5 'Vroempartij' VVD worstelt met snelheidsbeperkingen de weg op te gaan, net als anderen voor wie het noodzakelijk was om te werken, zoals verpleegsters en havenarbeiders. Dat idee komt uit de koker van ambtenaren van Haagse ministe ries. Zij hebben een 'groslijst' met mogelijke maatregelen opgesteld waarmee op korte termijn de stik- stofuitstoot kan worden vermin derd. Dat gebeurde op verzoek van het kabinet, dat woningbouwpro jecten snel wil vlot trekken. Door een uitspraak van de Raad van State liggen veel projecten nu stil: pas als in Nederland minder stik stof wordt uitgestoten, mogen weer huizen worden gebouwd. Coalitiepartij Christenunie en op positiepartij GroenLinks opper den vorige maand om een jaar lijkse autoloze zondag in te voe ren. De Christenunie benadrukt dat het nu met hun idee was om de maandelijkse autoloze zondag op de lijst met stikstofmaatregelen Nu zijn er veel meer mensen op zondag afhankelijk van de auto dan in 1974 te zetten. Dat komt dus van Haagse ambtenaren. Volgens bronnen in het kabi net zou een maandelijkse ver plichte autovrije dag twee 'mol' per hectare per jaar opleveren. Mol is de eenheid waarin stikstof wordt gemeten. ,,Dat is heel fors'', zegt hoogleraar Rudy Rabbinge, lid van de commissie-Remkes die het kabinet adviseert over de aan pak van de stikstofcrisis. ,,Het staat gelijk aan een verlaging van de maximumsnelheid op de snelwe gen van 130 naar 120 kilometer per uur. De commissie-Remkes heeft de autoloze zondag niet onder zocht, maar het lijkt mij een uit stekend idee om dit wel in te voe ren.'' De leiders van de coalitiepartijen bevestigen dat het plan op de lijst van mogelijke stikstofmaatregelen staat, maar zij hebben er wel be denkingen bij. ,,Ik denk niet dat deze het gaat halen'', zegt VVD- fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. Zijn collega van D66, Rob Jetten, benadrukt dat maatregelen die au torijden beperken nu het snelst in te voeren zijn. Maar: ,,Het klinkt natuurlijk heel romantisch, skee leren op de snelweg, maar het moet wel zinvol zijn.'' Gert-Jan Se- gers van de Christenunie zegt dat er wat hem betreft geen taboes zijn. ,,Een autoloze zondag zou ook goed zijn voor de zondagsrust, maar het lijkt mij geen goed idee dat mensen op zondag niet meer naar bijvoorbeeld hun zieke moe der of de kerk mogen rijden.'' De SGP is wél ronduit voorstander: ,,Eén keer per maand allemaal even pas op de plaats maken, dat is toch mooi!'' zegt SGP-Kamerlid Chris Stoffer. Zeer klein, omdat het politieke draagvlak in de coalitie niet groot is. De coalitiepartijen lijken er meer voor te voelen om de snel heidslimiet te verlagen dan om au torijden op bepaalde dagen hele maal te verbieden. Vooral voor au topartij VVD lijkt zo'n maatregel onverkoopbaar aan de achterban. Minister Cora van Nieuwenhui- zen (Infrastructuur) zei eerder al geen voorstander te zijn. Ook zijn er praktische bezwaren. ,,Tegen- woordig zijn veel meer mensen op zondag afhankelijk van de auto dan in 1973 en 1974'', zegt oud-ver keersofficier Spee. ,,Dat betekent dat je veel meer ontheffingen zou moeten uitdelen, en de vraag is of je dan wel het stikstofprobleem aanpakt.'' Ook kunnen veel ont heffingen leiden tot gevaarlijke si tuaties. Want de skeelerende, hardlopende en fietsende mensen op de snelweg rekenen die ene dag even niet op voorbijrazende au to's. ,,Ook vraag ik mij af of ieder een zich aan het verbod gaat hou den'', zegt Spee. ,,Want de politie heeft tegenwoordig amper man kracht om de verkeersregels te handhaven.'' Ja, erkent Klaas Dijkhoff glimla chend, als campagneleider bij een eerdere verkiezing liet hij een groot nep-verkeersbord met 130 maken. Om maar even te on derstrepen dat 'vroempartij' VVD er voor de autorijdende burger was. Dijkhoff: ,,Ja, toen was ik campagneleider, ja.'' Nu, als fractievoorzitter, ligt er een 'ingewikkeld dilemma', stelt hij. Om een uitweg te vinden uit de stikstofcrisis, wordt nu dus uitgerekend hoeveel uitstoot het zou schelen als er op (enkele) wegen straks geen 130, maar 100 kilometer per uur mag worden gereden. En of een autoloze zon dag helpt. ,,Dat het op tafel ligt is vervelend'', zegt Dijkhoff. Maar hij 'begrijpt het wel'. ,,Er staan banen op het spel'', stelt hij. Door de stikstofaffaire zit de bouw goeddeels op slot. Ook in de landbouw dreigen maatregelen. Dus koppelt Dijkhoff die door hem vermaledijde ingrepen op de weg voor iedere microfoon aan het verlies van banen. ,,Ik wil namelijk van alles weten: hoe veel banen redden we ermee.'' Vooral op het ministerie van Landbouw wordt daaraan druk gerekend. Dat het de VVD-kiezer pijn gaat doen, daar wil Dijkhoff niet op vooruitlopen. ,,Ik wil dat we op basis van feiten discussië ren. Tot die tijd is iedere discus sie hierover prematuur.'' Toch er kent hij: ,,Ik heb niet de luxe om te zeggen dat het zonder maatre gelen op de weg kan.'' Dat zorgt voor enige kramp binnen zijn partij. Na de fractie vergadering van gisteren in de Tweede Kamer, houden al zijn partijgenoten zich op de vlakte. Mondjes toe zolang er geen be sluit ligt, is het devies. Knieval Daarbij leeft binnen de partij enige vrees dat er wéér een knie val moet worden gemaakt. Zo moest de partij dulden dat er toch een onderzoek komt naar rekeningrijden, dat er weer een kinderpardon volgde en dat er wordt getornd aan de hypo theekrenteaftrek. Bovendien gaat ook de industrie belast worden. Bij enkele van die besluiten draaiden CDA, Christenunie en D66 de arm van de liberalen op de rug. En nu het over stikstof maatregelen gaat, laat D66-leider Rob Jetten graag weten dat zijn partij een verlaging van de snel heid wel ziet zitten. Tegelijk wil len de partijleiders van de coali tiepartijen de VVD niet constant het vel over de oren trekken. Nie mand wil dat de VVD wegloopt. woensdag 6 november 2019 GO leuk, maar is het haalbaar? 2 Wie heeft bedacht om nu weer de autoloze zondag in te voeren? Lege wegen tijdens de olie crisis in 1973. foto anp —Koos Spee, oud verkeersofficier van justitie Kinderen rolschaatsen over de weg tijdens een au toloze zondag in 1973. FOTO ANP 3 Wat levert de autoloze zon dag op? 4 Is de Tweede Kamer en thousiast over de autoloze zondag? 5 Hoe groot is de kans dat de autoloze zondag wordt in gevoerd? De VVD lijdt pijn nu vanwege de stikstofcrisis de maximum snelheid op de weg ter dis cussie staat. Zeker omdat de liberalen al vaker een knieval moesten doen. Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5