II Het moet van Europa... UWV: oudere kracht heeft voordelen 8 ZEELAND WERKELOOS LEEFTIJDSDISCRIMINATIE Ze is hoogopgeleid, maar na tien jaar solliciteren zit ir. Elly Lijnse uit Ritthem nog steeds thuis. De kwieke 60- jarige begrijpt er niets van. ,,Het moet wel iets met mijn leeftijd te maken hebben. Ik snak naar een baan." Het lot van Elly Lijnse, afgestudeerd als re creatiesociologe aan de Wageningen Universi teit en weg gereorga niseerd als beleidsadviseur bij de rechtbank Middelburg, en met haar talloze oudere werkzoeken den is merkwaardig. De Zeeuwse economie ronkt en Zeeland kan bogen op de laagste werkloosheid van het land (2,9 procent), maar werkloze 50-plussers profiteren noch van de economische piek noch van de zeer krappe arbeids markt. Huiver Terwijl werkgevers steen en been klagen dat ze geen personeel kun nen vinden, voltrekt zich een bi zarre scheefgroei in de kaarten bakken van uitkeringsinstantie UWV. Van de 3688 WW'ers is ruim de helft ouder dan 50 jaar: 1897 in september. Daarvan bezit de helft voldoende opleiding. Werkgevers lijken echter huiverig om ouderen aan te nemen, moge lijk uit vrees voor een hoger ziek teverzuim. Uit statistieken blijkt daar niets van. Is er sprake van leeftijdsdiscri minatie? Elly heeft het gevoel dat het zeker speelt. Na 400 sollicita tiebrieven en tientallen sollicita tiegesprekken heeft ze immers nog steeds geen vast werk. ,,Ik heb na de zoveelste afwijzing wel eens met een werkgever gebeld. Ze hadden toch liever iemand van 30 jaar..." Zelfs toen ze de lat minder hoog legde en solliciteerde op va catures in de om handjes sprin gende horeca, volgde afwijzing op afwijzing. ,,Ik had geen relevante werkervaring of paste niet in het profiel. Tja Indrukwekkend cv In een provincie waar het aantal hbo- en wetenschappelijk ge schoolde kandidaten schaars is, zou het cv van de pientere Elly in- druk moeten maken. Een univer siteitsgraad, dertien jaar ervaring als zelfstandig beleidsadviseur en onderzoeker, acht jaar beleidsad- viseur bij de rechtbank, een tijde lijke baan als senior management- Ik zoek iets in beleidsadvies, maar het mag ook wat anders zijn controller bij Rijkswaterstaat, op leiding tot financieel controller en tegenwoordig noodgedwongen zelfstandig organisatiecoach. Ze geeft ook bijlessen wiskunde aan scholieren en notuleert bij verga- deringen van het uitzendbureau ViaVox. Pech ,,Ik heb de pech gehad dat ik bij de rechtbank werd weg gereorgani seerd toen de financiële crisis be gon. Sindsdien sta ik op straat. Dat is pijnlijk, zeker gezien mijn cv. Tot overmaat van ramp werd mijn man in 2017 ook werkloos. Geluk kig heeft hij weer een baan gevon den. Een vetpot is het echter niet. Pensioen bouw ik nu ook niet op. Ik wil dolgraag weer een vaste baan. Ik moet tenslotte nog zeven jaar. Ik zoek iets in beleidsadvies, bijvoorbeeld in de zorg, maar het mag ook wat anders zijn. Bijvoor beeld bedrijven adviseren hoe je met klanten moet omgaan. Ik hoop dat een werkgever het met mij ziet zitten. Ik heb er maar één nodig..." NATUURJOURNAAL Boze boeren of protesterende bouwers op het Malieveld maken duidelijk grote in druk op onze politici. Met regel maat klinkt het excuus: het moet van Brussel (of: Europa). Een onte recht excuus, dat maar al te vaak gebruikt wordt. Alsof Nederland er niet zelf voor gekozen heeft om een aantal natuurgebieden als Natura 2000-gebied aan te wijzen. Dat is trouwens gebeurd met de spreek- woordelijke Hollandse zuinigheid, want qua percentage van het land oppervlak zitten we echt in de ach terhoede vergeleken met andere landen van de Europese Unie. Maar de aanwijzing van Natura 2000-gebieden heeft een merk waardige omslag in de publieke opinie teweeggebracht. Veel men sen, sommige politici voorop, lij ken zich vooral druk te maken om de beperkingen die de status na tuurgebied met zich meebrengt. Mensen die