Politie en scholen maken vuist tegen vuurwerk Sociaal Terneuzen wil Aan-z ontmantelen vanwege tekorten OPERATION CALENDAR MIJNENVEGEN Vlissingen heeft de herdenking van 75 jaar Slag om de Schelde niet ongemerkt aan zich voorbij laten gaan. Maar ook Operation Calendar was cruciaal voor de bevrijding van Zeeland. Dat vinden de mannen van de Stichting Ma ritiem Erfgoed Vlis singen (SMEV), die ook museumschip Mercuur opknappen en onder houden. Het als mijnenveger ge bouwde marineschip is de ge droomde locatie voor een exposi tie over de grootschalige operatie in november 1944 om een mijnen- vrije vaarroute over de Wester- schelde naar Antwerpen te creë ren. Visserij en handel Met het winnen van de Slag om de Schelde was ook Walcheren be vrijd, maar zonder Operation Ca lendar hadden visserij en handel niet op gang kunnen komen. Voor de geallieerden was het nog be langrijker om een vrije vaarroute naar Antwerpen, een van de wei nige havens die tijdens de oorlog niet geheel waren verwoest, te creëren. Een veilige doortocht naar de Vlaamse wereldhaven gaf de strijdkrachten de mogelijkheid voedsel en materieel aan te voeren voor de rond de miljoen man schappen die op het vasteland van West-Europa optrokken richting Duitsland. Tot eind november '44 moest de bevoorrading van alle geallieerde troepen nog uit Noord-Frankrijk komen, legt Rob Schouw uit. Als 'museaal medewerker' van de SMEV heeft Schouw het leeuwen deel van de tentoonstelling inge richt in de voormalige beman ningsslaapzaal van de Mercuur. Belangstellenden kunnen zien hoe enorme aantallen mijnen door een heel konvooi van speciale mijnen vegers in een maand tijd - tussen 4 en 26 november 1944 - zijn vernie tigd. De vloot mijnenvegers maakte gebruik van kennis van loodsen en plaatselijke Scheldewatchers om de vaargeulen en zoveel mogelijk mijnenlocaties in kaart te brengen, memoreert Schouw. De mijnenve gers moesten diverse mijnen on schadelijk kunnen maken, omdat De vloot mijnenvegers maakte gebruik van kennis van loodsen de Duitsers als zwarte pieten mag netische, akoestische én contact- mijnen in de Schelde hadden ge strooid. ,,Tussen Vlissingen en Breskens lagen daarnaast elektri sche lussen, waarmee schepen die ongewenst de monding van de Schelde opvoeren, konden worden opgeblazen." Mijnen blijven altijd gevaarlijk, benadrukt Schouw. Zelfs explosie ven uit de Eerste Wereldoorlog kunnen nu nog grote schade en menselijk leed opleveren. De wer king van mijnen blijft zelfs specia listen verbazen, betoogt Schouw. ,,De Amerikanen hadden een halve eeuw terug een groot aantal magnetische mijnen voor de kust van Noord-Vietnam gelegd. Die gingen opeens massaal af door on verklaarbare oorzaak. Later bleek een krachtige zonne-uitbarsting een zodanige invloed op de mag netische velden te hebben gehad dat de mijnen tot ontploffing kwamen." De veegoperaties van Operation Calendar vertrokken vanaf Ter- neuzen. Vanaf die centrale haven in de Westerschelde konden ver schillende delen van de Wester- schelde tussen de Wielingen en Bath worden geveegd. De meeste vegers kwamen uit Engeland, vier Nederlandse mijnenvegers wer den ook bij een flottielje inge deeld. Een verslag van de Neder landse divisiecommandant, luite nant ter zee der eerste klasse A. A. Oepkes, laat moderne belangstel lenden meeleven met verschil lende veegoperaties die vanuit Terneuzen werden ondernomen. Mensen die de lezing van des kundige Bob Roetering over Ope ration Calendar vrijdagavond be zoeken - aanvang 20.00 uur, toe gang 10 euro - krijgen het geboek staafde verslag van Oepkes mee. Er is nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar. De tentoonstelling aan boord van de Mercuur is vanaf zaterdag tot eind van de maand te bezoe ken. Op zaterdagen van 11.00 tot 16.00 uur, op maandagen en don derdagen van 13.00 tot 16.00 uur. HULST Leerlingen van de Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet onderwijs, voortge zet speciaal onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs zijn gewaarschuwd; wie in of rond school betrapt wordt met vuurwerk kan meteen door naar de politie. Omdat elk jaar weer onge lukken gebeuren door het on kundig en vroegtijdig afsteken van vuurwerk, nemen de scholen en de politie geza menlijk maatregelen. Ze heb ben een gedragslijn afgespro ken. De leerlingen en ouders zijn hiervan op de hoogte ge- bracht. In en om alle scholen (VO, VSO en Scalda) is het voor leerlingen verboden vuurwerk of vergelijkbaar brandbaar materiaal in bezit te hebben. Als de scholen ver moeden dat leerlingen zich daar niet aan houden, inspec teert de politie de kluisjes van de leerlingen. Bij het aantref fen van vuurwerk of aanver wante spullen, ook al is het ongebruikt, wordt de politie erbij geroepen en wordt bu reau HALT ingeschakeld voor een leer- of werkstraf. Daar naast zal de schooldirectie ook een passende straf bepalen. Dat voorstel doet Sociaal Terneu- zen-raadslid Jack d'Hooghe mor genavond in de gemeenteraad. Aan-z is volgens d'Hooghe onvol doende toegerust voor haar taken. Dat blijkt naar zijn mening uit de tekorten waarmee de organisatie kampt. Zo heeft Aan-z dit jaar nog ruim 1,1 miljoen euro extra nodig, waarvan een flink deel overigens door de oplopende kosten van huishoudelijk hulp. Terneuzen moet fors bezuinigen op zorg- en sociale taken, vooral door tekorten op de jeugdzorg en huishoudelijke hulp. Om de kosten in de hand te houden en bewoners goed te kunnen helpen, is het beter dat de gemeente zelf de uitvoering oppakt, vindt d'Hooghe. Waterhoofd Hij staat niet alleen in zijn kritiek. Peter de Kraker (d66) stelde on langs in een raadscommissie dat bij Aan-z wel veel managementfunc ties in het leven zijn geroepen. Zijn conclusie: ,,Het begint op een wa terhoofd te lijken." Op basis van onderzoek door ad viesbureau Andersson Elffers Felix (AEF) is Aan-z het afgelopen jaar juist meer verzelfstandigd, zodat de organisatie slagvaardiger moet kunnen opereren. Veel geld (ruim twee miljoen euro) is daar ingesto ken. De directie is ook gewisseld, wat eerst veel onrust gaf onder per soneel. De rust is terug. Eén aanbeveling van AEF is trou wens nooit uitgevoerd. Het bureau hekelde dat raadsleden in het alge meen bestuur van Aan-z zitten, terwijl zij vanuit de gemeenteraad Aan-z ook moeten controleren. AEF sprak van dubbele petten. woensdag 6 november 2019 7 'Pas daarna was Zeeland echt bevrijd' René Hoonhorst Vlissingen - Rob Schouw, museaal medewerker Welzijnsorganisatie Aan-z die tal van zorgtaken voor de ge meente Terneuzen uitvoert, moet grotendeels worden ont manteld. De gemeente moet de uitvoering van die taken zelf ter hand nemen. Harmen van der Werf Terneuzen Rob Schouw aan de scheepsbel van de mijnenveger HMS Haarlem, onderdeel van de expositie Operation Calendar op museumschip Mercuur. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62