Bjorn (20) redde in onderbroek buurman van brand 10 NIEUWS Het OM vond dat de dierenactivis ten die in Boxtel een varkensstal bezetten de cel in moesten, maar de politierechter legde ieder van de 67 betogers een boete van 300 euro op. I 1 n hV'1, Een speling van het lot? De rechts zaak van 67 dierenactivisten die te rechtstonden voor hun betrokken heid bij de veelbesproken stalbe- zetting in Boxtel van afgelopen mei duurde zo'n beetje net zo lang als de actie zelf: tien uur. En uiteinde lijk waren beide betrokken partijen, zowel boeren als activisten, niet he lemaal tevreden met de uitspraak van de politierechter. De boeren, die werden vertegen woordigd door belangenverenigin gen POV en ZLTO, vonden de boete van 300 euro die de dierenactivis ten opgelegd kregen te mager, ter wijl de demonstranten van Meat the Victims juist teleurgesteld wa ren in de voorwaardelijke celstraf van twee weken die óók bij het vonnis hoort. Die strafmaat is vol gens de politierechter vooral be doeld om te voorkomen dat de acti visten een nieuwe stalbezetting ondernemen. Ze kregen een proef tijd van twee jaar. De politierechter was van me ning dat de activisten met de actie hun eigen zaak - het bevorderen van dierenwelzijn - geen goed had den gedaan. Sterker: er mocht vol gens hem worden aangenomen dat IRéM ém-i 1Vu» A 1 de varkens schade is toegebracht door de urenlange bezetting. ,,Daarnaast heeft de actie grote in vloed gehad op de varkensboer en zijn gezin'', zei de rechter, die het bewezen acht dat de activisten de staldeur forceerden om binnen te komen. Daarbij werd ook een me dewerker van het boerenbedrijf met 'licht geweld' aan de kant ge duwd. Het Openbaar Ministerie had eerder op de dag nog hoger ingezet: een week onvoorwaardelijke cel- straf voor alle 67 activisten. De be togers werd vooral het georgani seerde karakter van de actie zwaar aangerekend. ,,De stalbezetting was geen impulsieve actie of een onge lukkige samenloop van omstandig heden'', stelde de officier van justi tie. ,,Nee, het gaat om mensen die een geplande, doordachte actie op touw hebben gezet en uitgevoerd met alleen maar oog voor hun eigen belang.'' Bus De vier advocaten van de demon stranten gooiden het in hun plei dooien vooral op het feit dat veel ac tivisten niet wisten dat ze gearres teerd werden. Om een confrontatie met boeren te voorkomen, besloot de politie na het beëindigen van de stalbezetting de betogers met een bus naar Eindhoven te laten bren gen. Einde oefening leek het, maar het werd een ritje naar het politie bureau. Gedurende de dag raakte de poli tierechter zicht- en hoorbaar geïr riteerd over de gang van zaken. Zo wilde in de ochtenduren geen en kele verdachte ingaan op zijn vra gen, terwijl aan het eind van de middag wél massaal (en uitvoerig) gebruik werd gemaakt van de mo gelijkheid tot een laatste woord. Om alle verdachten, van wie de meesten afkomstig waren uit Duitsland en enkele Oost-Europese landen, in hun eigen taal aan te spreken waren er meer dan tien tol ken nodig. Samen met de 42 van de in totaal 67 verdachten die waren komen opdagen, werd het dringen op de houten bankjes van de rechtszaal. Aan steun voor de betogers in het beklaagdenbankje was geen gebrek. Zo'n 150 aanhangers van Meat the Victims waren naar Den Bosch ge komen om hun collega's te onder steunen. De rechtbank had voor hen een meekijkzaal ingericht, om de zaak via een videoverbinding te kunnen volgen. De boeren pakten het bescheidener aan. Zij waren met een man of dertig en droegen dezelfde T-shirts met de tekst: 'Trots op de boeren.' Ze kregen een plekje op de publieke tribune van de zittingszaal. Er was de hele dag veel politie en beveiliging op de been, maar zij hoefden niet in te grijpen. Bjorn van der Putten zal zich van middag 'een beetje vreemd' voelen als hij samen met zijn broer en stiefvader in Den Haag door het Carnegie Heldenfonds een onder scheiding omgehangen krijgt. ,,Ik hou er niet zo van om het middel punt te zijn.'' Bovendien: was het allemaal wel zo bijzonder? ,,Wie zou een ander niet proberen te red den als dat moet?'' Brandlucht Traumahulp heeft Bjorn nooit no dig gehad: hij vertelt er tot op de dag van vandaag nuchter over. Wat er allemaal gebeurde, die koude nacht van 28 oktober 2018, in zijn ouder lijk huis in dorpje Ooij, deel van de Gelderse gemeente Berg en Dal. Hoe hij na een familieavondje Mo nopoly ('de Spongebob-versie') zich boven net naast zijn vriendin had gevleid toen hij opeens een brandlucht rook. ,,Zó sterk dat ik dacht: dit is geen gewoon tuinfik- kie.'' In zijn onderbroek - een witte - rende hij naar beneden, waar zijn twee jaar jongere broer Yanick en stiefvader Marcel na een harde knal in het huis van de buren ook op scherp stonden. Eenmaal buiten zag Bjorn - nog steeds in onder broek - door de brievenbus van de buurman 'dichte rook en lichtflit sen'. Op zijn geroep 'Heeft u hulp nodig' hoorde hij slechts wat ge moffeld geluid. Zonder verder te talmen, sloegen de broers het raam van de woonkamer in en ging stief vader Marcel achter het huis aan de slag met een tuinslang. Pannetje De hulpdiensten, na een kwartier gearriveerd, tilden de inmiddels bewusteloze buurman het huis uit. Dat die buurman de uitslaande brand uiteindelijk overleefde, was volgens de brandweer te danken aan het snelle ingrijpen van Bjorn en zijn familie. ,,Zonder ons had hij het blijkbaar niet gered.'' De oor zaak van alle ellende? ,,Een vlam metje onder een pannetje in de keuken dat de gasleiding raakte. De buurman was in slaap gevallen, hij merkte het niet.'' Het slachtoffer, dat zijn herstelde huis na een halfjaar weer in kon, is zijn buren natuurlijk eeuwig dank baar. En Bjorn? Die is voorzichtiger dan ooit. ,,Mijn vriendin en ik pas sen met kaarsen erg op, we hebben drie rookmelders in huis en een in ductieplaat in plaats van een gasfor nuis.'' donderdag 7 november 2019 GO Varkenvrienden hoeven niet te brommen, maar krijgen boete Pim Dikkers Ties Cleven Den Bosch ss vr Dierenacti visten bij de rechtbank in Den Bosch, waar ze te rechtstaan voor het be zetten van een varkensstal in Boxtel. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/ ROB ENGE LAAR 13 mei 2019: de bezetting. FOTO ROB ENGELAAR Dat hij samen met zijn broer en stiefvader een buurman uit een brandend huis redde, vindt hij zelf 'niet meer dan normaal'. Toch mag de Gelderse Bjorn van der Putten (20 jaar) zich vanaf vandaag, Nationale Heldendag, een echte Superman noemen. Eefje Oomen Berg en Dal Bjorn van der Putten: ,,Wie zou een ander niet redden als dat moet?'' foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10