beslist beter moeten weten, maken zich niet zelden schuldig aan het zoeken naar gaat jes in de Europese regels om de be schermingsmaatregelen maar zo veel mogelijk op te rekken. Het lijkt wel of de waarde van de natuur nauwelijks meer telt in veel be- stuurlijke afwegingen. Alsof die met de Europese regels afdoende geborgd zou zijn. Maar er gaat nog steeds heel veel natuur in ijltempo verloren! En altijd weer ten faveure van economische belangen. De stikstofdiscussie is in dat op zicht een beschamend voorbeeld. Ingewijden weten dat stikstof on noemelijk veel schade veroorzaakt aan de natuur. En dat is niet alleen zo in Natura 2000-gebieden. De prachtige flora op de Zeeuwse bloemdijken, de laatste restantjes heideveld in de omgeving van Clinge en rijke orchideeënvelden langs de Zeeuwse kreken hebben ook erg onder stikstofdepositie te lijden. Net als de boshommel, de grashommel, de parelmoervlinder en de kleine hagedis, en tal van an- dere vroeger algemene dieren, die balanceren op het randje van totale verdwijning. En zelfs in Natura 2000-gebieden wordt het probleem niet altijd on derkend. Van een gebied als de Yer- seke Moer wordt doodleuk gemeld dat de natuur er niet stikstofgevoe- lig is. Dat terwijl weidewasplaten, moshommels en verschillende schraallandplanten er verdwenen zijn door de hoge stikstofbelasting. Maar het gebied is niet aangewezen voor bescherming van juist die soorten en dan hoef je niks te doen. Tenminste... Niet van Europa. Maar natuur beschermen; dat doen we toch al meer dan 100 jaar? Niet omdat het van Europa moet, maar omdat we het zelf belangrijk vinden en omdat we onze kinderen en kleinkinderen niet op willen za delen met een uitgeleefde woestijn, waar alle pracht en rijkdom van de natuur geweken is voor platte eco nomische belangen. Natuurbehoud is voor ons eigen welzijn en geluk van levensbelang. woensdag 6 november 2019 GO Wie geeft Elly (60) een baan? Frank Balkenende Ritthem Elly Lijnse heeft het idee dat ze door haar leeftijd geen baan kan vinden. foto dirk jan gjeltema -Elly Lijnse UWV Zeeland signaleert dat oudere werkzoekenden ten on rechte aan de zijlijn blijven staan. Toine Witters, manager werkgeversdienstverlening bij de UWV: „Ondanks de erg krappe arbeidsmarkt laten veel werkgevers deze waardevolle krachten vaak nog links liggen. Ze zouden te duur en niet flexi bel zijn, niet meekunnen met de nieuwste ontwikkelingen of vaak ziek zijn. Toch is niets minder waar. Als werkgever be paal je zelf wat je een mede werker betaalt." Witters zegt dat 50-plussers onder werktijd niet naar huis hoeven omdat de kinderen ziek zijn. ,,Ook zijn ze niet vaker ziek dan jongere werknemers." Bovendien heb ben oudere krachten voordelen die jongere medewerkers niet of minder hebben, zegt Witters: „Vijftig plussers zijn loyaal aan hun werkgever en staan niet bekend als 'jobhoppers'. Ook hebben zij vaak een voor sprong in kennis en ervaring." Uitzendbureau Actief Werkt! bespeurt soms leeftijdsdiscri minatie op de arbeidsmarkt. ,,Je moet voor ouderen ook extra je best doen om ze bij werkgevers in beeld te bren gen", zegt manager Mirjam de Jonge. De cijfers van het uit zendbureau bieden wel een sprankje hoop. Het aantal flex- werkers van 56 jaar en ouder dat voor Actief Werkt! aan de slag is, neemt toe. In 2015 was dat 4,3 procent, in 2018 7,9 procent van het totale bestand. De Jonge voorziet dat het per centage dit jaar verder oploopt. De vacaturesite ZeeuwseVaca- turebank.nl gaat werkgevers tij dens het dinsdag begonnen netwerkevent Contacta vragen waarom ze zo weinig 50-plus- sers aannemen, terwijl bedrij ven nu al door personeelsge brek worden geremd in hun groei. De site zet daarvoor een enquêteteam in. Ook online kunnen werkgevers reageren. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De kleine parelmoervlinder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40