Het hart van de vereniging 1 op 2 Vrijwilligers die dag en nacht in de weer zijn voor hun club, hadden die tijd ook aan zichzelf kunnen besteden. Maar dat doen ze ook, blijkt uit onderzoek: van vrijwilligerswerk word je een gelukkiger mens. Motivatie Nr. 1 van Europa 2 CLUBHELDEN Ja, van je man moet je het hebben. Al heeft hij volkomen gelijk. Je zou het een tikkeltje hypocriet kunnen noe men dat ik hier goede sier maak, terwijl ik nauwelijks een voet zet binnen de hekken van het Rotterdamse voetbalcomplex waar mijn zoon (11) en doch ter (13) trainen en hun halve weekend door brengen. Bert, Chantal, Annemiek en Kees zijn de ware helden Elke woensdagavond wanneer Heleen Boerma 't Schienvat binnenstapt, merkt ze dat ze daar vrolijk van wordt. De dirigent zet zijn piano klaar, koor leden kletsen bij in afwachting van de wekelijkse repetitie in het cultu reel centrum in Erica (vlakbij Em- men), iemand van de kledingcom- missie schiet haar aan met een drin gende vraag, een medebestuurslid wil haar even iets voorhouden. Als voorzitter én koorlid van theaterkoor Ericarré is Boerma (32) er druk mee. Zou ze niet liever tv kijken of een boek lezen op de bank? ,,Oh, dat doe ik ook graag'', ant woordt ze. ,,Maar het is nog fijner om naar Ericarré te gaan en daar mijn tijd aan te besteden.'' Ze is deze avond lang niet de enige met een dubbele functie. Veel men sen die in het koor zingen, doen er WOENSDAG 6 NOVEMBER 2019 GO „Hebben ze jóu ge vraagd om het voor woord te schrijven van de Clubhelden- bijlage? Maar jij doet nóóit iets voor de vereniging." Ik draai me geregeld nog eens om op zater dagmorgen, terwijl zij al een uur in de regen rond draven. Mijn fy sieke bijdrage aan hun amateurvoetbalcar rière beperkt zich tot het mopperend uit de kieren van de vloer peuteren van de git zwarte kunstgraskor rels, die ze drie keer per week met niet aflatende energie van souterrain tot zolder door het huis sproeien. En tot natte shirts uit stinkende tassen trekken. Maar juist daarom sta ik hier. Omdat het hoog tijd is om publie kelijk 'dank je wel' te zeggen tegen Bert, Chantal, Willem Jan, Annemiek, Kees, Eliza beth en Roberto, en alle andere vrijwilligers die ervoor zorgen dat mijn kinderen kunnen sporten in een fijne en veilige omgeving en daarna tosti's eten in het clubhuis. Hoewel de meesten een veeleisende baan hebben, zetten zij in Angela de Jong is tv-columnist bij deze krant weer en wind de pion nen klaar op het trai ningsveld, ze puzzelen op wedstrijdschema's of bemannen het mini- winkeltje in de kantine waar nieuwe kousen kunnen worden ge kocht als er weer eens een paar op miracu leuze wijze is opgelost in de kleedkamer. Zij schrijven de stukjes in het clubblad, rege len uitjes naar wed strijden van de Oranje Leeuwinnen en organi seren de feesten waar de jongens en meiden van MO13 kennis maken met het feno meen schuifelen. Niet voor het geld, maar omdat ze genieten van al die blije snuiten. Hoeveel vrijwilligers lopen er rond in Ne derland? Tienduizen den, honderdduizen den? Zij worden zel den zo enthousiast toegejuicht als de topscorer van het eer ste, maar vormen het warme, kloppende hart van een vereni ging. Zij zijn de ware helden van elke club. Daarom zeg ik uit de grond van mijn hart: vrijwilligers bedankt! Help de club en help jezelf Door Sven Remijnsen Foto Corné Sparidaens FEITEN CIJFERS De belangrijkste motieven om vrijwilligerswerk te doen zijn 'het zelf leuk vinden om te doen' (57%) en 'het fijn vinden om iets voor een ander te doen' (54%). Voor vrouwen is 'iets voor een ander doen' belangrijker dan voor mannen. Van alle EU-inwoners zijn Nederlanders en Zweden het actiefst als sportvrijwilliger. Ook Denemarken scoort hoog. In Portugal, Italië en Roemenië doen de mensen het minst aan vrijwilligerswerk in de sport. De Nederlandse vrijwilligers waar deren hun werk gemiddeld met het cijfer 7,6. 65-plussers zijn het meest tevreden met hun inspannin gen, zij geven een 7,8. Bijna de helft van alle Nederlanders van 15 jaar en ouder zet zich ten minste één keer per jaar in als vrijwilliger. BRONNEN: CBS, EU, LKCA, NOC*NSF, SCP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50