NYNKE DE JONG Zwaardere straffen voor drankrijders en verkeershufters Dat is het L&fck&fë&van Albert Heijn (cfl ah.nl/gratisproberen 6 gratis Dezorging Column Zou de maximum snelheid echt teruggebracht worden naar 100 kilometer per uur? Het kabinet wil zo snel mogelijk de snelheid omlaag brengen, zodat de stikstofuitstoot vermindert en men in de bouw weer aan de slag kan. Maar zoals bij elk voorstel is er een politicus die het alvast maar opneemt voor de ontevreden kie zer. Klaas Dijkhoff was er als de kippen bij om te roepen dat die plannen nog heel prematuur zijn. ,,GroenLinksers kunnen vrijwillig 100 gaan rijden, dat zie ik ze alleen nog niet doen", was zijn ge vatte antwoord. Ja, laat ze dat lekker doen, 100 in hun elek trische wagentjes, dan vroem-vroem-vroemen de WD'ers er wel gewoon met 130 omheen. Maar het zorgt ook voor minder files, en minder auto-onge lukken, omdat de ver schillen in snelheid tussen auto's en vrachtwagens veel kleiner zijn. En het levert dus een vermindering van de stikstof- uitstoot op waardoor bijvoorbeeld de bouw weer wat beweegruimte krijgt. Maar ja, 100 kilometer geeft ook het gevoel dat je als automobilist in je vrijheid wordt aangetast, zo waarschuwde verkeerspsycholoog Gerard Tertoolen in deze krant. De automobilist die van frustratie in zijn stuur bijt omdat hij zo graag keihard wil scheuren. moet een oplossing voor komen. Linksom of rechtsom: ergens gaat het pijn doen. Bij de boeren, bij de bouwers, bij de autorijders. De eerste politi cus die een oplossing voor dit stik stofprobleem verzint waar alle 17 miljoen Nederlanders blij mee zijn, mag van mij premier worden. Maar het lijkt me een tamelijk on mogelijke opgave. Lief kabinet, hak de knoop door. Dit land is zo gewend aan polde ren, dat we net zo lang praten tot iedereen een beetje oké is met het te nemen besluit. Maar daar is nu geen tijd voor. Sommige dingen worden niet beter van labbekakke- rig doorvergaderen en hopen dat het probleem vanzelf overgaat. Sommige beslissingen zijn niet leuk voor Klaas Dijkhoff en talloze andere Nederlanders. Maar als er écht iets moet veranderen, doet dat soms ook echt even pijn. Ja, laat ze dat lekker doen, 100 in hun elektrische wagentjes De maximale strafvoor gevaarlijk rijden gaat omhoog van twee naar zes maanden celstraf, ook als er geen sprake is van letsel of schade. Dat is volgens minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veilig heid) nodig om automobilisten die 'een gevaar op de weg zijn', bijvoorbeeld omdat ze op linke manier inhalen, steviger aan te pakken. Als er sprake is van zeer gevaar lijk rijgedrag, bijvoorbeeld als ie mand bewust de verkeersregels aan zijn laars lapt zonder reke ning te houden met de veiligheid van anderen, kunnen de straffen oplopen tot twee jaar celstraf. Daarbij moet dan wel sprake zijn van een opeenstapeling van over tredingen, zoals veel te hard rij den, het negeren van rode ver- keerslichten, op de verkeerde weghelft rijden en ondertussen ook nog bezig zijn met een mo biele telefoon. „Alleen door toeval of geluk vallen er geen slachtof fers'', aldus Grapperhaus, die overtreders dit 'gevaarlijke en on verantwoorde' rijgedrag zwaar aanrekent. Als er wél een ernstig ongeluk wordt veroorzaakt, kun nen de straffen oplopen tot zes jaar celstraf. i In geval van een ongeluk kan de straf oplopen tot zes jaar Ook de strafmaxima voor ver keersdelicten als rijden onder in vloed, doorrijden na een ongeval en rijden zonder (geldig) rijbe wijs gaan omhoog van drie maan den gevangenisstraf naar een jaar. Het aantal mensen dat omkomt in het verkeer als gevolg van alco holgebruik is de afgelopen jaren bijna verdrievoudigd. In 2016 overleden er in Neder land dertien mensen bij ongeluk ken in het verkeer die gerelateerd waren aan alcohol. Vorig jaar wa ren dat er 36. Tot en met septem ber dit jaar zijn al 29 mensen om gekomen. woensdag 6 november 2019 GO @Nynke 100 km/h We hebben het over 100 kilometer per uur. Daardoor ben je misschien vijf minu ten later op je werk. Er is een probleem. Er Roekeloos rijgedrag en rijden onder invloed wordt vanaf 2020 zwaarder gestraft. De Eerste Kamer heeft gisteren een wetsvoorstel aangeno men, waardoor wegpiraten hard aangepakt kunnen wor den, met celstraffen oplopend tot zes jaar. Maarten van Ast Den Haag weer 'kijk voor de voorwaarden op ah.nl/gratisproberen PASTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6