k gSB 4 Meer agressie in vliegtuigen STIKSTOFCRISIS MOGELIJKE MAATREGELEN woensdag 6 november 2019 Wangedrag van passagiers in vliegtuigen is vorig jaar toege nomen. De Inspectie Leefom geving en Transport (ILT) kreeg 11 procent meer meldin gen binnen over passagiers die zich misdroegen en signa leert ook dat de ernst van de incidenten is toegenomen. Het gaat het vaakst mis op lange en middellange vluch ten. In totaal ontving de ILT van Nederlandse luchtvaartmaat schappijen 1006 meldingen van wangedrag in 2018. Een jaar eerder waren dat er 906. Van alle meldingen ging 63 procent over 'zwaardere voor vallen'. Een jaar eerder was dat nog 52 procent. Hieronder verstaat de inspectie gevallen van verbale of fysieke agressie waar de marechaussee aan te pas moet komen, of waarbij de gezagvoerder een gele kaart uitdeelt aan onhandel bare passagiers. Die krijgen dan formeel te horen dat hun gedrag onwenselijk is, even tueel in combinatie met een boete. Volgens de ILT was va ker sprake van agressief ge drag na alcoholmisbruik. Beëindig het proces tegen Bouterse Rechter bekijkt beroemd trapveldje Rechter Jan van Breda van de rechtbank Gelderland heeft gisteren in Nijmegen een 'wereldberoemd' trapveldje bekeken. Hij deed dat omdat er een rechtszaak was over de herrie van spelende kinderen op het speelveld, dat hoort bij basisschool De Buut. Het trapveldje werd afgelopen juli wereldnieuws, nadat de gemeente Nijmegen had ge dreigd met een dwangsom van 10.000 euro als de school het sportveld niet zou slui ten. Omwonenden hadden geklaagd over geluidsover last. Opeens lijkt de autoloze zondag dichterbij dan ooit, nu het kabinet onorthodoxe maatregelen onderzoekt om een uitweg te vinden uit de stikstofcrisis. Vijf vragen over de dag waarop heel Nederland de auto zou moeten laten staan. D66-jeugd: 90 is hard genoeg Geld voor XS4ALL Oplichting met vliegtickets I Op 6 januari 1974 was het voor het laatst dat in Nederland geen auto's de weg op mochten. Het ka binet-Den Uyl voerde de autoloze dag in vanwege de oliecrisis. In to taal waren er tussen november 1973 en januari 1974 tien autoloze zondagen. ,,Wat is het stil op zo'n autoloze zondag, je hoort de knik kers rollen van het kinderspel'', zong Pierre Kartner destijds. Daar had hij gelijk in: op beelden uit die tijd is te zien dat kinderen op de snelweg fietsen, knikkeren, rol schaatsen en skelter rijden. Ook volwassenen grepen hun kans en fietsten op de rijkswegen. ,,Het was ontzettend rustig'', herinnert oud-verkeersofficier van justitie Koos Spee zich, die toen recher cheur was in Den Haag. Hij had een ontheffing om met zijn auto GO SCHIPHOL Irwin Kanhai, advocaat van de Surinaamse president Desi Bouterse, vindt dat de zaak over de Decembermoorden te lang duurt NIJMEGEN ZIELIGE TIJGER Autoloze zondag De Poolse douane stuitte vorige week op tien circustijgers die onder slechte omstandigheden onderweg waren van Ita lië naar Rusland. Inmiddels zijn negen van de tien tijgers in de dierentuin van Poznan. Een tiende is overleden. Stichting AAP probeert voor vijf dieren onderdak te vinden. foto aap DEN HAAG In de strijd tegen stikstof willen de jongeren van rege ringspartij D66 een maximumsnelheid van 90 kilometer per uur op snelwe gen. Het is ook fan tastisch voor de ge zondheid, zeggen ze. De luchtvervui ling en geluidshin der worden minder en het aantal ver keersdoden neemt af. De Jonge Demo craten doen zater dag een oproep op het partijcongres. AMSTERDAM Het actiecomité XS4ALL Moet Blij ven is een crowd- fundingsactie be gonnen om een nieuwe provider te starten. KPN stopt met XS4ALL. De actie leverde na één dag al 1,5 mil joen euro op. UTRECHT De officier van justi tie eist celstraffen tot zeven maanden tegen twee mannen wegens zwendel met vliegtuigtickets. De oplichting ge beurde tussen ok tober 2014 en au gustus 2015. De mensen die hadden geboekt via de site Zonfly.nl betaalden de tickets vooraf en kregen het ver voersbewijs vervol gens per e-mail toegestuurd. De tickets bleken vals. Edwin van der Aa Peter Winterman j Wanneer was de laatste auto loze zondag? Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4