Winkeliers stevenen af op schikking Rotonde met vijf poten bij afslag Oost-Souburg 5 1973-1974 OLIEBOYCOT Alles went, ook een autoloze zondag. Toen de Zeeuwen, net als alle andere Nederlanders, op 13 januari 1974 na tien weken weer eens op zondag met de auto op pad mochten, bleef het opvallend rustig. Dat was niet alleen een kwestie van gewenning. Vanwege de oliecrisis was de benzine op de bon. ,,Bij de rijkspolitie had men de indruk dat veel mensen een afwachtende houding innamen om eerst voor zichtig na te gaan wat men met de toegewezen benzine kan doen", was in de PZC te lezen. De horeca, die na tien magere weekenden, weer op een vette zondag had ge hoopt, kwam bedrogen uit. Ontheffing De autoloze zondag had niets te maken met milieu of stikstof. De maatregel was een gevolg van de olieboycot die Arabisch landen in stelden tegen ons land vanwege de steun aan Israël tijdens de Yom Kippur-oorlog. Om olie te bespa ren kondigde het kabinet Den Uyl een autoloze zondag af. De eerste was op 4 november 1973. Alleen buitenlanders en Nederlanders met een speciale ontheffing mochten wel de weg op. Net als taxi's, bussen en bromfietsen. Na Nederland gingen een paar weken later ook de buurlanden West- Duitsland en België over tot het instellen van een autoloze zondag. Bovendien ging in Nederland ben zine op de bon. Iedere automobi list kreeg een beperkt aantal liters toegewezen. Maar dit rantsoene ringssysteem was geen lang leven beschoren. De politie had de handen vol aan het controleren van de auto's die toch op zondag op weg waren. Wie al rijdend zonder ontheffing werd betrapt moest zijn auto inle veren. Om middernacht ging het rijverbod in. De PZC maakte maandag 5 november melding van jonge Bressiaanders en Schoondij- kenaren die zaterdagavond een De politie had de handen vol aan het controleren van de auto's die toch op zondag op weg waren avondje waren gaan stappen in België. Toen ze Oostburg binnen reden sloeg de klok twaalf uur: ,,Ze zetten hun auto in Oostburg op de Markt en brachten er de nacht kamperend door." Hertenkamp Voor de horeca en benzinepomp houders waren het zware tijden. De klandizie nam sterk af. De bi bliotheek in Hulst meldde dan weer dat er veel meer boeken wer den uitgeleend. Wie ook te lijden hadden onder de autoloze zonda- gen: de herten en geiten in het hertenkamp Goes. Zij bezweken bijna onder de belangstelling van de Goesenaren die met een wan deling naar het hertenkamp de zondagse verveling verdreven. ,,Steevast gaat er dan een zak brood mee voor de dieren. Het grote aantal wandelaars op de au toloze zondag en het evenredig grote aantal zakken brood heeft nu een voedselvergiftiging veroor zaakt." De komst van de Aldi is een doorn in het oog van Albert Heijn en Ba zar De Kleine Winst in Kamper land en de Spar in Kortgene. Vol gens de winkeliers is er geen ruimte voor een nieuwe super markt op Noord-Beveland. De twee Kamperlandse onder nemers zijn ook niet te spreken over de 92.500 euro ge- meentesubsidie die de Attent in Wissenkerke in 2017 kreeg voor de omvorming tot Spar. De gemeente schaart de subsidie onder de noe mer 'leefbaarheid behouden', maar volgens de bezwaarmakers is er De komst van de Aldi is een doorn in het oog van AH, Bazar De Kleine Winst en Spar sprake van oneerlijke concurrentie. De rechter behandelde beide za ken. Toch verschenen de onderne mers en hun advocaat Ali al Khatib niet bij de zitting. De gemeente Noord-Beveland was wel verte genwoordigd, maar raadsman Ja maal Mohuddy pleitte direct voor opschorting. Volgens hem zijn ge meente en ondernemers het bijna eens over een schikking, wat de rechtszaak overbodig maakt. „Er ligt inderdaad een schikking op ta fel", bevestigt advocaat Al Khatib later telefonisch. Dat is de reden dat hij en de ondernemers afwezig waren. „De verschillende partijen praten over een oplossing." Over de inhoud van de schikking wil Al Khatib niets zeggen. De rechter ging niet akkoord met het verzoek tot uitstel en behan delde de zaken toch. Wel krijgen ondernemers en gemeente de twaalf weken die zij naar eigen zeggen nodig hebben om hun schikking rond te krijgen. Is dat eind januari niet gelukt, dan doet de rechter alsnog uitspraak. OOST-SOUBURG Bijde afslag Oost-Souburg/Ritthem vanaf de A58 wordt eind volgend jaar een ro tonde met vijf poten aangelegd. Rijkswaterstaat, gemeente Vlissin- gen en de provincie hebben daar over overeenstemming bereikt. De kruising van de Ritthem- sestraat (N662) wordt al lange tijd als onveilig beschouwd. Aanvanke lijk zou er al in 2017 een verkeers plein worden aangelegd. Rijkswa terstaat stelde daarvoor 600.000 euro beschikbaar. Over hoe het plein er precies uit moet zien, is uitvoerig gesteggeld. Rijkswaterstaat zag het liefst een rotonde met vier afslagen. De pro vincie wilde dat ook de Marie Cu- rieweg - de weg naar het nabijgele gen bedrijventerrein - werd aange sloten. Voor die laatste oplossing is nu gekozen. Die zorgt volgens alle betrokken partijen straks voor 'een veilige en vlotte doorstroming van het verkeer'. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in het najaar van 2020 beginnen. Inloopbijeenkomst Morgen houden Rijkswaterstaat, gemeente en de provincie een in loopbijeenkomst op het steunpunt aan de Ritthemsestraat 135. Belang stellenden kunnen dan meeden ken over de aanleg van de rotonde. Zij zijn welkom tussen 16.00 en 21.00 uur. HawWEIHEZKlW!»-.1 ;1 Voorpagina van de PZC van 5 november 1973. woensdag 6 november 2019 GO Zelfs een autoloze zondag went Theo Giele Vlissingen PZC van 5 november 1973 De Aldi in Kamperland staat er anderhalf jaar en de Attent in Wissenkerke is al bijna twee jaar een Spar. Toch hebben drie Noord-Bevelandse onderne mers nog steeds bezwaren. De rechtbank in Middelburg boog zich er gisteren over. Ellen Smaardijk-Jobse Middelburg jraoitü wnmos ïWOltlUN- U* GEACHT wj Olieboycot gaat door Snel voor rechter YAN1MAC. fct'N I A MSI F POGING OTNTRAAL AKKOOKD ft RlllDhiN ■Pgg' iïsïrggi W: - 1= 3srl"" =r - -- yT.R Jlll sëviMO l[si, autoloze zondag in ZArlund Gebrek aan continuïteit doei afbreuk aan uithöui van de Zeeuwse eeonomi I SRV.IR«G£V „De Belgen beheersen de Zeeuwse wegen, meneer" Gebrek aan continuïteit doei afbreuk aan uitham van de Zeeuwse eeonomii I »v.tR«cev „De Belgen beheersen de Zeeuwse wegen, meneer" «ESKEWE VlSSHRUVEREfflCMG »0. PUBUKATIES DR. BODHKE OmtlEEl ONCHJAAJt MAKEN VROUW 1» fiFCOOD eu ONUEVAt EN». DOHM.KC:OBJECTIE»" 6MTOSHITO8I BESTRIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37