaar EUWS 11 ZIEKENHUIS TOP 100 JEROEN BOSCH DE BESTE Het Jeroen Bosch Ziekenhuis wint voor de tweede keer op rij de Ziekenhuis Top 100. Bestuursvoorzitter Piet-Hein Buiting is verbaasd én blij verrast. donderdag 7 november 2019 W Blijdschap in het Beatrixziekenhuis W Zo komt de Top 100 tot stand MORGEN BIJ DE KRANT: EXTRA BIJLAGE ZIEKEN HUIS TOP 100 De erkenning komt in een roerig jaar voor het Jeroen Bosch Ziekenhuis: het personeel voert actie voor betere lonen en er loopt een rechtszaak rond de overleden baby Luna. „Ver drietige dingen horen bij een zieken huis", zegt Piet-Hein Buiting daar over. ,,Ja, verbaasd en blij verrast. Ik heb er zelfs een weddenschap op verloren met een medewerkster die de kwali teit van het ziekenhuis bijhoudt. Ik dacht: twee keer op rij winnen, komt niet vaak voor. We vergelijken ons werk continu met dat van vier sa menwerkende ziekenhuizen. We weten dat we goed werk doen, maar de definitie van het beste ziekenhuis blijft lastig. Voor mij is dat een zie kenhuis dat ervoor zorgt dat een pa tiënt eenmaal thuis zijn leven weer kan oppakken. En dat effect blijft heel lastig te meten. Patiënten en personeel worden vandaag op rozen, mandarijntjes en cakejes getrakteerd. De medewerkster die de wedden schap won, krijgt een mooie cadeau bon." Als je van deze mensen een grote inzet vraagt, moet je daar iets tegenover zetten ,,We hadden vorig jaar meer compli caties na longkankeroperaties. We zaten boven het landelijk gemid delde. Onze longchirurgen zijn in de samenwerkende ziekenhuizen gaan kijken wat er beter kon, zoals we dat eerder ook op het gebied van darm kanker hebben gedaan. Uit zo'n zoek tocht komt maar zelden één oorzaak. Het gaat om het hele proces van dia gnose tot operatie, waar we kleine dingen kunnen verbeteren. Zo'n ope ratie is net een marathon. Patiënten krijgen dan ook adviezen van ons om zo fit mogelijk de operatie in te gaan. De chirurgen nemen op hun beurt de operatietechnieken door en kijken welke problemen ze sneller kunnen herkennen. We zien nu al dat het aantal complicaties bij longkanker- operaties is gedaald tot onder het lan delijk gemiddelde." ,,Als je naar het totaal kijkt hebben wij geen tekort. Alleen op de afdeling anesthesie hebben we veel vacatures: 9,5 fte op 37 man. Omdat wij in 2015 al zijn begonnen met het opleiden van extra personeel waren wij de te korten voor die twee jaar later overal ontstonden. Ook denken we dat we goed voor onze mensen zorgen, waardoor ze hier graag werken." ,,Dat vind ik moeilijk te zeggen. Ik hoor medewerkers zeggen dat er 5 procent bij moet, anderen vinden het bod van de ziekenhuizen nog niet zo slecht. Ik ben zelf vooral geïnteres seerd of medewerkers zich vol doende kunnen ontwikkelen, zich in het team thuisvoelen en zich door de organisatie gesteund voelen." „Ik praat hier niet over cao-onder handelingen, dat vind ik niet net jes. Ik wil wel het maatschappe lijke debat voeren. Zorgen we goed genoeg voor de mensen die de rug gengraat van de samenleving vor men, zoals politieagenten, leraren en verpleegkundigen? Als je van deze mensen een grote inzet vraagt, moet je daar iets tegenover zetten. Of dat 5 procent extra moet zijn, weet ik niet." ,,We kunnen geen maatschappij heb ben waar het niet wringt. Een zie kenhuis heeft een heel loongebouw waar allerlei mensen verschillende taken verrichten en waar ook ver schillende salarissen voor staan. Daar zijn afspraken over gemaakt." Uw ziekenhuis kwam afgelopen jaar negatief in het nieuws. De ou ders van baby Luna daagden tien doktoren voor het tuchtcollege, omdat hun dochter volgens hen stierf door tal van medische fou ten. Haalt deze gebeurtenis de glans af van de nummer 1-positie? ,,Nee, deze situatie raakt de kern van een ziekenhuis. Hier gebeuren heel mooie en heel verdrietige dingen. Dat laatste kunnen we als ziekenhuis helaas niet helemaal voorkomen. Je doet je best. Natuurlijk denk ik aan het verdriet van de ouders. Het is verschrikkelijk om je kind te verlie zen. In deze situatie is het heel erg belangrijk om te kijken wat er is ge beurd. Daar gaat de tuchtzaak over (uitspraak eind november). Ook voor ons personeel was dit een ver schrikkelijke gebeurtenis. Het heeft iedereen geraakt. We probe ren de medewerkers te ondersteu nen, het gesprek met hen aan te gaan, zodat ze elke patiënt de 100 procent aandacht kunnen geven die hij verdient. We staan nog al tijd open voor een gesprek met de ouders van Luna. Het is aan hen om hierop in te gaan." GORINCHEM GO Vind de beste zorg cijjournde buurt FOTO PIM RAS Kijk op de site bij /video ^Winnaar viert feest 'Twee keer op rij winnen komt niet vaak voor' Arno Heesakkers Hanneke van Houwelingen Den Bosch Gefeliciteerd met de eerste plek. Verrast? Piet-Hein Buiting Wat kan in uw ogen nog beter? In de zorg bestaat een schrijnend personeelstekort, hoe is dat bij jul lie? Toch lijkt niet iedereen zo tevre den. De verpleegafdelingen han gen vol met actieposters voor ho gere lonen. Hoe groot is de on vrede? Steunt u hen in het protest? Bestuursvoorzitter Piet-Hein Buiting. Zelf staat u met een jaarsalaris van 235.000 euro in de top vijftig van grootverdieners in ziekenhuizen. Dat wringt. Het Rivas Beatrixziekenhuis in Gorinchem mag zich opnieuw het beste streekziekenhuis van Nederland noemen. ,,We zijn su- pertrots'', reageert directeur Anja Blonk (foto). „Zelfs bij de derde keer. Het is een feest.'' In 2016 en 2017 was het Gorin- chemse ziekenhuis ook al het beste van Nederland. Vorig jaar greep het net naast de eerste plaats. Het scoort maximale pun ten op belangrijke controles, waar onder het screenen op pijn en on dervoeding. Deze factoren kunnen invloed hebben op het herstelpro ces. Ook als het gaat om het be leid op het gebied van operaties doet het zie kenhuis het goed. Het laat punten liggen als het gaat om het per centage patiënten dat overlijdt aan complicaties na een darmkanker- operatie. Dat ligt op 7,5 procent, hoger dan ge middeld. Het gaat hierbij overigens om kleine abso lute getallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11